La capatul puterilor... un sfat va implor

28-08-2010
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
AM 30 de ani.si in urma cu 4 ani de zile am inceput sa ma simt foarte rau.dureri de cap, ameteli, dureri musculare si articulare, frisoane asociate cu febra 37-37, 5, dureri de spate si cervicale...imi amortesc mainile noaptea transiratii, imi arde fata, tahicardie si extrasistole, dureri inghinal.am fost in 4 ani la multi medici...analize peste analize...tomografie la cap, la fata si la cervicala.toti medicii imi spuneau mergi acasa si relaxeaza-te ca nu ai nimik, esti stresata si obosita.si tot asa.Acum de cateva luni starea mea se agraveaza.simt ceva umflaturi foarte dureroase pe picioare(pulpele de sus)sunt multe si sunt pe ambele picioare...dureri musculare, de cap si restul pe care le am de 4 ani...am mers la doctor alte analize, toate bune, la fizioterapeut el spune ca nu e de la muschi ce am pe picioare, am facut si un dopler venos...totul e bine si acolo...am cerut sa merg la un reumatolog deoarece doctora de aici mi-a spus ca analizele sunt bune si ca ea nu stie unde sa ma trimita.mi-au spus ca am fibriomialgie insa doctorul fizioterapeut a negat acest lucru...mi-au spus ca am borellia(de la muscatura unei capuse)dupa alte analize au negat ca ar fi asta.abia mai stau pe picioare, nu mai am forta sa fac nimik, ma doare in partea stanga si muschii si fesele ma distrug.simt cum se zbat nervii pe picioare, dureri inghinale nu mai stiu unde sa merg.le-am spus poate am cancer si nu se vede la analize insa ea 2 medici au spus ca daca am simptomele astea de 4 ani si aveam cancer se vedea ceva la analizele de sange sau eram moarta pana acum.halal raspuns.daca cineva ma poate ajuta cu orice sfat sau ati auzit cazuri similare va rog nu ezitati sa imi scrieti sau pe adresa mea de mail..-...CU MII DE MULTUMIRI
10 comentarii
0
28-08-2010, ora 13:56
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
AM UITAT SA MENTIONEZ CA imi simt gatul in esofag spre stomac amortit de multe ori ca si cum ai face o anestezie la dentist.
0
28-08-2010, ora 14:14
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
iar daca pana acum cateva luni durerile erau numai pe partea stanga acum le am si pe partea dreapta insa aceste umflaturi nu se vad doar se simt, sunt multe nu au o forma rotunda sunt asa ovale si mai alungite si inteapa, dor teribil incluzand si fesele.incerc sa dau cat mai multe amanunte de aceia tot intervin.
0
28-08-2010, ora 14:19
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Draga mea, dar un CT toracic ai facut? Eu nu sint medic, iti vb. din propria-mi experienta...simptomele pe care le descrii ar semana cu sarcoidoza...o boala care este greu de diagnosticat. Consulta un pneumolog bun, explica-i ce se intimpla cu tine si roaga-l sa-ti faca o tomografie la plamin, apoi vei face mai multe investigatii in acest sens...din ce loc. esti?
Iti doresc multa sanatate !
0
28-08-2010, ora 14:25
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
draga LALA am facut vreo 5 radiografii pulmonare ca mereu ma plangeam de dureri in piept si toti ma trimiteau acolo pana cand am refuzat sa mai fac.
0
28-08-2010, ora 19:39
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Maryymeda, nu radiografie pulmonara ci tomografie...este o mare diferenta...nu sta asa fara sa intreprinzi ceva in acest sens.Pt. inceput cere o trimitere catre pneumolog si acolo insista sa-ti faca o fisa de solicitare pt. CT.De unde esti?
0
28-08-2010, ora 23:54
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
sunt din Bucuresti insa stau in Norvegia de 2 ani...si imi este scarba de sistemul medical de aici am ajuns la urgenta de 2 ori din cauza durerilor nu puteam sta in picioare tremuram.si m-au trimis acasa.astept de 6 luni programare la o endoscopie si de 2 luni la un reumatolog.nu m-am gandit niciodata ce legatura au plamanii cu toate inflamatiile astea de pe picioare nu stiu daca nu sunt noduli limfatici inflamati ca sunt multi si pe ambele picioare.multumesc pt sfat o sa merg pana la cer daca e nevoie macar sa stiu ce am
0
29-08-2010, ora 22:41
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Te rog sa intri pe boli rare si acolo vei gasi f multe despre sarcoidoza...sa nu te sperii...cel mai bine e sa te adresezi unui pneumolog.Imi pare rau ca te afli departe, sau poate e mai bine pt. tine, poate acolo sistemul sanitare merge altfel, mai bine ca la noi...Iti doresc multa sanatate !
0
30-08-2010, ora 03:12
radicus
Nu este medic/terapeut
radicus
Nu stiu daca oboseala e pana la extenuare, dar seamana cu oboseala cronica.
0
21-10-2011, ora 13:41
corinthu
Nu este medic/terapeut
corinthu
MARYYMEDA ! Repeta in alta parte testele pt BORELIOZA, stiu ca in Germania la Augsburg au centre pt borelioza unde se fac investigatii amanuntite, sau daca ajungi in tara mergi la Fundeni la Parazitologie la Dr. Gogoase sa-ti faca screeningul parazitologic. Eu am borelioza si am aceleasi simptome ca cele descrise de tine.

multa sanatate
0
21-10-2011, ora 15:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate ultima activitate pe acest topic se desfasura acum peste un an si 2 luni. e imposibil de spus ce s-a intamplat in conditiile in care persoana care l-a deschis nu a mai avut nicio postare. am fi apreciat totusi... chiar daca aici e un thread destinat discutiilor despre cancer.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apar frisoanele?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •