Jena puternica partea stanga

19-12-2012
pufulinaro
Nu este medic/terapeut
pufulinaro
Buna ziua,
O sa incerc sa explic cat mai scurt problema care o am de cel putin 6 ani. La inceput a fost o usoara jena la umarul stang si in jurul lui, care se lasa pe spate partea stanga si pe mana stanga. A inceput prin a nu putea dormi pe partea stanga din cauza asta. Vreau sa specific faptul ca nu este durere, este un deranj foarte suparator, care se amelioreaza prin apasare puternica pe incheietura mainii, muschii maini si ai spatelui partea stanga si chiar mai jos pe coaste.Iar in urma apasarii am o usoara senzatie de amorteala. Cam astea sunt zonele pe care se intinde deranjul meu. Spun ca se amelioreaza pentru ca este un deranj permanent, zi si noapte, dar in unele momente mult mai intens. Am evitat sa dorm pe partea stanga, apoi dupa o perioada m-a deranjat si cand dormeam pe partea dreapta, ca de cateva luni sa imi dau seama ca si atunci cand dorm pe spate se intampla acelasi lucru. Acum a ajuns asa de deranjant ca imi tulbura somnul, imi ia mult timp pana imi gasesc locul. Acum trei ani am spus asta medicului meu pentru ca m-am speriat tare sa nu am ceva la sanul stang, deoarece ma deranjeaza enorm de mult atunci cand port sutien. Practic astazi nu pot purta mai mult de cateva ore un sutien, si atunci trag de el in jos la cateva minute pt ca ma jeneaza foarte tare. Am facut controale la san, si mi s-a spus ca nu am nimic, am o sensibilitate care multe femei o au si trebuie sa imi gasesc sutienul adecvat. Am renuntat la el si degeaba.Mi s-a mai spus ca e posibil ca din cauza gentii purtate doar pe partea stanga sa am asta, asa ca am incercat sa schimb. M-am consolat cu astfel de explicatii pana nu de mult cand au devenit insuportabile senzatiile astea.
Acum ma deranjeaza si atunci cand stau rezemata de scaun, am senzatia ca am ceva umflat pe care nu trebuie sa ma asez si care ma enerveaza tare cand il ating, si trebuie sa imi schimb pozitia de cate ori e nevoie, dar realtatea este ca nu e umflat nimic si singurul lucru care amelioreaza un pic este apasarea puternica in locul respectiv.
Va contactez pentru ca practic nu stiu ce as putea sa am, si mai ales ce doctor pot sa consult. Ma tem sa nu am ceva la inima.Nu stiu daca astfel de senzatii ar putea veni de la inima. Apoi ce altceva ar putea fi? Sunt disperata si problema e ca e asa de greu de explicat ce simt, ca nu stiu daca poate cineva sa ma inteleaga.Multumesc pentru raspuns sau sfaturi, orice imi va fi de folos.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.