Karissa, am procedat corect?

07-10-2013
lencik
Nu este medic/terapeut
lencik
Buna seara! Am inceput sa iau anticonceptionlele karissa pentru prima data la recomandarea medicului.Am luat prima pastiluta pe data de 22 sept ( a2 a zi de ciclu) deoarece in prima zi mi a venit mult mai tarziu fata de ora la care voiam sa iau pastilele...dupa 6 zile de administrare am avut un contact neprotejat( prietenul zice ca nu si a dat drumul in mine insa eu nu stiu ce sa cred) si un alt contact in a 13 a zi de administrare a pastilelor, de data aceasta el a terminat in mine. Mentionez ca am avut sangerari din prima zi de administrare pana in a 15 a( in prospect scrie ca sunt normale aceste sangerari ), iar dupa ultimul contact nu am mai avut..Acum sunt putin ingrijorata deoarece am citit felsifelde articole in care scrie ca sunt protejata abia dupa 7 zile de administrare, in altele scrie ca sunt dupa 2 saptamani, sa nu mai zic ca am gasit si dupa o luna. Intrebarea mea este: esista posibilitatea sa fi ramas insarcinata ? (Ps. Am un ciclu putin ciudat...luna precedenta m a tinut 14 zile in absenta antinconecptionalelor si este foarte neregulat) multumesc aticipat!
2 comentarii
0
07-10-2013, ora 21:22
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Protectia contraceptiva s-a instalat dupa administrarea celei de-a saptea pilule in cazul tau.

La momentul contactului sexual dupa 6 zile de administrare nu erai protejata insa nu te ingrijora, daca nu a ejaculat inauntru nu ai niciun motiv de panica. Daca ar fi facut-o ti-ai fi dat seama cu siguranta, ai incredere in prietenul tau, relaxeaza-te si asteapta pauza de 7 zile, altceva nu ai de facut oricum. In a 3'a sau a 4'a zi de pauza o sa apara sangerarea.

Esti protejata si in pauza de 7 zile si bineinteles, la blisterul urmator esti protejata chiar de la prima pilula.

Sangerarile sunt normale in primele 3 luni de administrare, insa vor inceta.
0
07-10-2013, ora 22:16
lencik
Nu este medic/terapeut
lencik
Multmesc otilia107, medicul meu nu mi a dat suficiente informatii din pacate siacum prima luna, sunt ingrijorata, mai ales ca in trecut imi intarzia cu saptamanile ciclul si ma tinea jum de luna...mi e frica sa nu apara luna asta :(...multumesc mult pt raspuns, m am mai linistit :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •