Iritatie si exfoliere a pielii

20-06-2011
geeorgel
Nu este medic/terapeut
geeorgel
De mai mult timp am avut o iritatie pe spate ce mi se si exfolia, care in timp s-a extis, dar cu spalare (destul de des si "intens") se ducea. Acum mi s-a extins pe piept si pe maini, se manifesta in sensul ca initial nu e iritat, dar se vede ca e exfoliata pielea, dar daca ma spal in zona respectiva sau ma scarpin sau chiar daca dau pur si simplu cu mana, se irita imediat. Imi puteti recomanda ceva?

Tind sa adaug ca nu am vre'o alergie cunoscuta, nu am probleme de sanatate (desigur in afara de asta) si mi se exfoliaza pielea si in jurul nasului si pe frunte, dar daca ma spal si ma dau cu orice fel de crema, trece aproape instant.

PS: Am fost la medicul de familie si am fost tratat cu o raceala fenomenala si un sictir gen "mai spala-te" :)
3 comentarii
0
22-06-2011, ora 10:47
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
E destul de complicat sa va ajut cu un diagnostic sau cu un sfat daca nu vad leziunile.
Cel mai potrivit este sa vizitati un dermatolog
Numai bine,
0
22-06-2011, ora 10:51
geeorgel
Nu este medic/terapeut
geeorgel
Leziunile sunt sub forma de iritatie, exact ca si cum cineva s-ar scarpina prea tare, se inroseste si ramane urma, in fine, am fost diagnosticat cu dermatita seboreica "minora" de catre, cine altcineva, farmacista ptr ca din cauza programului tampit de munca pe care il am nu pot ajunge la un dermatolog prea curand, mi-a dat si tratament, iar de 2 zile aparent functioneaza, si anume Bioderma Sensibio DS+, credeti ca e bun de ceva?
0
23-06-2011, ora 16:50
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
In nici un caz nu aveti dermatita seboreica. Daca leziunile tind sa dispara cu Sensibio DS tind sa cred ca aveti mai degraba pitiriazis versicolor. Puteti incerca Travogen crema 1x2/zi pana reusiti sa ajungeti la un dermatolog.
Numai bine,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Gomajul
  • Mi se duce pielea - e normal să te jupești?
  •