Intrerupere tratament cu LOGEST. Ce se intampla?

17-09-2008
ishizaki
Nu este medic/terapeut
ishizaki
Buna ziua,

prietena mea ia logest de 2 luni ptr reglarea ciclului menstrual dar si ptr anticonceptie.
dupa ce termina seria de pastile face o pauza de 7 zile. pana in a 7-a zi de pauza incepe ciclul. in a 8-a zi incepe o noua folie de pastile. pastilele le ia la ora 8 seara.

ce se intampla daca a uitat sa ia prima pastila (din ziua 8, deci folie noua) si o ia de abia a doua zi de dimineata la aproape 12 ore diferenta? de asemenea a doua pastila in loc de 8 seara a luat-o la 10.

trebuie continuat tot cu ora 8 sau se schimba ceva in tratament si efectele lui? (am inteles ca de la intrerupere, 12h in care nu ia la timp logest, e recomandat 7 zile sex protejat)

multumesc
1 comentarii
0
18-09-2008, ora 00:00
crisa_craciun
Nu este medic/terapeut
crisa_craciun
am nevoie de raspunsul unui medic, va rog

Autor: crisa_craciun Data: 16-09-2008

Buna ziua, iau logest de o luna, am terminat prima folie si dupa pauza de 7 zile trebuia sa iau duminica seara, pe 14 septembrie. am uitat de pastila si am luat-o luni, 15 septembrie la ora 10:30. eu de obicei le luam la ora 21. luni seara am luat la ora 22:15. am facut bine? mai sunt protejata? si cate zile trebuie sa ma protejez si cu prezerativ?
va multumesc anticipat pt raspuns


Comentarii / raspunsuri: 2

Autor: M.D. | Dr. Mihnea DRAGOMIR - Medicina de familie, Bucuresti Data: 16-09-2008

Cabinetul Dr. Dragomir 1. Ati facut bine, in conditiile in care ati uitat sa incepeti folie noua. O pilula uitata se ia intotdeauna. La doua sau mai multe pilule uitate se intreaba medicul, raspunsul depinzand de faza ciclului la care intervine uitarea.
2. Probabil ca nu a existat nici o consecinta, dar pentru deplina siguranta: 7 zile de protectie suplimentara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul