laringita bb 7 luni, medicul recomanda: peritol

12-09-2007
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
sper sa vada cineva mesajul meu, copilul meu in varsta de 7 luni s-a trezit in urma cu 3 zile ragusit, fara febra prea mare 37, 7, medicul de familie l-a consultat si mi-a spus ca pul monar e curat, si sa-i dam urmatoarea schema de tratament: predninson tablete una dimineata, una la pranz. peritol sirop 1, 5ml dimineata, 1, 5ml la pranz si 2, 5 seara. eurespal sirop.

mi se pare exagerat tratamentul, avand in vedere ca peritolul nu se recomanda copiilor sub 2 ani, poate stie sau s-a confruntat cineva cu o problema de genul asta.

multumesc anticipat.
7 comentarii
0
03-10-2007, ora 00:00
LoraA
Nu este medic/terapeut
LoraA
Buna ziua! Imi pare rau ca am vazut abia astazi ce ati postat.Banuiesc ca bebe e deja super sanatos. In Statele Unite se pare ca peritolul este scos din uz demult, la noi inca se mai administreaza. Ideea este ca laringita la copii asa de mici este extrem de periculoasa, asa ca urmati sfatul medicului, pentru ca tratamentul desi pare exagerat, se impune de urgenta, si nu dureaza atat de mult incat sa va faceti probleme. Multa sanatate !
0
03-10-2007, ora 00:00
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
Multumesc de raspuns, ce sa va spun, pur si simplu nu am putut sa-i administrez acest tratament, i-am dat doar un sirop de tuse, dupa o saptamana am fost la control si nu mai avea nimic...dar asa am simtit ca nu pot sa-i dau medicamentatia aceea, si copilul nu are nici acum nimic e foarte bine.
0
12-02-2008, ora 00:00
TINCAN
Nu este medic/terapeut
TINCAN
Scuze de intarziere. Cand mai ai probleme similare ( cu BB-ul) nu ezita sa o suni pe doamna dr pediatru Miruna Georgescu de la Medlife. Sunt foarte multumita de relatiile cu dansa si intotdeauna mi-a dat cele mai bune tratamente. Bineintelesc ca de vaccinari se ocupa tot dansa.
0
12-02-2008, ora 00:00
rdolyy
Nu este medic/terapeut
rdolyy
TICAN multumesc, dar din pacate eu nu sunt din Bucuresti sunt din Iasi.
Pana acum nu am mai avut probleme sa dea Domnu sa o tinem tot asa.
0
22-03-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna si eu sunt din iasi, am un baietel de 1 an si 9 luni, care cand e bolnavior mergem la dr iordache constantin, care mi se pare un medic super, are experienta o gramada, am incredere mare in el.Poate ati auzit de el, avand in vedere ca e renumit oarecum in iasi, cred eu. multa multa sanatate va doresc!!
0
14-01-2010, ora 11:42
lacramioara1976
Nu este medic/terapeut
lacramioara1976
si noua pt. copil de 6 luni ni s-a recomandat peritol, dar doar 0, 5 ml de 3 ori pe zi, pt. lipsa poftei de mancare.
0
24-12-2015, ora 17:07
Aylamaria
Nu este medic/terapeut
Aylamaria
Cum ati scapat de raguseala?? Am un bebe de 6 luni care este ragusit de 1 sapt :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  •