Ipohondrie sau altceva...?

03-12-2010
dto
Nu este medic/terapeut
dto
Buna...am 33 de ani si de aproximativ 7 luni ma confrunt cu niste probleme de sanatate(zic eu...)foarte ciudate si...numeroase.Totul a inceput in aprilie cand, dupa o colica renala(de care am trecut destul de usor)mi-am masurat temperatura si am constatat ca am o stare subfebrila(37, 2-37, 5).Eram si un pic racit.Raceala a trecut dar subfebrilitatea nu.Mentionez ca atunci ma simteam bine nu aveam nici un simptom care sa ma deranjeze, nici macar subfebrilitatea care a inceput sa ma obsedeze negasindu-i cauza.Aceasta stare subfebrila o aveam doar in cursul zilei, dimineata si seara temperatura fiindu-mi normala.Au urmat vizite la medicul de familie care m-a trimis sa-mi fac diferite investigatii:hemoleucograma, vsh(6/13), radiografie pulmonara, sumar de urina(2-3hematii pe camp)ecografie generala, consultatie urologica, toate iesindu-mi bune.Cu toate acestea nu m-am linistit mai ales ca am inceput sa am un discomfort la genunchiul stang, ceea ce m-a trimis la ortoped crezind ca am ceva la os.M-am linistit dupa o radiografie.M-am linistit in ceea ce priveste genunchiul fiindca eu zilnic eram cu termometrul sub brat sau pe site-urile medicale.Medicul de familie nu mai stia ce sa faca cu mine a incercat sa-mi explice ca subfebrilitatea este de cauza psihica fiindca ma consum prea mult gandindu-ma in fiecare zi la acelasi lucru si ca ar trebui sa merg la psihiatru.Am fost si acolo si dupa o singura sedinta mi s-a spus ca ar fi ipohondrie cu tulburari psihosomatice.Am incercat sa ma adun si sa-mi revin(era deja iulie si eu eram disperat, nu mai aveam chef de nimic, nu ma mai puteam ocupa de fiica mea, de sotie).Au mai urmat alte ecografii, o colonoscopie-toate bune.Am fost si la dermatolog-uretrita microbiana, am tratat-o dar totusi periodic mai apar unele pete rosii care trec dupa ce spal cu bicarbonat.Am fost iar la dermatolog(acelasi)si mi-a spus ca am un inceput de lichen scleroatrofic, urologul mi-a infirmat acest diagnostic.Am ajuns si la orl fiindca din august(cand din nou am fost un pic racit)mi-a ramas o senzatie de nod in gat, senzatie de gat iritat si uscat-rezultatul?-nimic concret, doar am fost asigurat ca nu am nimic grav, o usoara candidoza bucala care nu se confirma la exudatul faringian pe care l-am facut inainte de a merge la orl.Hai la inca o radiografie pulmonara fiindca incepuse sa nu-mi ajunga aerul, sa-mi vina sa suspin mereu fara a putea sa-mi uplu plamanii, sa am stari de slabiciune, oboseala la cel mai mic efort.Rezultatul fiind ITN.Hai totusi si la pneumolog sa-i prezint rezultatele radiografiilor si simptomele.A urmat spirometria-rezultatul fiind foarte bun.Cam acestea sunt in mare problemele cu care ma confrunt si care ma bantuie zilnic.Mentionez ca stand in pat sunt linistit, aproape ca ma simt ca si inainte(am fost intotdeauna o fire vesela, o persoana activa, sportiva si sanatoasa)nu ma deranjeaza nimic si nici somnul nu mi-e perturbat doar ca nu mai pot dormii prea mult cam 5-6 ore pe noapte si simt ca nu-i suficient.In speranta ca ati avut rabdare sa-mi cititi si sa-mi intelegeti romanulastept o parere si de la dumneavoastra-IPOHONDRIE SAU ALTCEVA...?
2 comentarii
0
03-12-2010, ora 21:30
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
IPOHONDRIE
0
09-10-2015, ora 11:50
dodododo74
Nu este medic/terapeut
dodododo74
Aceleasi simptome le am si eu, dar identic, ai descoperit pana la urma ce ai mai exact?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.