LIMFOM LIMFOCITIC CU CELULE MICI, CU FENOTIP B

26-07-2012
ZEYNEP
Nu este medic/terapeut
ZEYNEP
Buna seara.am nevoie urgenta de o lamurire referitoare la subiectul meu.
sotul meu are virsta de 50 ani si pe data de 13 iunie a fost operat la coloana vertebrala. acuzind dureri f mari in zona aceea am facut un rmn unde sa constatat existenta unei tumori pe vertebra T7. Recomandarea medicala a fost urgent interventie chirurgicala, ceea ce sa intimplat. La operatie ia fost inlocuita vertebra cu una de plastic din acea tumoare sa dat la biopsie. rezultatul biopsiei a fost LIMFOM LIMFO- PLASMOCITAR.
Am luat de la spital un bloc din ce sa recoltat din tumoare si am duso la un laborator de analize pentru a efectua IMUNOHISTOCHIMIA.
Rezultatul acestei analize esste: LIMFOM LIMFOCITIC CU CELULE MICI, FENOTIP B.
Pina a esit acest rezultat, din cauza starii f. proaste de sanatate, am consultat un medic de la Fundeni, care nea trimis sa facem un CT toracic, abdominal si pelvis.
Concluziile CT au fost; ADENOPATII MEDIASTINALE
MASA OSTEOLITICA COSTALA DREAPTA
ADENOPATII INTRA SI RETROPERITONEALE
In urma acestor concluzii sa hotarit inceperea imediata a chimioterapiei, ceea ce am si facut.

Tratamentul facut acolo este; CHOP
Dupa prima cura facuta.am hotarit sa mearga in alta tara unde se afla si acum.
Acolo a facut un RMN si meicii de acolo iau spus ca aceasta tumoare este peste tot in corp
La intrebarea ce este de facut, au raspuns ; trebuie facuta RADIOTERAPIE URGEN LA PICIORE deoarece si acolo sau instalat acele tumori care i da si dureri ingrozitoare, si ii afecteaza osul.
iau sugerat inreruperea chimioterapiei pentu moment, urmind so reia dupa 15 sedinte de radioterapie.
INTRBARILE MELE SUNT : ESTE BINE SA FACA ACESTE 15 SEDINTE DE RADIOTERAPIE ?
CE SANSE DE SUPRAVIETUIRE ARE ?
CARE ESTE PAREREA DV. DESPRE ACEST DIAGNOSTIC, TRATAMENT
CE SFATURI IMI DATI ?
VA MULTUMESC DIN SUFLET SI ASTEPT RASPUNS. CHIAR SI TELEFONIC 0786431231
0 comentarii

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.