La ce varsta GLAUCOM? | Forumul Medical ROmedic

La ce varsta GLAUCOM?

04-01-2008
Uana
Nu este medic/terapeut
Uana
Am 20 de ani cu 2 ani in urma am fost la un control oftalmologic si mi sa spus ca am ESCAVATII mari si ca sunt suspecta de glaucom. Poate aparea glaucomul la aceasta varsta?
2 comentarii
0
04-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Daca ambele excavatii sunt simetrice, cu raport C/D mai mare de 0, 5-0, 6, vorbim despre excavatii fiziologice largite; riscul de a face glaucom este mai mare, dar dupa varsta de 40 de ani. La varsta de 20 de ani, poate fi prezent un glaucom juvenil, dar exista de obicei antecedente familiale. Pentru a pune diagnosticul de glaucom trebuie sa existe o asimetrie a excavatiilor ( se face si tomografie retiniana Heidelberg), modificari de camp vizual, cresterea tensiunii intraoculare.
0
24-08-2009, ora 23:53
simona1977
Nu este medic/terapeut
simona1977
Am 31 de ani si am fost diagnosticata cu "glaucom cu tensiune normala". Mi s-a facut tomografie HRT Heidelberg la care rezultatul a fost RNFL scazut in 3 sectoare si borderline in 2 sectoare la ochiul drept (micropapila cu excavatie crescuta 0, 605). La ociul stang RNFL borderline in 2 sectoare si normal in 4 sectoare, micropapila cu excavatie crescuta 0, 757. Examenul de camp vizual a fost in limite normale la ambii ochi. Am fost la al doilea doctor pt a mi se conforma diagnosticul, intrucat vroiam sa incep linistita tratamentul, dar al doilea doctor mi-a zis ca nu am glaucom si ca am excavatii fiziologice. Asta a zis dupa ce mi-a facut o analiza a RNFL cu Topcon 3D Oct-1000 si care a avut ca rezultat RNFL in limite normale. Eu acum ce fac? Am sau nu am glaucom? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Numărul de cazuri de orbire din cauza glaucomului a crescut îngrijorător
  • Un nou test ar putea detecta glaucomul mult mai devreme
  • Cel mai bun test de diagnostic pentru pacienÈ›ii cu glaucom
  •