Litiaza sau nu?

13-09-2008
ana_bubble
Nu este medic/terapeut
ana_bubble
Am facut recent niste analize si la urocultura mi-a iesit urmatoarele :
Densitate >1.030
pH urina 5.5
Proteine Negativ, Corpi cetonici Negativ, Bilirubina Negativ, Urobilinogen Norm., Leucocite Negativ, Glucoza Norm., Nitriti Negativ, Hematii negativ

...iar la sediment urinar :RELATIV FRECVENTE CRISTALE DE OXALAT DE CALCIU, MUCUS PREZENT, FLORA RARA!
Urocultura Negativa



...deci vreau sa stiu ce e cu acele cristale de oxalat de calciu?e vreo problema?...va rog sa-mi raspundeti.
4 comentarii
0
13-09-2008, ora 00:00
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
In limbaj popular, prezenta oxalatului de Ca in urina inseamna ca ai nisip in urina !Nisipul e oricum mai usor de eliminat dacat pietrele !!!Consumul excesiv de carne favorizeaza formarea calculilor pe baza de calciu dar si alte alim.(ciocolata, arahide. nuci etc.)Legumele si fructele preponderente in dieta zilnica, micsoreaza riscul de formare a calculilor renali prin stimularea cresterii nivelului de citrati in organism care au rolul de a opri formarea calculilor. Exista si o predispozitie genetica de a se forma calculi renali la persoanele care au in familie asemenea cazuri.
0
14-09-2008, ora 00:00
ana_bubble
Nu este medic/terapeut
ana_bubble
Am citit pe unele site-uri ca daca beau multa apa se poate elimina jos aceste cristale de oxalat de calciu in maxim 6 saptamani.Este adevarat?
0
14-09-2008, ora 00:00
ana_bubble
Nu este medic/terapeut
ana_bubble
Am citit pe unele site-uri ca daca beau multa apa se poate elimina usor aceste cristale de oxalat de calciu in maxim 6 saptamani.Este adevarat?
0
20-10-2008, ora 12:01
flori1977
Nu este medic/terapeut
flori1977
In urma unei ecografii, am fost diagnosticat cu calculi renali de4 cca 7-8 mm la ambii rinichi. La indicatia medicului urolog, al facut si rg. reno-uretrala, dar nu se observa nimic. Concluzia medicului este ca litiaza este de natura uroca. Mi-a recomandat un medicament, URALYT, pe care l-am gasit numai in Germania. Am incercat sa-l iau, dar efectele adverse, m-au facut sa renunt.am incercat de doua ori. De fiecare data am avut probleme : cresterea tensiunii arteriale, stare de voma, greata, dureri mai de cap. Am renuntat. Daca tens. am putut sa o controlez cu medic. restul nu. Ce-mi recomandati/ As vrea sa-l iau totusi, pt ca sa scap de aceste pietre.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  •