Investigatie EEG, oare suficient?

05-04-2008
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
Buna ziua, astept si eu un raspuns din partea cuiva avizat va rog frumos, in legatura cu urmatoarea problema:vara trecuta am avut niste experinete groaznice din p.d.v al sanatatii printre care mentionez, ameteli, vertij, fotosensibilitate, concentrare si focalizare foarte slaba a vederii, capacitati intelectuale puternic slabite, insomnie, oboseala fizica si psihica foarte accentuate, fapt ce a dus la vizita unui cabinet neurologic in prima instanta iar mai apoi la sedinte de psihoterapie(deorece multe probleme proveneau) din interiorul meu, , , fiind de ordin psihic(anxietate, atacuri de panica severe, caderi nervoase, etc)cat si sufletesti/ intr-un cuvant eram in pragul disperarii.Revenind la partea cu neurologia /am ajuns la un doctor mai in varsta cu experienta(din Braila pt ca eu aici locuiesc)la inceput mi sa parut ca ma trateaza cu superficialitate ca nu ma asculta asa cum trebuie.dar in urma mai multor cicluri de medicamente(amintesc:bilobil, ginsavit, lucetam, vincamina, quarelin, etc) au inceput ameliorari...asta bineinteles si in paralel cu vizite la cabinetul psihologic deorece me repet multe proveneau din sfera psihica a problemelor.Ca si investigatii am facut la vremea respectiva un EEG care a iesit groaznic probabil si din cauza ca eram atat de "intors pe dos".oricum doctorul neurolog ma tratat urmand aceste rezultate iar de curand/sapt trecuta/ am facut din nou un test EEG care mi sa spus ca a iesit foarte bine, iar eu sunt putin nelinistit ma gandesc daca ar trebui alte analize mai amanuntite gen RMN, CT sau altcveva.Doctorul mi-a spus ca nu considera a mai fi nevoie de asa ceva..iar eu sincer acum ma simt bine /aproape toate problemele vechi fiind rezolvate(mai persista totutsi o oboseala mica si o buimaceala din cand in cand asta cand ma trez din somn pt care mi sa prescris lucetam la nevoie doar si dimineata ginseng tonic).Crede-ti ca ar mai fi nevoie sa mai caut sa mai investighez...va rog spuneti-mi sincer.Eu sunt din fire mai suspicios si hipocondric si de aceea ma indoiesc foarte des si mi-e frica de fel de fel de boli.Ma tot tem sa nu fie ceva la nivel cerebral, temerile mele fiind legate de boli precum cancer, dementa, scleroza, etc mult timp considerand ca toata dilema mea ar putea proveni de la o astfel de boala.Precizez ca am 22 ani.Deci atunci cand o scanare EEG iese bine si activitatea bio electrica a creierului este in parametri corespunzatori se mai justifica alte investigatii.Ma gandesc ca daca ar fi fost ceva in neregula la nivel cerebral nu ar fi putut sa iasa EEG cum trebuie.Se poate sa existe probleme cerebrale iar functia electrica a creierului sa fie buna ??? Astept o lamurire...Va multumesc anticipat
10 comentarii
0
05-04-2008, ora 00:00
ramonicame
Nu este medic/terapeut
ramonicame
Buna, ca sa te linistesti eu as zice sa faci un RMN. Numai la RMN se poate vedea intradevar daca e ceva mai profund. Vorbesc din experienta, pt ca in urma cu o luna eu am fost cea care a insistat in fata doctorului sa fac un RMN si ii multumesc lui Dumnezeu pt asta pt ca s-a descoperit ca am scleroza multipla. Daca as fi ascultat doctorul si nu vocea din interiorul meu nu as fi putut descoperi din timp boala si cine stie... Daca ai ceva, cu cat se descopera din timp cu atat e mai bine. Daca esti nelinistit si ceva iti spune ca e ceva in neregula cu tine ia initiativa. Doctorii nu intotdeauna iau deciziile cele mai bune.
0
07-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
in primul rand va multumesc ca a-ti citit ce am postat eu pe acest site.in al doilea rand indraznesc sa va intreb ce varsta aveti si ce simptome prezentati inainte de a face aceasta investigatie deorece din cate stiu eu Scleroza multipla din pacate este o afectiune severa.Imi pare rau sa aud ca suferiti de aceasta boala si sper din suflet sa va fie cat mai bine posibil in continuare.Multa sanatate
0
17-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
va rog frumos puteti sa-mi raspundeti la intrebarile puse...v-as fi recunoscator !!!!
0
23-04-2008, ora 00:00
Florin Radu
Nu este medic/terapeut
Florin Radu
kix:

salut!
citeste - pe google: "anxietate incurabila", daca te regasesti in simptomele de acolo du-te la un psihiatru bun si numai umbla cu eeg, rmn, ca nu cred ca e cazul. te atentionez ca la ce vei gasi scris sunt doar pareri personale si nu neaparat ca asa e toata lumea! daca vrei sa-mi lasi vreun mesaj, poti lasa la "anxietate incurabila", iti doresc maxima sanatate!
0
24-04-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
ms mult pt raspuns FLORIN RADU.am citit art si intr-adevar ma gasesc in multe din situatii.am putea discuta mai detaliat daca ai timp...- problema mea provine clar din frica imensa de a nu avea ceva la nivel cerebral de aici si necesitatea unui RMN.dar se pare ca anxietatea si obsesia este cea care ma indeamna catre asa ceva.poate ca in acest art publicat de tine un anxios simte si mai multa durere dekt cea care o poarta deja deoarece se vede lipsit de orice ajutor si are impresia ca nu va fi niciodata normal...dar parerea mea si nu numai este ca anxietatea poate fi tratata in termen indelungat si in orice caz poate fi asa cum ai amintit si tu in acea publicatie ameliorata, uneori chiar foarte bine.inca o data ms si multa sanatate
0
25-04-2008, ora 00:00
Florin Radu
Nu este medic/terapeut
Florin Radu
kix:

nu vreau sa iti inoculez o doza de pesimism, dar cred ca e corect sa stii ca inca nu s-a vindecat nimeni de anxietate...
daca si dupa mesajul asta vrei sa vb -, pe mess sau mail, pe ce vrei, daca o sa mai vrei!
maxima sanatate!
0
09-05-2008, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
pt ramonicame :v=as fi recunoscator daca ati putea sa-mi raspundeti si mie la intrebari..sau daca aveti timp poate mai discutam - asta in cazul in care nu aveti timp sa postati pe acest forum
0
18-05-2008, ora 00:00
jack daniels
Nu este medic/terapeut
jack daniels
ptr.Florin Radu TE IUBESC DIN TOT SUFLETUL!Du-ma la dr.Ionescu, poate-mi scoate nebunia asta din cap!!!
0
19-05-2008, ora 00:00
Florin Radu
Nu este medic/terapeut
Florin Radu
jack daniels:

nu e nebunie asta! e ceva ce rezolvam impreuna... ai putina rabdare!
0
19-06-2008, ora 00:00
Edina
Nu este medic/terapeut
Edina
ms Florin Radu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  •