L-Transpozitie de vase mari cu regurgitare tricuspidiana severa Sfat va rog !!

16-08-2011
dragos_chl
Nu este medic/terapeut
dragos_chl
Am 32 de ani si sufar de L-Tanspozitie de vase mari (fara cianoza inainte de interventie) cu VSD corectat si stenoza pulmonara infundibulara corectata in 1985 la spitalul Fundeni de doctorul Dan Fagarasanu.Perioada 1985 -2002 fara probleme si fara tratament.In 2002 sunt internat pentru:tahicardie atrio-ventriculara prin reintrare, BAV gradul 3 tranzitor, BAV gradul 1, sindrom WPW intermitent.Pe documentatie apare apoi WPW cu aspect Bloc ramura dreapta.De atunci au inceput problemele si in urma tratamentului cu beta blocante si psiho stabilizatoare in perioada 2002-2005 am avut numai parte de senzatii ciudate si palpitatii ce nu le avusesem de la momentul interventiei chirurgicale.Oricum ca sa nu ma lungesc prea mult.2005-2011 am intrerupt orice tratament.Au disparut palpitatiile si senzatiile ciudate si m-am simtit extraordinar de bine
In luna iunie anul curent am inceput sa percep bataiile inimii si in perioada de repaus cand normal nu constientizam si puls peste 85-90/min in repaus.Usoare senzatii de oboseala la efort.Am mers la un control cardiologic am facut si TEE si au inceput surprizele neplacute cand primesc vestea urmatoare
Insuficienta cardiaca clasa 2 NYHA, Isuficienta mitrala severa gradul 4 (valva tricuspida la mine) prin defiicit de coaptare a cuspelor valvulare, insuficienta tricuspidiana gradul 3(valva mitrala la mine), ax QRS la 120 grade, bloc complet de ramura dreapta cu modificari secundare ale fazei de repolarizare, atriul stang dilatat(65/68), hipertensiune pulmonara secundara (nu mentioneaza severa 50mmHg), posibil sunt stanga dreapta la nivel SIV bazal.
Recomandare de corectie chirurgicala a valvei tricuspide din ventriculul sistemic cu aspect de ventricul drept.
Am fost controlat de 2 cardiologi in Romania (Craiova) care au recomandat corectia valvei in strainatate(Germania, Italia) si la un al treilea cardiolog in Grecia unde de altfel lucrez.Toti au spus ca valva se poate repara si nu trebuie inlocuita.Pentru ca eu am asigurarea medicala in Grecia am posibilitatea sa fiu operat fara sa platesc nimic. Grecii imi recomanda unul din cele mai mari centre de chirurgie cardiaca din Grecia numit "ONASIO".Nu am reusit sa gasesc insa prea multe informatii despre acest spital pe internet cu exceptia paginii web a lor unde mentioneaza ca efectueaza pina si transplanturi inima+plamani.
Ma puteti ajuta cu cateva informatii referitoare la acest spital Onasio. ?
1 comentarii
0
16-08-2011, ora 19:35
dragos_chl
Nu este medic/terapeut
dragos_chl
Pentru ca forumul nu permite postari mai lungi am sa continui cu inca cateva intrebari aici.Credeti ca ar fi posibila repararea valvei printr-o interventie mai putin invaziva cu acel aparat da Vinci avand in vedere structura inimii mele si problemele de conductibilitate ?
Am gasit anumite informatii pe internet ce mentioneaza ca reparatia valvei tricuspide (cu functie de mitrala) este foarte dificila datorita riscului de bloc complet pentru ca nodul atrio ventricular ar avea o pozitie ciudata in Transpozitiile L corectate fiziologic.Totusi VSD-ul meu a fost reparat in 1985 de regretatul Dan Fagarasanu fara sa sufar de bloc complet si ma gandesc ca este posibila repararea si nu inlocuirea ei cum recomanda anumite studii pe pacientii cu L transpozitie (sau probabil anumiti pacienti nu toti)
Pronosticurile pe termen lung sunt sumbre din pacate pentru cei ca mine cu L- transpozitie si peste tot este mentionat ca undeva dupa varsta de 40- 50 de ani incepe sa cedeze ventriculul sistemic datorita structurii de ventricul drept ducand la insuficienta cardiaca severa.Sunt totusi pacienti care au fost descoperiti dupa varsta de 60 de ani cu transpozitia l pentru ca nu au avut si defectele asociate cu aceasta malformatie si au fost asimptomatici.
Ar exista posibilitatea unui schimb de artere la varsta de 32 de ani pentru a evita deteriorarea in timp a ventriculului sistemic sau este mai bine sa raman asa si Dumnezeu cu mila ??? Ma termina ideea aceasta cu deteriorarea ventricului in timp mai ales ca regurgitarea de valva a aparut deja la varsta de 32 de ani.Mentionez ca am avut un stil de viata normal si nu m-am ferit foarte mult de efort(am neglijat) pentru ca nu am avut absolut nici o problema foarte multi ani dupa interventia chirurgicala.Am consumat alcool(ocazional), am fumat.
Va multumesc pentru rabdare, imi cer scuze pentru lungimea postarii mele si astept raspunsul dumneavoastra !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul