Keratita punctata superficiala

17-07-2009
pagnejerdenisa
Nu este medic/terapeut
pagnejerdenisa
Buna ziua! Am 27 de ani si, in urma unei conjunctivite am ramas cu o keratita punctata superficiala, la ochiul drept. Mi s-a administrat un tratament, mai multe luni, care nu a dat nici un efect. Am schimbat doctorul, care mi-a prescris, in urma unui control, un preparat cu : cloranfenicol, borat..., dexamitazone, ser fizioogic...cam asta pot "traduce" din reteta + oculotect gel. Dupa o perioada am mers din nou la control, unde s-a observat o crestere a tensiunii oculare si s-a stopat administrarea acelui preparat. Am continuat cu "Oculotect gel" si "Coreneregel". Am mers din nou la consult, de mai multe ori, pana s-a constatat o scadere semnificativa a tensiunii si doamna doctor mi-a prescris "Betabioptal". Dupa o saptamana de tratament cu "Betabioptal", am mers din nou la control, chiar azi si mi-a crescut din nou tensiune oculara. Astazi mi-a prescris "Timolol", pt. scaderea tensiunii oculare. Ce-mi puteti spune despre ceea ce sufar? Ar trebui sa ma ingrijorez? Mentionez ca acea conjunctivita am facut-o anul trecut prin august.Va multumesc anticipat si va doresc o zi buna!
4 comentarii
0
17-07-2009, ora 12:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Suferiti numai de incopententa mediciini clasice care otraveste corpul cu medicamente chimice toxice (borul si clorul sunt printre cele mai toxice) in speranta de a vindeca o boala a carei cauze nu o cunosc.

Daca dupa 3 tratamente facute cu astfel de medicmante situatia s-a inrautatit si mai mult de fiecare data oare de la ce sa privina oare boala asta noua pe care ati capatat-o doar in urma tratamentelor evident gresite ? Ati plecat la doctor cu o conjuctivita si ajungeti poate sa va pierdeti si vederea !
Oare nu realizati asta ?

Consultati un medic homeopat cu experienta si evitati toxinele pe care vi le prescriu mai departe astfel de doctori caci sa dai dintr-o conjuctivita in keratita si intr-un glaucom nu se poate numi "tratament" cu succes.
Cat despre "vindecare" doctorii nici nu pomenesc, se vorbeste NUMAI de tratament.
Rezultatul lor il aveti nu in fata ochilor ci chiar in ochi !
0
19-07-2009, ora 11:36
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Din cele scrise de tine, cred ca este vorba despre o infectie oculara virala; intai, apare numai conjunctivita, ulterior, in functie de perioada de incubatie, apar infiltratele corneene care sustin diagnosticul de keratita( pot apare dupa 7 -14 zile de la debutul simptomelor de conjunctivita); Nu a fost niciodata vorba despre o banala conjunctivita;in primul rand, avand in vedere recidivele frecvente, ne gandim la o keratita herpetica; pentru diagnostic, avem nevoie de o investigatie: dozarea Ig M ( de obicei nu este vorba despre primoinfectie si Ig M este negativ) si IgG antiHVS tip1 ; daca Ig G antiHVS tip I este pozitiv, atunci eu recomand tratament cu Aciclovir tablete si unguent; infiltratele corneene sunt depozite imune Ag-Ac, prin urmare administram si un antiinflamator; cel mai puternici antiinflamatori sunt steroizii, dar au riscul de a creste tensiunea intraoculara( ceea ce s-a intamplat in cazul tau); ti-as recomanda un steroid slab, Flumetol 1picatura de 5 ori pe zi, 2 saptamani, ulterior doza se scade; nu se intrerupe brusc administrarea unui corticoid; putem mentine tratamentul cu Flumetol in doza minima , 1 sau 2 picaturi pe zi, mai multe luni; de asemenea, tratmentul cu Aciclovir tablete se poate face mai multe luni, in doza mica( 400mg pe saptamana); inca ceva: Infectiile hereptice sunt favorizate d eo imunitate scazuta;prin urmare sa crestem imunitatea( odihna suficienta, evitarea stressului, tutun, alcool, preparate gen coca cola, fructe si legume proaspete, in fiecare zi, un fruct sau o leguma proaspata; laptisor de matca liofilizat, 1 fiola pe zi, 10zile pe luna, cura repetata 6 luni); ar fi bine sa mai faci si un examen al secretiei conjunctivale pentru indentificarea Ag Chlamydial;numai bine
0
20-07-2009, ora 20:23
pagnejerdenisa
Nu este medic/terapeut
pagnejerdenisa
Va multumesc mult pentru sfaturi! M-am mai linistit, merg saptamana asta din nou la control si o sa vad ce rezolv. Va tin la curent! Sa aveti o seara placuta si multa sanatate!
0
06-01-2010, ora 20:06
georgel2007
Nu este medic/terapeut
georgel2007
am 34 de ani, in urma unei conjunctivite am fost diagnosticat cu o keratita punctata superficiala la ambii ochi - la dreptul mai intens si la stangul mai slab. La stangul s-a vindecat in 6 luni cu tobradex picaturi, iar la dreptul am continuat tratamentul cu tobradex un an, dar de la prea multa administrare a aparut o tensiune oculara. Am intrerupt tratamentul cu tobradex, a scazut tensiunea oculara, dar a aparut keratita punctata. Am fost la medic, mi-a schimbat tratamentul cu netidex, dar dupa intreruperea tratamentului iar a aparut keratita punctata. Daca iau timp de 2-3 zile netidex sau tobradex, imi dispare keratita, dar la intreruperea tratamentului mai mult de 2-3 zile, reapare. Nu stiu ce sa mai fac, va rog ajutati-ma cu un sfat profesional. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.