In urma unui exudat faringian mi sa descoperit bacteria klebsiella

31-05-2011
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
In urma unui exudat faringian mi sa descoperit bacteria klebsiella.Ce pot face?Ce tratament exista pentru aceasta bacterie?Se poate scapa de ea?
6 comentarii
0
01-06-2011, ora 07:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot sa pun mana in foc pentru un experiment
faci la 3 laboratoare diferite exudatul si nu la toate o sa iasa acesta bacterie.
Problema nu e bacteria
problema este modul tau de gandire, de alimentatie.., de hidratare.. si ca rezultat imunitate organizmului !!!!
un organism sanatos.. lupta suficient de bine cu miile de microbi din jur
Este gresit sa gandesti ca daca omori aceasta klebsiela.. nu contactezi peste 10 zile alta !
cautati bolile cronice gastrice.. trateazale corect si pe termen lung
In rest poti sa scrii simptomele care te deranjeaza.. ele se pot tratata !
0
01-06-2011, ora 10:53
Liviu36
Nu este medic/terapeut
Liviu36
Domnule Doctor nu ascund am facut la 3 laboratoare si doar la unul a iesit.Dupa tratament am repetat si la fel iese doar la unul, nu acelasi care la gasit prima data.E prezenta si Candida
Simtome:Senzatie de usturime disconfort in zona laringiana care asa cum spune medicul este inflamata, putina jena la iunghitit si acea senzatie de a drege glasul ceva in gii si ceva mai multa secretie.Nu am amigdale dar in zona lor si a omuletului firisoare rosii. Cum si cu ce le pot trata?
0
01-06-2011, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la gatrologie.
sa faci investigatii. + tratament de durata + regim aliemnatr strict de durata
problema este mai jos.. si pana nu rezolvi acolo.. gatul nu o sa treaca
iar cu antibiotice.. mai mult afectezi mucoasa gastrica si strici flora din intestine
0
08-07-2012, ora 19:28
kresty
Nu este medic/terapeut
kresty
Liviu, mi'a iesit si mie la exudat klebsiella spp, inca nu am trecut pe antibiotic, si vreau sa stiu daca ai scapat si cum ai scapat de ea ?
0
15-08-2012, ora 10:19
ioan_raluca
Nu este medic/terapeut
ioan_raluca
buna, am fost diagnosticata si eu cu aceasta infectie klebsiella dar eu am alte reactii cum ar fi o stare generala foarte proasta, lipsa poftei de mancare, modificare de tranzit intestinal( asta e probabil de la colonul iritabil ), am slabit 9 kg in 3 luni de am ajuns la 46kg, urinez mai des dar fara usturimi sau dureri..ma intereseaza daca astea sunt simtome pt aceasta bacterie...
0
10-09-2020, ora 19:32
teoteo
Nu este medic/terapeut
teoteo
buna seara…...cu ceva timp in urma am simtit o jena in gat pe partea dreapta iar la o examinare vizuala am descoperit o bubita albicioasa…...am facut un exudat faringian cu prelevare direct de pe bubita respective si dupa o saptamana raspunsul a venit….am bacteria E-COLI...nu voi intelege a bsolut niciodata de ce la nivelul drastic de igiena bucala pe acre-l practice am putut contacta asa ceva in gat.evident, nu ma simt deloc bine dupa gargara cu sare, bicarbonat si musetel bubita albiciosa a disparut dar a ramas o amprenta mica rosiatica...sunt total dezorientat si nu stiu catre ce doctor sa ma indrept si catre ce disciplina medicala…..rog ajutor daca puteti sa-mi da-ti un sfat…..chiar nu stiu de unde mama naibii am luat asa ceva ….am inteles ca este si periculoasa…..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: