Klebsiella pneumoniae

25-08-2011
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna Ziua! Am si eu nevoie de un sfat. recent am avut o intoxicatie alimentara, asa mi s-a zis la spital. am inceput cu niste dureri in rinichi si durere in maini si picioare. Am tratat cu Furamag, insa de o saptamina si mai bine mi s-au marit amigdalele, ma doare cand anghit. Am facut exudatul faringian si mi-a iesit Klebsiella Pneumoniae. Am mers la ORL care a zis ca nu o sa ma tratez cu antibiotice ci doar prin niste proceduri care nu sunt deloc placute. Spuneti-mi va rog poate fi tratat diferit? am inca durerile de picioare si maini la nivelul articulatiilor dar si la nivelul muschilor. imi mai si tremura citeodata ceva in picioare. mi-e frica sa nu fie ceva foarte grav. Vreau o parere in privinta tratamentului.Deci medicul s-a referit la curatirea amigdalelor prin spargere sau nu stiu cum sa ma exprim.
3 comentarii
0
29-11-2011, ora 21:59
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
Lasa un id de mess sa vorbim
0
29-08-2016, ora 13:54
Driddn
Nu este medic/terapeut
Driddn
Sunt mama a 2 băieți, unul de 2 ani diagnosticat cu klebsiella pneumoniae la exudat faringian si cel de 4 ani care tuseste necontrolat si zi si noapte si acuza dureri de mâini si picioare, oboseala. Celui mic deja am administrat cefaclor 3, 5 ml, fluimucil 5ml, ketof 5 ml prednison in scădere de la 1 pastila la 1/4 4 zile, iar cel mare erdomed si ketof 5 ml. Băiatul cel mare tuseste necontrolat si zi si noapte de nu se poate odihni, a vomitat, ii curge si nasul. Si m- sperie aceasta oboseala. Nu știu ce sa fac ca nu vad ameliorare, dam dintr o boala într-alta
0
02-09-2016, ora 18:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Copilul de 4 Ani a fost i vestigat la gastrologie?
Ati citit pe forum orl.. ca multe alimente intretin inflamatia faringelui si refluxul gastro.esofagian?
Se fac tratamente cu aerosoli. Tr. Local de la orl ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.