Klebsiella

29-06-2012
Andreea788
Nu este medic/terapeut
Andreea788
Buna seara.In urma unui examen de secretie vaginala a iesit klebsiella spp.As vrea sa stiu daca as pitea lua un tratament naturist sau orice altceva inafara de antibiotic pentru ca am dureri foarte mari de stomac, am luat mai multe in ultimele 4 luni pt diverse probleme si alaptez.MI-am luat ovule preparate cu Eficef pt ca este sensibila la acest medicament.Va rog sa imi spuneti daca este suficient si daca aceasta bacterie e posibil sa fie localizata si in alta parte a corpului.La urocultura nu mi-a iesit nimic, insa cu 2 luni in urma a iesit e-coli si am tratat-o cu augumentin.Va multumesc
2 comentarii
0
03-07-2012, ora 14:10
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Aceasta bacterie poate aparea si in alte locuri, depinde. Medicul dvs OG va poate prescrie tratament in urma istoricului medical si al examinarii. NU putem sa ti spunem dc este suficient sau nu pt ca tb sa te vedem la control + fisa medicala cu antecedente etc. Sanatate!
0
28-01-2014, ora 14:59
deca
Nu este medic/terapeut
deca
Buna ziua, aceeasi problema o am si eu cu Klebsiella in secretii vaginale; Dupa un tratament injectabil cu gentamicina+cefort, conform antibiogramei, a dosparut bacteria, dar dupa 6 luni am refacut analiza din secretii vaginale si la un laborator nu a iesit Klebsiella, la alt laborator au iesit foarte rare colonii de Klebsiella (4 colonii pe placa); Intrebarea mea este..cum pot scapa de aceasta bacterie care se pare persista. Eu ma pregatesc de un FIV si aceasta analiza care nu iese cum trebuie ma tine in loc, iar timpul trece. Mentionez ca nu am nici un fel de simptome. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.