Junghi in mana stanga.

20-11-2009
Cristina Dobrin
Nu este medic/terapeut
Cristina Dobrin
Buna seara, sper ca aici sa imi pot gasi raspunsul la intrebare.acum 4 zile am ajuns la camera de garda cu junghiuri in zona inimii, in omoplatul stang si in antebrat.m-am speriat pentru ca de obicei, noi oamenii care nu ne pricepem asimilam aceste dureri cu o problema cardiaca.acolo am fost consultata de un medic internist si pneumolog, chiar si de un neurolog rezident, care nu au constatat probleme cardiace ci mai degraba musculare. Am facut doua radiografii la coloana una fata si una profil stanga si m-i s-a spus ca exista o mica problema din cauza efortului de la sala de fitness. M-i s-a prescris Mydocalm si Nurofen Forte pentru 5 zile, cate 2 si respectiv 1 capsula pe zi. Trei zile a fost ok, dar in a patra durerile s-au accentuat in zona omoplatului si cateva junghiuri in antebrat. Mentionez ca m-a consultat si un medic ortoped, care a spus ca nu e cazul sa ma impacientez dar nici nu a spus ca ar trebui sa fac fizioterapie pentru asta.As dori sa stiu care ar putea fi cauza acestor junghiuri care imi creeaza si disconfort psihic, pt ca nu mi s-a spus clar ce as avea. Va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
20-11-2009, ora 20:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Incercati o pauza in eforturile fizice extreme ("fitness") pentru cateva saptamani.
este posibila o suprasolicitare musculara.
Cu stima.
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.