Iritatia de pampers

13-12-2013
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
Buna ziua!


Am un baietel de 1 an si 4 luni, de 2 luni are o iritatie de pampers, am mers la dr. de familie si ne-a recomandat 3 unguente unul dupa altul(advantan.triderm.nidoflor) care nu au dat rezultate, am mers la medic dermatolog si ne-a recomandat mixura mentolata si ne-a spus ca nu v-a scapa de iritatie pana nu renuntam la pampers, am incarcat sa facem la olita, insa nu este pregatit, il pun pe olita si plange, va aduc la cunostiinta ca iritatie este sub forma unor bubite mici rosii cu prurit(se scarpina saracutul de el cand il schimb...), ce as putea sa fac?exista tratament pt asa ceva?mentionez ca am schimbat scutecele si nu mai folosim servetele umede, numai apa calduta si sapun pt copii.



Va multumesc!
6 comentarii
0
13-12-2013, ora 09:46
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
am uitat:, , iritatia este sub forma de pata, insa nu este pata, sunt niste
bubite mici rosii(sub forma de cosuri)
0
13-12-2013, ora 20:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nidoflor este bun asociat cu Aerius sirop..incearca cu alt tip de Pampers ; si insista cu olita, trebuie sa se obisnuiasca...Nidoflor se aplica doar dupa ce-l speli cu apa calda si sapun si usuci tamponand cu un material din bumbac...
0
13-12-2013, ora 22:13
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
buna seara!

D-na Doctor, va multumim frumos pt raspuns, insa pampersul l-am schimbat, de azi luam aerius ca a facut alergie la zentel(a avut giardia), unguentul asa l-am folosit doar dupa ce l-am spalat...asteptam rezultate, inca odata va multumim, o seara buna!
0
14-12-2013, ora 00:39
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu am doi copii si stiu ca atunci cand se iritau sotia folosea ca si acum BPANTEN acesta contine si antibiotic si se vindecau bine de la el.
Da unii copii sunt alergici la pempersi si nu toti copii pot folosi acelasi tip, mai poate fi o problema si servetelele umede pe care le folosesti( nu intiotdeauna cele bune sunt si bune pt copilul tau si viceversa).
BPANTEN-UL este bun si pentru adulti nu numai pentru copii, chiar daca este putin piperat aici in bucuresti 400 gr. costa cam 45 ron si 100gr. cam 20 ron.
Multe mamici pe care le cunosc folosesc acest unguent si sunt foarte multumite de el.
0
19-12-2013, ora 15:40
Anais.S
Nu este medic/terapeut
Anais.S
buna ziua!
d-le, d-na Marton am folosit bepantenul si multe alte unguente insa am gasit remediul in urma tratamentul dat de dr Balcan Anisoara, care a fost bun si am scapat de iritatia de pampers, multumesc!
0
19-12-2013, ora 15:43
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
CU PLACERE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de trei luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de cinci luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea sugarului de șapte luni
  • Evaluarea sugarului de opt luni
  • Evaluarea sugarului de nouă luni
  • Cele mai frecvente cauze de piele iritată
  • Iritațiile pielii - topul celor mai frecvente cauze
  •