Iritatii in exteriorul urechii

06-03-2011
andy_chr
Nu este medic/terapeut
andy_chr
Buna seara, ma numesc Sorina am 20 de ani si am o intrebare care ma ingrijoreaza foarte tare. acum 7 luni incepuse in exteriorul urechii sa mi se usuce pielea si sa mi se crape.incepuse sa ma usture unde mi se crapa pilea, dar pe langa asta acolo unde pielea imi crapa mi se umplea urechea de o anumita substanta lipicioasa..dupa vre-o luna..imi aparuse si la cealalta ureche.aceasi problema.si de atuncea si pana in ziua de azi mie nu mai mi-a trecut absolut deloc.cateodata am impresia ca ma doare timpanul.cand introduc betisorul de urechi ma doare foarte tare si aveam mancarimi, chiar la un momendat incepuse sa mi se umfle urechea si nu mai puteam baga betisorul in ureche..acuma mi sa desumflat dar tot am acele scurgeri in urechi si mi se usuca pielea in interiorul urechii..va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac sau daca este ceva grav.cea ce am eu acuma.Multumesc
2 comentarii
0
06-03-2011, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa stii ca urechea are un sistem bine pus la punct de autocuratare, piele conductului auditiv migreza. creste.. din interior spre exterior si impinge cerumenul afara., este suficient sa stergi urechea cu un prosop.. NU e nevoie NICIODATA sa folosesti betisoare. Problemele ti se trag de la acele betisoare.. la care vata NU este sterila.
2 Ai rupt pielea de pe osul din conduct.., sa infectat si de acolo problemele
Trebuie neaparat sa mergi la ORL:.. sa, ti curate urechea cu aspiratorul.. dupa care TU
1 NU mai speli urechea cu apa niciodata
2 NU mai folosesti betisoare niciodata
3 inainte de baie.. pui in ureche vata imbibata in crema de fata sau ceva uleios sa nu patrunda apa.
4 usuci interiorul urechii cu uscatorul de par.. de fiecare data cand simti ceva secretii umede
5 pentru curatarea urechii folosesti bitter suedez sau alcool boricat cate 5 pic puse in ureche si lasate cateva minute acolo, dupa care scurse si uscat urechea cu uscatorul de par.
0
07-03-2011, ora 21:23
andy_chr
Nu este medic/terapeut
andy_chr
Va multumesc foarte mult pentru sfaturile d-stra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.