LEUCOCITE MARITE LA FRIG, MAINILE SE INVINETESC

30-03-2012
aura67
Nu este medic/terapeut
aura67
Buna seara. As avea si eu o intrebare. Daca poate cineva sa-mi raspunda! Am un frate in varsta de 50 de ani si cam de un an si jumatate, la frig i se invinetesc mainile (ii amortesc) si lobul urechilor. Cand a fost foarte frig, pe langa ca i s-au invinetit extremitatile, urina s-a colorat in maro. A fost la medic si i-a spus ca la frig numarul globulelor albe cresc si le mananca pe cele rosii. La analize de abia a reusit sa-i faca hematiile, care sunt 2900, iar leucocitele sunt in nr. normal, dar restul analizelor (vsh) nu a mai putut sa il faca din cauza ca sangele lui la rece nu mai poate fi analizat, trebuie doar la cald. Daca cineva a mai avut aceste simptome sa-mi spuna ce ar putea fi? E grav? sau este o boala rara!
Multumesc.
2 comentarii
0
31-03-2012, ora 19:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
aceasta poveste cu leucocitele si hematiile mi se pare dubioasa.
prima probleme cu mainile ar putea fi boala sau sindromul Raynoud.
problema pare a fi o boala autoimuna cu cryoglobuline. ar trebui analizata urina, ce anume il face maronie, este hemoglobinurie? deci se produce o hemoliza sau este myoglobinurie, deci se produce rhabdomyoliza (distrugerea muschilor). aici ar trebui facute analize mult mai complexe intr-o clinica de hematologie la o clinica universitara
0
31-03-2012, ora 21:38
aura67
Nu este medic/terapeut
aura67
La frig asta i se intampla: i se invinetesc mainile, lobul urechilor si varful nasului, dar din cauza ca nu a putut sa i se faca toate analizele din cauza ca sangele il poate analiza doar la cald (imediat), dupa aceea scade sub o anumita temperatura si se alege un lichid din el si nu se mai poate face analiza - a fost la 2 laboratoare de la Bioclinica si la un laborator in spital. A reusit sa-i faca hematiile care sunt 2900 (scazute), leucocitele sunt in numar normal, in urina nu i-a gasit nimic (cand ii este frig, culoarea maronie ar fi hematii eliminate) asa i-ar fi spus medicul. Dar la toate laboratoarele s-au mirat ca nu au putut sa-i faca analizele. Nu am mai auzit de asa ceva! Suntem foarte ingrijorati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.