Intrerupere sarcina dupa CT cu substanta de contrast

02-02-2016
Ana teacher
Nu este medic/terapeut
Ana teacher
Buna ziua,
Cat de grav este ca am facut o CT cu substanta de contrast abdominala si pelvina fara sa stiu ca sunt insarcinata si tocmai pt a detecta urgent un Cushing de care eram suspectata ? Mentionez ca ultima data a menstrei a fost 20 dec si ca am facut tomografia pe 13 ian. Contactele neprotejate au avut loc intre 30 dec si 4 ian si rezultatul Beta hCG recoltat la Medlife pe 12 ian a fost de sub 1.2 mUI/mL. Deci nu stiu exact cand a avut loc fecundatia si daca era sau nu format embrionul la data tomografiei, insa ma intereseaza si efectele negative ale substantei de contrast, cat pot persista in organism si cum pot influenta fatul daca nu e prematur sa fie numit fat. Astept raspuns mai ales de la un medic avizat. Multumesc
2 comentarii
0
15-07-2019, ora 22:55
Laraara
Nu este medic/terapeut
Laraara
Ana, a fost totul ok cu bebe in final? Si eu am facut un RMN cerebral cu substanta in urma cu 19 zile, in prezent am 4-5 de sarcina...a mai trecut cineva prin asa asa,..rude, prieteni? Un medic care poate spune la ce riscuri expun fătul daca păstrez sarcina? Multumesc
0
25-10-2023, ora 20:23
Diana*
Nu este medic/terapeut
Diana*
A fost totul ok cu bebe in final?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: