Iritare nas si gat + miros neplacut

09-08-2011
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Buna ziua,
Am o problema cu un nas uscat si o senzatie de usturime, gat rosu cu o usoara senzatie de iritare = limba incarcata + un miros neplacut. Am inteles ca iritarea gatului poate fi data de un reflux. Am fost la Cantacuzino Bucuresti si mi-am facut endoscopie de 3 ori in 2009. De fiecare data spuneau ceva de o mica hernie hiatala + un reflux si mi se dadea un tratament. Amigdalele le-am scos pentru ca aveam niste cripte mai ciudate si se aduna mizerie ( am dus-o un 1 an si 1/2 cu tot felu de tratamente ca sa nu recurg la operatie incluzand si micsorare cu laser ). problema cu mirosul s-a diminuat in proportie de 60-70% dupa ce le-am scos.
Apoi am mai incercat la un alt gastroenterolog la spitalul Floreasca, unde nu mi-au mai gasit nici hernie hiatala nici reflux ci doar niste depozite alb-galbui pe esofag care nu se indepartau la spalare + HP. mi-au dat Amoxiciline, nexium, claritromicine + nistatin.
In prima zi cand am luat antibioticele limba s-a curatat instant si a tinut asa vreo 2-3 zile dupa care a revenit la loc. Doctorul a zis ca Hp-ul a disparut in proportie de 90% si sa nu mai fac alta endo + ca e inregistrata pe CD si pot sa o dau altcuiva sa se uite daca a avut dreptate referitor la Reflux si hernie. Asa ca am renuntat partial la ideea ca iritarea vine din stomac, mai ales ca s-a intamplat sa merg prin ploaie si am inceput sa suflu verde pe nas fara niciun alt simptom ( febra, stranut ) si in perioada aia de o saptamana fiindca aveam nasul mereu umed, limba s-a curatat.
Sinuzita n-am ca am facut radiografie, nasul e mereu uscat desi consum flacoane intregi de solutie salina. Am fost la Institutul cantacuzino si mi-am facut exudat nazal si faringian. la cel faringian n-a iesit nimic. la cel nazal a iesit un stafilococ auriu destul de imun pentru care mi s-au prescris Garasone, Ciplox, Bioparox si Baneocin ( 10 zile ). Dupa 5 zile de la terminarea tratamentului am fost sa repet analiza : n-a mai iesit nimic.
Si inca o chestie ciudata : dupa ce fac dus ma irit mai rau in gat. ceea ce ma deranjeaza pe mine nu e neaparat ca am gatul rosu sau nasul uscat, cred ca as putea sa traiesc cu asta, dar imi provoaca un miros neplacut, nu foarte intens dar existent.
unul din ORL-isti ( ca am fost la mai multi, toti buni, dar care se plictisesc de pacient cand vad ca nu se rezolva problemele ) s-a uitat in nasul meu dar n-a spus nimic de rinita. unul mai dotat tehnic, care mi-a bagat o camera pe nas, a spus la momentul respectiv ca am mizerie depusa undeva in spatele limbii, fara sa pronunte cuvantul rinita si de atunci, sfarsitul lui 2009, ma tot spal cu solutie salina fara rezultat, iar in ultimul timp, suflu si putin sange dupa ce-mi dau cu solutia, cred ca a inceput sa-mi dauneze. Limba mai are perioade cand incepe sa se curete singura, dar revine la loc dupa 2-3 zile. Baut si mancat rece n-am mancat vara asta decat de vreo 2-3 ori. Apa la temperatura camerei si inghetata deloc, n-am stat in curent, n-am racit. Animale de casa n-am. Camerele le aerisesc zilnic, desi si restul familiei se plange ca aerul pare un pic uscat. Problemele sunt de prin 2008. De atunci tot umblu pe la diversi doctori.
sa fie vreo rinita, ce analize sa mai fac ( ca alea de sange ies mereu in limite ), sa repet exudatul nazal acum ca a trecut mai mult timp de la terminarea tratamentului ?
Imi cer scuze de roman, dar vroiam sa va ajut sa ma ajutati. Poate reusiti sa le puneti cap la cap.
Va multumesc.
5 comentarii
0
09-08-2011, ora 14:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie sa renunti in totalitate la spalaturile nazale cu ser fiziologic ( este apa cu sare) care la un moment deja irita si afecteaza mucoasa
2 Inhalatiile se fac cu ceai de musetel IN care se pune cate 1-2 pic de ulei volatil de eucalipt, menta, busuioc.. si dupa inhalatii.. se fac spalaturi nazale si gargara cu acelas ceai+ uleiurile volatile
3 faringele poate fi afectat de reflux..chear daca nu il simti
din alimentatie trebnuie sa scoti tot ce este acru si fructele citrrice si acre
4. faci un consult la Stomato so rezolvi toate focarele de infectie
5 daca mai dreneaza acele secretii verzi din nas.. repeti radiografia sau faci o tomografie la sinusurile fetii
6 poti sa procuri un aparat de aerosoli cu pompita cu care se face tratament la domiciliu de 3-4 ori pe zi
0
02-03-2012, ora 18:36
alistair
Nu este medic/terapeut
alistair
Buna seara. Ceva completari. Problemele mele : nas uscat, gat rosu, miros neplacut ( usor metalic, acrisor)
1. Am facut teste alergologice. Desi s-au inrosit putin zonele, nu s-au umflat precum locul intepat cu substanta de control. Deci mi-au spus ca nu am alergii
2. Am facut un tranzit baritat : nu s-a vazut hernie hiatala, iar refluxu "este pasager". mi-a prescris motilium pt. cand am probleme, dar n-am arsuri, nu-mi vine mancarea inapoi, n-am senzatia aia de voma. Nici nu stiu ce sa mai cred cu stomacul. Inteleg ca endoscopiile si tranzitul nu sunt foarte elocvente. cel putin asa am citit pe internet. si ca cel mai bine se face cu test respirator cu Uree. o sa incerc sa fac si-un d-ala, in caz ca problema persista dupa rezolvarea punctului 4, de mai jos.
3. am fost la spitalul Coltea ( ca mi-era mai usor sa ajung ) unde un rezident la camera de garda, s-a uitat in nasu meu si a spus ca am o deviatie de sept pe partea dreapta "cat casa", desi nu vizibila estetic vorbind. am intrebat ce inseamna asta si a spus ca e aproape jumatate din fosa nazala obturata si pot sa zic ca se simte, mai ales cand incerc sa suflu spre un deget ca sa simt debitul. e mult redus fata de stanga, ca sa nu mai zic ca e mai mereu infundata sau cel putin imi da senzatia. am intrebat-o daca op de deviatie imi rezolva nasu uscat si gatu rosu ( inclusiv mirosul ). a zis ca da, ca acum se modifica oarecum circulatia mucusului si se formeaza scurgeri postnazale + ca se modifica si fluxul de aer.
am fost dup-aia la Panduri ca e de specialitate ORL, si un doctor a zis ca trebuie operat doar daca ma deranjeaza pe mine. Sincer as opera daca as stii 100% sigur ca se rezolva chestia asta o data pentru totdeauna.
Dup-aia am zis ca fac toate analizele care mai sunt de facut si sa las operatia ca ultima solutie.
4. am facut un exsudat lingual si faringian la Cantacuzino acu vreo 2 saptamani : a iesit o ciuperca. inteleg ca si asta poate da gustul metalic si amarui + mirosul. am tratat-o conform antifungigramei. Partea proasta : am fost sa-l refac acu 3 zile. Mi-a venit rezultatul : inca am ciuperca, dar am si un stafilococ auriu in gat si nas ( in nas l-am mai avut ). am vazut niste suplimente pt. imunitate in farmacie: system well. asa din lista de componente contine : echinacea, biloba, vitaminele de rigoare, si alte plante. ma gandeam daca ati auzit de el ( ca ar fi bun)
Cu stafilococul mi-e mai frica ca am inteles ca nu se trateaza asa usor, ba ca nu se trateaza deloc, ca revine mereu etc. stafilococul poate sa provoace gatul rosu si nasul uscat ?!
am citit ca exista niste bacteriofagi care pot fi facuti in alte tari ( mai ales in fostele tari sovietice). sunt periculoase tratamentele cu bacteriofagi ?!
Multumesc.
0
02-03-2012, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal.. este mai corect de ajutat organismul sa.si refaca sistemul imunitar care este capabil sa distruga microbii patogeni cu care intra in contact..
personal nu asi experimenta pe mine tot ce apare nou in medicina !
0
02-11-2014, ora 21:51
spoon
Nu este medic/terapeut
spoon
salut alistair, am probleme similare cu ale tale, deci, zi.mi, te rog, care este stadiul actual?
0
01-03-2019, ora 11:25
ACNS
Nu este medic/terapeut
ACNS
Buna Alistar, desi suntem in 2019, citind mesajul tau, intreb ce ai facut, am probleme similare, am facut radiografii Saf nu am sinuzita, am secretii dimineata galben verzui, dr orl spun ca ar fi rinita hiperyrofica si deviatie de sept.Am aceeasi problema cu mirosul, sunt si in tratamente la stomatolog, am o lucrare stanga sus care trebuie scoasa, are un stalp distrus.Poate fi miros de acolo? Dar lucrarea pe stanga dus si mirosul vine si pe nara dreapta. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.