Introducere scoatere sonda uretrala fara anestezie

03-08-2013
adrianandronache
Nu este medic/terapeut
adrianandronache
Am fost operat laparoscopic pentru o piatra la rinichi, care s-a deplasat in jos ramanand blocata pe ureter - prea mare pentru a fi eliminata pe cale naturala. In timpul operatiei mi-a fost introdusa o sonda JJ in ureter si una pe evacuare. Aceasta a fost scoasa a doua zi de dimineata, pe viu!!! Nu inteleg de ce se face aceasta si de ce nu exista o metoda eficienta de anestezie locala sau de ce nu este aplicata aceasta! Suntem in secolul 21 si suntem tratati precum animalele de taiere.

Dupa extractia sondei, am incercat sa urinez, dar traumele ramase pe uretra m-au impiedicat, durerea era extrema, as putea s-o compar doar cu un foc lichid. Practic sfincterele se blocau instantaneu dupa ce eliminam o picatura de amestec sanguinolent.
Dupa cateva cca 4 ore timp in care nu am reusit sa fac nimic, mi-a fost reintrodusa o sonda pe uretra, TOT PE VIU. Durerea a fost EXTREMA, la fiecare impingere simteam ca si cum un cutit sau burghiu imi sfredelea carnea pe toata traiectoria sondei. N-as putea sa o compar cu nimic, nu am termeni de comparatie.

De ce suntem tratati astfel?
Chiar nu exista nici o metoda de a efectua o anestezie locala pentru aceste manevre extrem de dureroase?
Sau e doar comoditatea impinsa la extrem?
Nu stiu ce sa mai cred.
Acum sunt acasa, cu sonda uretrala, astept cinci zile pana la ESWL si ma gandesc cu groaza la cum voi fi tratat.
Ce sa cer?
Ce sa fac?
1 comentarii
0
11-08-2013, ora 00:29
Bogdan96
Nu este medic/terapeut
Bogdan96
asta este sistemul, daca esti bolnav in Ro e grav
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.