Iritatie pe capul penisului si pe preput

20-09-2012
M6la94
Nu este medic/terapeut
M6la94
Buna, astazi (dupa o zi de la contactul sexual) mi-au aparut niste bubite mici si rosii pe capul penisului si pe preput care prezinta o mancarime, am mai avut aceste simptome de doua ori. Am o relatie stabila cu o persoana de un an si 8 luni si intretinem relatii sexuale neprotejate, ea foloseste anticonceptionale de tip YAZ.
Dupa cum am zis si mai sus am mai avut aceste simptome de 2 ori, in prima situatie dupa cam vre-o 3 sau 4 zile de la aparitia bubitelor aveam prezente pe capul penisul o substana alba, branzoasa (ca sa explic mai pe inteles.. ca si cum mi s-ar duce pielea) dupa vre-o 2 sau 3 zile de spalari insistente cu apa si stergerea usoara cu prosopul mi-au disparut, a doua oara la fel.
Ps. Aceasta iritatie este insotita si de un miros urat.
Vreau sa stiu motivele pentru care imi apare aceasta iritatie daca se poate si ce sfat imi puteti da.
Astept un raspuns, va multumesc.
4 comentarii
0
21-09-2012, ora 12:05
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Suna a candidoza, nu mai intretine relatii sexuale cu partenera pana cand nu urmezi un tratament intrucat ii poti da si ei. Daca partenera nu are nimic, atunci ea nu are insa poate lua de la tine. Candidoza nu se transmite sexual neaparat insa e posibil. Ea o poate avea dar fara simptome, tot ce e posibil. Sa mergeti amandoi la medic, ea pentru un consult ginecologic si analize de secretie si test Papanicolau, iar tu la urolog. Nu-i grav oricum, nu trebuie sa va ingrijorati.
Daca nu vrei sa mergi la medic sa iei o pastila de Flucovim 150 si sa iti dai cu crema Triderm 7 zile de doua ori pe zi cand iti mai apare, vezi daca are efect, nu costa mult si sunt foarte bune ambele medicamente. De asemenea evita spalarea excesiva cu sapun intrucat face mai rau, uscand pielea.
0
21-09-2012, ora 19:12
M6la94
Nu este medic/terapeut
M6la94
M-am documentat mai demult si eu despre candidoza, la prima vedere simptomele pareau asemanatoare.. dar am gasit si cateva informatii care sunt chiar opusul simptomelor mele, cum ar fi: la candidoza ar aparea bubite cu puroi care se pot sparge sau usca / se pot extinde pana pe scrot, ca s-ar putea extinde la prostata si multe alte informatii de genul asta, de asta am fost indus in eroare.
Vreau sa fiu informat inainte de a ma duce la medic sa stiu daca chiar este nevoie de a ma duce la medic sau poate fi tratat cu ceva unguent.
Intr-un fel dupa ce ai scris tu mai sus m-am mai calmat umpic, dar stiu ca nu trebuie tratata cu indiferenta, avand in vedere ca mi-a mai aparut de 2 ori.
//Mersi ca ai postat.
0
22-09-2012, ora 12:33
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Incearca dupa cum am spus cu unguent triderm ( costa doar 14 lei tubul) 7 zile de doua ori pe zi si daca tot apare ori nu dispare, atunci sa mergi neaparat la urolog si daca este posibil evita relatiile sexuale cu partenera intrucat daca e ceva transmisibil sa nu se molipseasca si ea.
0
29-09-2012, ora 06:41
danielcheloo
Nu este medic/terapeut
danielcheloo
Sunt in aceeasi situatie de mai sus Imi apar niste bubite rosii si iritatie, mancarime sub pielea penisului de regula dupa ce am contact sexual.Am cititi pe net cum ca mi-ar trece cu clotrimazol, adevarat trece dar nu permanet isi revin la loc Ce solutie ar fi fara sa merg la doctor sunt mai rusinos de fel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: