Din greseala am luat 2 pastilute de Karisa

21-12-2009
siri
Nu este medic/terapeut
siri
Din greseala am luat 2 pastilutze de Karisa, adica pima pastilutza mi a cazut in sticla de apa si nu eram sigura daca a ramas akolo sau nu, dar pt sigurantza am mai luat inca una, dintr o folie de rezerva.Ce probleme as putea sa am akm?Proteja, banuiesc k sunt in continuare...astept raspuns
42 comentarii 12 Înainte ›
0
21-12-2009, ora 17:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De obicei nu se intampla nimic. Rareori apare un spotting la cateva zile. Sunteti sub protectie.
0
16-10-2011, ora 20:04
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Buna.am terminat vineri prima folie de anticonceptionale karissa si astazi am avut primul contact sexual.am fost protejata ? mentionez ca am luat anticonceptionalele in fiecare zi doar in ultimele 3 zile am intarziat cate 5 minute.este vreun motiv de ingrijoarare?
0
17-10-2011, ora 17:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desigur ca aţi fost sub protecţie: este acelaşi grad de protecţie atât în cele 21 de zile de anticoncepţionale, cât şi în cele 7 zile de pauză între două folii.
0
17-10-2011, ora 17:23
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Am inteles.Multumesc frumos pentru raspuns.
0
21-10-2011, ora 16:52
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Maine trebuie sa incep o noua folie de anticonceptionale, si trebuie sa le iau la ora 11.30.Vreau sa le schimb ora, le pot lua din seara aceasta?
0
24-10-2011, ora 13:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cautati sa va incadrati in limita de toleranta de 12 ore. Deci, puteti incepe din seara aceasta, cel mai devreme la 23.30. Apoi, de maine le puteti lua seara la orice ora doriti.
0
24-10-2011, ora 15:09
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Nu am mai schimbat ora, am hotarat sa le iau tot ca inainte pt ca imi este mai usor.Dar ieri dupa 4 ore dupa ce am luat-o am varsat, si am luat alta pastila ca sa fiu sigura ca isi face efectul.Am procedat bine?
0
24-10-2011, ora 17:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai degrabă, da. Este posibil sa fi varsat pilula initiala luata, caz in care, daca nu ati fi luat a doua, ati fi iesit de sub protectie. Este posibil si sa nu oa fi varsat, caz in care, luand a doua, va aparea o mica tulburare de sangerare. Dar, e mai bine sa gresiti in exces decat in deficit, deoarece riscul unei sarcini depaseste riscul unei mici "tulburari de ciclu".
0
25-10-2011, ora 15:06
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Atunci voi sta linistita.Nu a aparut nici un efect advers.Multumesc mult pt raspuns.
0
30-10-2011, ora 11:39
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Aseara am avut un contact sexual si am vazut dupa ca mi-a curs sange.Din ce cauza a fost? Sunt ingrijorata!!
0
30-10-2011, ora 18:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sângerarea care apare la contactul sexual, dacă se repetă, este motiv de a planifica o vizită la doctorul dv. Există unele afecţiuni care pot debuta în acest fel.
0
31-10-2011, ora 15:57
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Sambata noaptea sa dat ora, ora 4 fiind ora 3.Cum iau acum pastilele? Daca inainte le luam la 11.30 acum le iau la 10.30 ? sau nu fac nici o modificare?
0
31-10-2011, ora 21:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu faceţi nicio modificare.
0
09-11-2011, ora 17:42
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Mai am de luat doua pastile dintr-o folie de karissa, dar vreau sa le intrerup acum.Si una dintre ele am pierduto din greseala, iar acum nu vreau sa incep o noua cutie.Are ceva daca aiu luna aceasta cu una in minus ?
0
09-11-2011, ora 23:29
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In principiu, uitarea uneia dintre ultimele pilule are un impact cu mult mai mic asupra siguranţei protecţiei decât uitarea uneia dintre primele pilule. Totuşi, un exces de prudenţă nu strică: aplicaţi regula de 7 zile.
0
16-11-2011, ora 16:40
yull
Nu este medic/terapeut
yull
Buna ziua. Eu am luat zanocin si macmiror timp de 7 zile iar apoi am mai avut 4 pastilute de karissa de luat pana la terminarea primei folii de anticonceptionale; acum sunt in perioada de 7 zile pauza. La inceperea urmatoarei folii mai am nevoie de protectie suplimentara?
Multumesc frumos!
0
16-11-2011, ora 21:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu mai aveţi nevoie de protecţie suplimentară.
0
18-11-2011, ora 19:48
loredanamesea
Nu este medic/terapeut
loredanamesea
BUNA. AM SI EU O INTREBARE, POT SA I AU ANTICONCEPTINALE KARISSA SI IN A-5 ZI DE CICLU?
RASPUNS URGENT VA ROG FRUMOS.
MULTUMESC
0
09-12-2011, ora 16:16
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Buna.Am o intrebare.Am racit foarte tare si am inceput sa iau antibiotice, dar mai aveam 3 zile de luat pastile dintr-o folie, dar nu le-am luat deoarece mi-a fost frica sa le combin cu antibioticele.Daca incep o noua folie la data cand ar trebuii normal sa o incep, dupa cat timp sunt din nou protejata complet ? multumesc
0
12-12-2011, ora 15:58
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Buna.Am o intrebare.Am racit foarte tare si am inceput sa iau antibiotice, dar mai aveam 3 zile de luat pastile dintr-o folie, dar nu le-am luat deoarece mi-a fost frica sa le combin cu antibioticele.Daca incep o noua folie la data cand ar trebuii normal sa o incep, dupa cat timp sunt din nou protejata complet ? As vrea un raspuns cat mai repede.va multumesc!
0
14-12-2011, ora 16:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dupa 7 zile.
0
17-12-2011, ora 11:08
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Nu pot sa iau pastilele in a 8-a zi, dupa terminarea ciclului, deoarece nu am de unde sa le cumpar acum.Cand pot incepe sa le iau din nou? saptamana care vine este tarziu?
0
18-12-2011, ora 17:44
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Nu pot sa iau pastilele in a 8-a zi, dupa terminarea ciclului, deoarece nu am de unde sa le cumpar acum.Cand pot incepe sa le iau din nou? saptamana care vine este tarziu?
Astept raspuns !!!
0
20-12-2011, ora 08:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Puteţi să reîncepeţi să luaţi pilule oricând doriţi, având grijă să:
- nu fiţi deja însărcinată atunci când începeţi să le luaţi
-să nu aveţi relaţii sexuale sau să vă protejaţi suplimentar în primele 7 zile.
0
20-12-2011, ora 11:52
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Multumesc mult pentru rapsuns.7 zile sunt suficiente pt trotectie suplimentara?
0
20-12-2011, ora 21:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Absolut suficiente.
0
21-12-2011, ora 07:40
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Si daca incep sa le iau acum le iau pana termin folia, sau doar pana in ziua cand imi vine ciclul menstrual chiar daca nu am terminat toate pastilele?
0
21-12-2011, ora 22:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Pana când terminaţi folia. Apoi nu mai luaţi timp de 7 zile, după care începeţi folie nouă. Ţineţi minte în ce zi a săptămânii aţi început prima folie. Fiecare nouă folie o veţi începe în aceeaşi zi.

Spre exemplu: să presupunem că vă hotărâţi să începeţi prima folie mâine, vineri. În acest caz, luaţi 21 de pilule, apoi timp de 7 zile nu luaţi pilule (sau luaţi placebo). Apoi urmează o nouă zi de vineri, când veţi începe din nou. Acest lucru se explică prin faptul că 21 de zile cu pilule+7 zile fără pilule = 28, care e multiplu întreg de 7. Chestia asta vă ajută să nu uitaţi când trebuie să începeţi folie nouă.
0
21-12-2011, ora 22:40
SIIS
Nu este medic/terapeut
SIIS
Asa voi face, multumesc mult.
0
28-12-2011, ora 15:18
ssandi
Nu este medic/terapeut
ssandi
Buna ziua,

Am inceput sa iau karissa in a 5 a zi de menstruatie. A 10 a zi de cand am inceput folia, mi-a venit menstruatia. Au trecut 3 zile si inca am sangerari.
Este normal ? Sa ma opresc sau sa continui ?

Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •