L-am inselat crezand ca nu-l mai iubesc, iar dupa mi-am dat seama de sentimente

21-04-2014
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
Am avut o relatie de 6 ani de zile. O relatie ca majoritatea relatiilor, cu discutii, momente tensionate, momente frumoase, sacrificii si tot tacamul. Acum vreo cateva luni, mai exact prin vara am simtit ca ma indepartez.Initial am crezut ca este ceva temporar si nu am discutat cu el( aici a fost prima mea greseala), insa m-am 'deschis' in fata unui alt baiat. Incepusem sa ma comport foarte rece cu iubitul meu si uneori sa-l resping. Am ajuns sa ma vad si cu cel cu care vorbisem. Dupa vreo 4 luni de lalaiala ca sa ii spun asa, i-am zis iubitului meu ca vreau o pauza, ca nu stiu ce mai simt pentru el. Recunosc si intotdeauna am facut asta, el m-a iubit mai mult. In pauza asta eu am intrat intr-o relatie cu tipul cu care incepusem sa vorbesc si de revelion a venit si ne-am vazut. Atunci s-a ajuns prea departe si l-am inselat. La vreo luna dupa asta, mi-am dat seama ca inca mai exista sentimente pentru fostul si ca am fost o naiva si am facut ceea ce am facut. M-am dus la el intr-o seara si i-am marturisit tot( unii spun ca e bine, altii nu)... De 2 luni de zile ma vad cu el, raman la el, facem dragoste, gatim... insa e bine doar cand suntem impreuna, dupa el dispare din peisaj si eu imi plang de mila. Am purtat multe discutii in care ne-am marturisit amandoi greselile, mi-a recunoscut ca inca mai sunt sentimente, insa vrea sa ' gaseasca ce am eu in altele', cu toate ca stie ca ii va lua mult timp sau nu va reusi niciodata. Nu mai stiu ce sa fac. Mi-a zis ca vede ca s-au produs schimbari, ca regret, ca il iubesc, ca as face orice sa fie bine, dar nu poate sa treaca peste faptul ca eu am fost cu altul si ca nu stie cat ma va tine pe mine schimbarea asta, pentru ca el nu crede ca ma pot schimba in asa scurt timp si ca are nevoie de timp, sa las timpul sa treaca.. Incerc sa nu-l caut, sa ii las timp, insa imi e foarte greu si plang mereu. Gandul imi zboara numai la el, la noi. In astea 2 luni el s-a vazut si cu altele. Cuvintele lui sunt contrazise de comportament uneori. Imi spune ca nu poate sa treaca peste, insa atunci cand suntem impreuna se comporta de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Am nevoie de sfaturi pentru ca eu nu stiu ce decizie sa mai iau. Multumesc!
22 comentarii
0
22-04-2014, ora 00:15
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
eu zic ca i-ai facut suficient rau... si ar fi cazul sa-l lasi in pace ca sa poata sa treaca peste tine si sa fie fericit cu altcineva. relatia voastra, daca va continua, va ajunge in acelasi punct probabil... tie probabil ti-e teama sa treci peste si te agati de trecut. dar ma indoiesc ca vezi in el marea ta dragoste.
0
22-04-2014, ora 11:07
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
Aseara ne-am vazut si din una in alta mi-a zis ca eu sunt singura care stie cum sa-l " ia" in toate problemele si ca eu sunt singura capabila sa-l inteleg cu adevarat. L-am intrebat cum ar trebui sa ma port eu in urmatoarea perioada si mi-a zis ca ma port ireprosabil ce ar putea sa-mi mai ceara el...i-am zis ca atunci cand vreau sa-l caut ma gandesc de multe ori daca sa o fac sau nu, daca sa ma duc sa ma vad cu el sau nu, pentru ca nu stiu ce efect au toate astea asupra lui, daca il indeparteaza sau nu si mi-a zis ca nu il indeparteaza. Mai nou, asteapta un semn divin, ca sa vada ce vrea Dumnezeu cu adevarat pentru el...
0
22-04-2014, ora 13:23
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DIANA suntem oameni si salivam dupa companie dasta este asa de greu sa luam o decizie ca ne este frica de SINGURATATE, si alta problema este ca la o anumita varsta suntem necopti dupa care REALIZAM ca vrem sa gustam si alta ciorba si cand vedem ca este mai rea decat prima revenim la prima, numai ca bucatarul este scimbatdar in acelasi timp si bucatarul a mancat friptura dar nu recunoaste asta.
Amandoi trebuie sa lase dar este mai greu la barbati.
Stai linistita ca sunt unii oameni atat barbati cat si femei carora sa stea cu o singura persoana le este imposibil asa ca trebuie daca faceti parte din aceasta categorie sa gasiti singuri o cale de mijloc.
Apropo ai mai mult de 25 ani? si la a cata relatie esti? conteaza pt ca multe fete stau cu un baiat indiferent de cat de rau le este pt ca este primul, pt ca le este frica de singuratate, cine se mai uita la mine etc...
0
22-04-2014, ora 14:02
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
20. E prima relatie, intradevar. As putea oricand sa-l inlocuiesc si el la fel, pentru ca mi-a spus ca in perioada in care noi nu am vorbit a cunoscut o persoana care se potriveste asteptarilor lui, dar nu vrea inca...Si sincer vorbind si pe mine ma 'pandesc' cativa... La mine problema nu e ca nu pot, sau imi e teama de un nou inceput, nu vreau, pentru ca avem atatea lucruri in comun si in ciuda a tot ce s-a intamplat ne intelegem unul pe celalalt din priviri, fara a ne spune prea multe prin cuvinte. El tot timpul a spus si inca spune ca intre noi e o telepatie anume si ca intotdeauna a simtit ca eu sunt pentru el...Aseara i-am spus ca stiu ca am cauzat rani, dar luptand singuri, eu incercand sa-l intorc si el incercand sa vada, dar gandindu-se si sa inlocuiasca in acelasi timp, nu vom reusi niciodata sa vindecam cu adevarat ranile cauzate...si ca tot impreuna vom reusi daca el vrea cu adevarat sa mai fac parte din viata lui...l-am intrebat la un din discutii daca ar mai vrea sa fie ceva intre noi, luand in calcul lucrurile bune si frumoase pe care le-am facut impreuna, care au fost intre noi si mi-a raspuns : Da, clar... sunt confuza pentru ca are momente cand se gandeste la ' noi ' si ar vrea sa fie bine, dar cand isi aduce aminte de ceea ce am facut..se schimba la 180 grade..
0
22-04-2014, ora 19:42
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Draguta...ciorba reincalzita numai are acelasi gust...
Renunta tu...nu vei fi fericita cu el, cand iti va fi lumea mai draga vei primi reprosuri, barbatii nu iarta astfel de greseli din partea noastra.
Lasa-l sa si gaseasca drumul si fa si tu acelasi lucru.
Multa bafta, esti prea tanara ca sa te cramponezi, chiar daca ati fost 6 ani impreuna...
0
22-04-2014, ora 22:02
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
EXACT te vei trezi peste ceva ani cand no sa mai fii atat de curtata si ceva copii de mana si o sa induri acea intoarcere la 180 de grade cu stoicism asta iti doresti cu adevarat???????????????????acum te lasa sa mergi la munca sa iesi in lume dar incetul cu incetul nu vei mai avea acest drept, nu vei mai ridica privirea din pamant si tot iti va reprosa ca ai amantsi o spun din cele vazute la mine in familie sau vazute zilnic la munca cand mergeam cu cele agresate la spital.
ALEGEREA ITI APARTINE IN TOTALITATE NOI DOAR TIAM ARATAT CAM CE SE INTAMPLA.
0
22-04-2014, ora 22:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CA sa nu mai zic si de binevoitorii care il vor ajuta cu intepaturi de genul: nu vezi ca nu seamana copilul cu tine, am vazut-o aseara cu altul etc.
ca exemplu la mine in familie unii mai baga fitile dastea : marian nu a avut niciodata parul cret ca al fetei, tu ( sotiei) lai avut? adica daca eu am cancer nu mai pot face copii pt ca fata sa nascut la doi ani de la prima tumora, etc.
0
23-04-2014, ora 00:16
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
wow cate comentarii rautacioase fata de un baiat pe care nimeni de aici nu-l cunoaste... nu baiatul a scris postul asta, fata a scris, si n-a pomenit nimic de vreun repros. ideea centrala este faptul ca ea acum incearca sa-i faca pe plac lui, ca s-o ierte, pentru ca ii e frica sa fie pe cont propriu. si intr-o zi o sa se trezeasca in aceeasi situatie... la fel de nefericita cu el. nu face altceva decat sa prelungeasca inevitabilul si isi face rau si ei, si in acelasi timp continua sa-l raneasca si pe el.
0
23-04-2014, ora 00:24
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca te uiti vreodata pe o statistica o sa vezi ca barbatii ocupa cu brio primul loc la violenta conjugala asa cum femeile ocupa cu 99% locul unu la incredintarea copilului la divort.
0
23-04-2014, ora 01:24
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
MARTON :Cred ca s-a deviat de la subiect...nu a zis nimeni nimic de reprosuri, nu a zis nimeni nimic de amanat, pt ca eu cu respectivul nu am mai vorbit de cand m-am reintors la el si i-am spus totul.
aaa24: cand am reusit sa-l 'sensibilizez' ca sa zic asa si am reusit sa-l fac sa vorbeasca sincer despre ce simte, a plans si nu numai o data, plus ca a spus de cateva ori ca intr-un fel e constient ca daca ne impacam nu se va mai pune nimic intre noi si ca ne vom aprecia mai mult. Si ma repet, nu se pune problema de frica de un nou inceput.
Problema e ca la el e un 'nu mai vreau, dar parca ar mai putea fii ceva'; 'lasa-ma, dar totusi hai ramai'...
Iar despre textele : ciorba reincalzita nu mai are acelasi gust, nu cred, pentru ca am in jurul meu care au fost despartiti, s-au impacat si acum sunt bine mersi.
0
23-04-2014, ora 18:43
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Noi ne am spus punctul de vedere, decizia iti apartine...multa bafta.
0
24-04-2014, ora 12:08
Psiholog Ioana Frecan
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Ioana Frecan
Buna DianaElena20,

Spui ca nu stii ce decizie sa mai iei. Poate ca este suficient ceea ce ai facut, faptul ca i-ai declarat ca il vrei si ca iti pare rau si sa astepti in continuare pentru o perioada (pe care o poti stabili fie tu fie impreuna cu prietenul tau) sa vedeti daca este loc de reapropiere.
Poate ca nu este singura dificultate pe care o aveti si poate ca nu este intamplator faptul ca ai dorit o pauza in relatie.
Toate cele bune!
0
24-04-2014, ora 12:40
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
Eu tot timpul imi stabilesc perioade, dar am impresia ca sunt ori prea scurte ori prea lungi, iar cu el nu pot stabili o perioada anume de timp, pentru ca el sustine ca nu stie de cat timp are nevoie. Oricum timpul trece, nu am ce sa fac eu in privinta asta, pe el il simt ca vrea, dar ii e teama sa nu fie din nou dezamagit. Mi-a spus ieri ca eu oricum trec prin teste zilnic si ca ceea ce trebuie sa vada, vede.
0
24-04-2014, ora 15:27
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
Buna Diana
In relatii, exista anumite reguli ale pauzelor. Una din ele este sa pastrezi fidelitatea, alta ar fi ca cel care initiaza pauza sa reia legatura. Ce s-a petrecut intre voi nu este o pauza cu un scop anume, ci o destramare care are o perioada de tranzitie foarte mare. Timpul este pretios, asa ca mai bine apelati la o terapie de cuplu, ca sa vedeti daca se mai poate repara ceva sau doar alimentati o dependenta emotionala.
Numai bine!
0
24-04-2014, ora 20:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DIANA vad ca nici tu nu prea stii ce vrei de la viata? sa ai grija ca sar putea ca acele lucruri pe care i leai spus sar putea sa se intoarca impotriva ta inzecite.O alta problema ar fi si starea materiala actuala care acum va da aripi si siguranta, dar cand aceasta se va subtia si relatia se va strica si atunci lucrurile facute in pauze isi vor arata coltii. SUCCES IN CONTINUARE
Si da sunt cazuri in care ciorba reincalzita este mai buna decat sa te apuci sa faci alta daca nai cu ce, numai ca trebuie sa vezi si latura opusa care este mult mai mare in care ciorba este aruncata cand aceasta sa "stricat" daca vrei sa intelegi unde bat.
Si apropo de TESTE ele se fac de obicei la inceputul relatiei de catre ambii pt a se vedea daca se potrivesc, cum reactioneaza celalalt la numiti factori, stres, fara bani, cu prietenii, la bautura etc, SAU CAND INCREDEREA A DISPARUT si se incearca o noua sansa.
0
25-04-2014, ora 14:52
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
@Diana - Hai sa privim cum sta situatia dezbracata de emotii...VOI ati avut o relatie frumoasa 6 ani...TU ai decis sa-i pui punct si l-ai inselat pe EL...TU ti-ai cerut scuze si EL le-a acceptat...EL e nesigur pe faptul ca TU nu vei mai repeta episodul "˜inselarii increderii"™...TU lupti deschis pentru relatia ta si iti pui sufletul "˜pe tava"™ in fata lui...EL, desi spune ca "Da clar" vrea sa fiti impreuna, inca mai tatoneaza daca sa-ti ofere din nou /sau nu increderea pierduta si te supune la "˜teste zilnice"™...UNII comenteaza ca e o doar o "˜ciorba reincalzita"™ si ca probabil iti va reprosa asta cand "˜timpurile grele"™ va vor sta in cale...sper ca nu am omis ceva esential pana aici.

In primul rand te felicit pentru atitudinea deschisa pe care o ai acum si pentru lupta ta. Personal sunt convins ca indiferent ce vei hotara, vei lua hotararea cea buna. Bineinteles ca TU iti asumi riscul ca el sa-ti reproseze gestul tau la nesfarsit dar si EL isi asuma riscul ca tu ai putea repeta gestul inselarii increderii. Ar fi oare bine sa te gandesti si sa clarifici pentru tine (si poate si pentru el??) care sunt motivele pentru care ai decis sa-l inseli si sa aveti o discutie deschisa pe aceasta tema? Ar ajuta prezenta unui psihoterapeut?

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
25-04-2014, ora 16:16
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
Nu ne permitem sa apelam la serviciile unui psihoterapeut, iar el ar refuza din start sa apelam la asta. Da stiu, e normal sa ii fie teama de o noua dezamagire, dar pe mine experienta asta(per ansamblu) m-a schimbat si m-a facut sa realizez ce imi doresc cu adevarat. Stiu ca daca am fi din nou impreuna, ar fi reprosuri, cel putin o perioada pana cand ii voi castiga din nou increderea, stiu ca atentia lui asupra mea nu va mai fi aceeasi ca inainte, sunt constienta de toate lucrurile astea si le-as accepta pentru ca stiu ca intr-un final ar fi totul bine. De ce am vrut pauza? O buna perioada a fost gelos si foarte posesiv, mi-am creat imaginea lui asa si chiar daca el a incercat sa-mi arate ca s-a schimbat, nu mai eram capabila sa vad. Stiu si simt ca ne-am schimbat amandoi si ca ar putea fi bine pe mai departe. Acum, cea mai grea batalie este sa-l fac pe el sa vada si 'partea buna' din toata experienta asta. Tin sa specific faptul ca noi acum nu suntem impreuna...suntem, nu stiu cum...chiar nu gasesc un termen potrivit...nici macar perioada de proba nu stiu daca o pot numi.
0
25-04-2014, ora 16:32
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Va puteti descurca si fara un psihoterapeut. Ai incredere Diana in relatia voastra..daca esti deschisa si-l lasi pe el sa vada din nou ce a vazut in tine la inceput ai sanse mari sa reusesti sa aveti o relatie asa cum o doriti amandoi. Nu poti sa speri sa obtii incredere fara sa oferi incredere. Succes in drumul vostru!
0
04-05-2014, ora 18:20
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam sa fii asa tinara. Si vreau sa te felicit pentru ca la 20 de ani tu stii sa comunici in relatie mai bine decit oameni care au fost impreuna o viata. Inteleg ca voi vorbiti despre lucrurile intimplate in trecut si mi se pare grozav. Modul in care comunicati face cit toate terapiile din lume.
Despre viitor vorbiti? Traiti clipa prezenta cu respectul si recunostinta cuvenite norocului de a fi in viata chiar in secunda asta?
In plus, impresia mea este ca acum nu sinteti intr-o relatie propriu-zisa pentru ca tu ai ramas cu vinovatia, el a ramas cu resentimentul. Fiecare dintre voi are deja o relatie cu suferinta. Insa lucrurile astea nu va aduc impreuna. Ia-ti timp pentru tine insati in fiecare zi, intelege-te pe tine si iarta-te. Pentru ca daca te ierti poti pune piciorul in prag si poti cere o relatie adevarata cu acest baiat. Daca tu nu te ierti, cum ar putea el sa te ierte?
Iti multumesc pentru onestitate si deschidere, cred ca avem cu totii de invatat din patania ta.
Cu drag,
Psiholog Camelia Ioanas
0
05-05-2014, ora 14:06
DianaElena20
Nu este medic/terapeut
DianaElena20
Nu, nu suntem intr-o relatie. De cateva zile mi-a cerut sa nu-l mai caut ca vrea sa vada daca poate sa aiba o relatie si cu altcineva si totusi s-a pus si el pe plans...Am vorbit si cu mama lui care mi-a spus ca si ei i-a lasat "portita" ca s-ar intoarce. Probabil acum vrea sa vada cata vointa am sau pur si simplu vrea sa trec prin ce a trecut si el. Mama lui mi-a spus sa-mi vad de examene(ceea ce imi e enorm de greu de facut in momentele astea) si sa astept, ca el imi testeaza acum increderea si vointa.Stabilisem ca urmatorul lui telefon sa fie cu un raspuns final, indiferent care e acela si aseara m-a sunat sa ma intrebe daca am ajuns bine la camin, iar mai tarziu mi-a trimis un mesaj in care mi-a spus sa ma linistesc, sa dorm si sa-mi recapat fortele necesare pentru examen... In momentul asta nu mi-a ramas de facut decat sa las timpul sa treaca...Multumesc frumos pentru raspunsuri!
0
05-05-2014, ora 23:43
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Bafta la examene Diana! sa ai incredere in tine!
0
18-08-2017, ora 18:35
DanaL
Nu este medic/terapeut
DanaL
Buna Diana,
Sunt in aceeași situație ca și tine și as vrea sa știu cum stau lucrurile acum in momentul de fata.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul