La intreruperea tratamentului hormona pentru cancer prostata dispar si bufeurile? | Forumul Medical ROmedic

La intreruperea tratamentului hormona pentru cancer prostata dispar si bufeurile?

30-09-2013
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
va rog sa mi spuneti daca la intreruperea tratamentului hormona pentru cancer prostata dispar si bufeurile. Sotului meu la doua sapătamini de la întrerupere nu i.au disparut ce ar putea sa faca Cu multe multumiri pentru un răspuns
14 comentarii
0
01-10-2013, ora 11:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este posibil, dar depinde care a fost tratamentul hormonal si daca mai are sau nu testicule functionale.
0
01-10-2013, ora 13:29
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
Tratamentul hormonal a fost cu casodex de 50 1 pe zi si zoladex 1 injectie pe luna timp de 1 an ; PSA a fost initial de 6, 5 si a ajuns dupa 1 an la 0, 004 Va rog frumos sa mi spuneti daca as piutea sa fac ceva oentru sotul meu, deoarece are bufeuri si ziua si noaptea cam la 1 ora nu poate sa iasa din casa, ca tot timpul transpira abudent, Va multumesc pentru amalitatea de a mi da un raspuns.
0
01-10-2013, ora 19:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci in momentul de fata mai ia zoladex ? care este, cel mai probabil, principalul cauzator al bufeurilor. daca nu ia de mult timp tratamentul, e posibil ca aceste simptome sa se estompeze de la sine in timp. daca nu, poate fi incercat un tratament cu diverse medicamente de tipul venlafaxina sau gabapentin, dupa cum stabileste medicul. ati vorbit cu el despre aceasta problema ? ce v-a spus ?
0
02-10-2013, ora 07:41
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
Nu mai ia nici casodex nici zoladex de doua saptamâni, am spus medicului dar a a spus ca o sa treaca
0
02-10-2013, ora 11:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cine a decis oprirea tratamentului si in ce stadiu este boala lui ?
0
08-10-2013, ora 13:51
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
Medicul oncolog i-a intrerupt tratamentul hormonal si urmeaza ca la doua luni sa repetam psa ultimul a fost 0, 004 în luna septembrie, la fel si cel din luna iulie 2013
0
09-10-2013, ora 10:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles.
0
30-01-2014, ora 09:13
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
D.le Raul va rog sa mi spuneti, daca valorile psa sunt bune; sotul meu a facut tratament hormonal 1 an, din data de 14.09.2013 a intrerupt tratament la valoare posa 0, 004, la doua luni posa a fost 0, 133, la 4 luni psa a fost 0, 86
de asemenea are bufeuri din august 2013 tot la o ra transpiratii puternicem ziua si noaptea ce sa mai facem multumesc
0
30-01-2014, ora 14:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
POPECDORINA: ai grija la setarile tale de utilizator! ai bifat una care ma impiedica sa iti raspund pe privat, desi am vazut ca mi-ai scris si acolo. remediaza, te rog, aceasta problema!

in rest sunt mult prea putine date ca sa iti pot raspunde. ce trebuie sa faci in primul rand este sa consulti un oncolog sau oncologul vostru obisnuit. cand aveti urmatoarea programare ?
0
30-01-2014, ora 18:15
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Dorina eu discut cu mai multi pacienti oncologi cu diferite tipuri de cancer si iti pot oferi cateva observatii: fiecare pacient reactioneaza diferit la acelasi tratament, la fiecare efectele trec mai repede sau mai incet, in functie de organismul fiecaruia, de ce alte boli are, fiecare avem alt medic curant si medicul recomanda un tratament in functie de pacient si de foarte multe date, si eu si cei cu care discut si au acelasi medicament ca mine si cu toate astea eu iau si alte medic. pt efectele secundare pe care ei nu le iau, la mine efectele au tinut si in pauza si la ei nu, eu am multe efecte secundare ei mai putine eu mam ingrasat ei nu prea, eu am o viata activa merg afara dau zapada, iar unii deabia se dau jos din pat, altii ies doar putin afara la plimbare dupa care dorm.
Daca imi transmiti o adresa de mail iti voi trimite un ghid in tratamentul de chimio care este foarte explicit si util.
SANATATE MAXIMA.
0
31-01-2014, ora 08:16
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
-
eu am obosit sa mai sper, sa cred că va fi bine pentru sotul meu;
0
31-01-2014, ora 08:19
POPECDORINA
Nu este medic/terapeut
POPECDORINA
urmatoarea programare este după 25 aprilie 2014 sa repetam psa până atunci tot pauza la tratament hormonal
0
31-01-2014, ora 19:57
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DORINA sa nu mai zici niciodata ca AI OBOSIT SA MAI SPERI. si niciodata sa nu va dati batuti oricat de greu va fi intotdeauna exista o speranta, ce varsta are sotul? de cat timp are aceasta boala, optimismul si tonusul pacientului si al celor din jurul lui ajuta la vindecare.
Eu sustin si sunt sustinut de alti pacienti si de familia mea, de exemplu atunci cand vin la cafea o cumnata un frate un cumnat este MAGNIFIC, IMI DA PUTERE, atunci cand esti apreciat de cei din jurul tau la fel.
Daca doresti o sati transmit prin mail numarul meu de cosmote pt a discuta ori cu tine ori cu sotul tau daca doreste.
0
02-02-2014, ora 18:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
POPECDORINA, nu inteleg care este intrebarea!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: