Intrerupe de sarcina prin metoda medicamentoasa

29-09-2008
mbcal
Nu este medic/terapeut
mbcal
Ma numesc Tiberiu Comsa si sunt asistent manager la singura firma din Romania care detine autorizatia pentru mifepristona. Mifepristona este doar substanta activa a medicamentului. Medicamentul se numeste Mifegyne. Mai jos va voi da cateva indicatii ale sale.
Mifegyne este recomandat pentru următoarele indicaţii:
1) Pentru întreruperea unei sarcini prin tratament medical:
- nu mai târziu de a 63-a zi de amenoree,
2) Pentru înmuierea şi deschiderea colului uterin înainte de întreruperea chirurgicală a sarcinii în timpul primului trimestru.
3) Ca tratament anterior administrării de prostaglandine pentru întreruperea sarcinii din motive medicale, după primele 3 luni de sarcină.
4) Pentru provocarea expulziei fătului în cazurile în care acesta a murit în uter şi când nu este posibilă, utilizarea altor tratamente medicamentoase (prostaglandină sau oxitocină).
Daca aveti si alte intrebari sau doriti sa aflati mai multe despre acest cabinet puteti sa imi trimiteti un mesaj sau va voi raspunde aici pe forum.
17 comentarii
0
29-10-2008, ora 22:42
c_neacsu
Nu este medic/terapeut
c_neacsu
cum pot procura medicamentul? astept mai multe detalii despre costuri, specificatii medicale, eventual un prospect al medicamentului. Am 35 de ani si doresc sa fac o intrerupere de sarcina (este vorba despre una recenta) fara intervenţie chirurgicala. Mai multe detalii m-ar ajuta sa iau decizia potrivita. Va rog sa imi trimiteti raspuns -*

(*modificat de administrator)
0
18-01-2009, ora 10:35
anemona02
Nu este medic/terapeut
anemona02
de unde pot comanda acest produs? banuiesc k nu e disponibil in farmacii. astept raspuns. multumesc
0
27-02-2009, ora 10:31
andrei&florina
Nu este medic/terapeut
andrei&florina
vreau sa fac rost de acest produs.de unde?astept raspuns
0
03-08-2009, ora 14:10
myreea
Nu este medic/terapeut
myreea
de unde pot comanda mifegyne? am 34 ani si doresc o intrerupere de sarcina, am 41 de zile de amenoree. va rog sa ma ajutati daca se poate. astept un raspuns.multumesc mult
0
14-12-2010, ora 13:20
Omegacris
Nu este medic/terapeut
Omegacris
buna, este adevarat ca mifegyne se ofera gratuit celor cu venituri mici si elevilor si studentilor ? Asa spune Josef Kopp in articolul : ------*

As dori sa primesc un raspuns de la un medic/doctor

Daca nu cat costa si de unde se poate procura? Acest tratament se poate face si acasa nu doar la medic, nu-i asa?

Multumesc anticipat !

(*modificat de admin)
1
02-02-2013, ora 23:50
asistenta.medicala
Nu este medic/terapeut
asistenta.medicala
Buna,
Evitati clinica dr. Kopp. Am fost pacalita de acest doctor care mi-a facut pana la urma un CHIURETAJ. Pastila data de el nu a facut altceva decat sa imi dilateze colul uterin apoi pe motiv ca trebuie sa se "asigure" ca sarcina nu mai exista a spus "hai ca te rezolv". Urmare: CIURETAJ!!! Cand sotul meu a cerut explicatii a fost dat afara din clinica(!!!). Nu elibereaza chitanta. Nu da copie dupa xerox dupa actul pe care il semnezi.
De evitat!!!! Evitati Mifepristona!!
Toate detaliile le pot da personal sau in scris -
Va doresc succes si multa sanatate!
Si evitati clinica dr. Kopp.
1
25-02-2013, ora 13:45
ramonaa r
Nu este medic/terapeut
ramonaa r
buna... ma numesc ramona si am 23 de ani... sunt ceva pastile ca sa nu ajung la un avort ??? va rog ajutati ma
0
13-09-2017, ora 18:25
admine
Nu este medic/terapeut
admine
va pot ajuta sa faceti rost de pastile pentru intrerupere a sarcinii, -----*

(*modificat de admin)
0
04-10-2017, ora 12:38
October
Nu este medic/terapeut
October
Puteti sa lasati un contact(e-mail)?Multumesc anticipat!
0
23-01-2018, ora 13:38
Ingr
Nu este medic/terapeut
Ingr
Dragi femei, cum puteti crede despre aceste metode miraculoase? Astea cu pastilele sunt niste tampenii! Cum ati putea crede ca iei cateva pastile si ai scalat asa rapid? Sunt niste dureri groaznice dupa administrarea acestor pastile. Eu m-am tavalit pe jos timp de 5 ore..am simtit ca ma opereaza pe viu.A fost ceva groaznic.Plus ca medicii nu te informeaza de aceste dureri.
0
23-01-2018, ora 13:40
Ingr
Nu este medic/terapeut
Ingr
Evitati Medabon!
0
25-01-2018, ora 16:54
AliceMaria
Nu este medic/terapeut
AliceMaria
Dragi femei!Nu luați medicamente după ureche, mai ales intr-o situație de avort.Eu am mers la o clinica privata, sarcina 6sapt, am ales metoda medicamentoast...De ce?Părea mai ușoară, atenție! !!Parea doar!Medicul Îți spune ca vor fi dureri de menstruatie, intradevar ăsta aflam despre avortul medicamentos.Însă nici o femeie nu e la fel cu alta, nimeni nu spune exact cum va fi.Eu după prima pastila nu am mai fost om, greata, oboseala, dureri de stomac, lipsa poftei de mâncare! Bun..asta a mai fost cum a mai fost!Mi s-a administrat Mifegyne 1 pastila apoi după 2 zile doua.Am mers din nou la cabinet așa cum am stabilit la 2 zile, am luat celelalte pastile și am plecat acasă, cum a zis medicul sa administrez la durere 2 pastile de paracetamol de 500mg.Ajunsa acasă eram ok, dureri ușoare, m-am pus în pat și am ațipit pt 1 ora!De ce doar o ora?M-am trezit cu niște dureri îngrozitoare! Care a născut știe cum sunt contracțiile..Ei fix așa, mă învârteam când pe o parte când pe alta pt vreo 2 ore după care începe expulzia fătului, sângerări cu cheaguri însă durerile rămân toată ziua!Am folosit și nurofen forte dar fără efect.Dragele mele...mergeți la clinici cu supraveghere pt aceasta metoda..acasă nu poți ști cum vei reacționa..Eu am plâns continuu.Nu vreau sa sperii pe nimeni însă nu va luați după ce scrie la acest "avort medicamentos"nu are cum sa fie dureri de menstruatie.E normal sa avem dureri mari, cumva trebuie sa se elimine sacul acela..Dacă ar fi sa dau timpul înapoi as alege aspirația cu siguranță și anestezia generala.
0
01-02-2018, ora 23:36
Evv
Nu este medic/terapeut
Evv
Buna seara! Azi am trecut printr-un avort medicamentos cu Medabon. Nu stiu varsta exacta a sarcinii, dar cu aproximatie au fost 5 saptamani. Am mers la clinica Medlife, am facut o ecografie saptamana trecuta si mi s-a cerut sa revin saptamana aceasta, marti pt o a doua ecografie pt ca la prima nu se vedea sarcina bine si nu putea fi confirmata existenta ei. Martie seara, dupa a doua ecografie mi s-a dat o reteta pt Medabon, am fost la farmacia din incinta clinicii si am cumparat medicamentul. Am revenit la dl doctor si in prezenta lui am luat prima pastila pe cale orala. Pachetul e format dintr-o pastila de mifepriston si 4 de misoprostol. (Mai multe detalii gasiti pe net la prospect Medabon). Am semnat o hartie prin care eram informata de efectele medicamentului si de faptul ca procentul de reusita nu este de 100%. Dl doctor mi-a spus ca pe data de 1.02.2018, adica azi, la ora 8 dimineata, dupa 36 de ore, sa iau pe cale vaginala restul de 4 pastile. A doua zi Dupa administrarea primei pastile am avut niste dureri surde de burta, asemanatoare celor de la menstruatie, insa de o intensitate mult mai scazuta. Azi la ora 8 am luat cele 4 pastile si am asteptat sa isi faca efectul. Undeva pe la ora 10 au inceput contractiile si sangerarea, la inceput de intensitate medie, iar pe parcursul unei ore deja devenisera destul de greu de indurat, dar nu insuportabile. Am simtit de fiecare data eliminarea cheagurilor si cred ca undeva in jurul orei 1 am simtit si eliminarea sarcinii. Nu sunt sigura daca a fost un cheag sau sarcina pt ca eram pe wc si nu am putut sa ma uit, si sincer, nici nu m-am straduit. Dupa acest moment durerile au devenit foarte intense si de asemenea am avut un episod febril cu frisoare puternice. Desi dl doctor nu mi-a recomandat nimic pt durere, am luat un nurofen forte pt ca starea generala era una greu de suportat. Am reusit sa ma linistesc dupa aproximativ 30 de minute. Durerile au redevenit puternice, dar suportabile. Nu am mai avut cheaguri si nici sangerarea nu a fost exagerata. De la ora 10 dimineata si pana la 23.30 am folosit 4 absorbante. Inca mai am dureri de burta si le simt ca pe niste contractii, insa starea generala pot sa spun ca este acceptabila. Eu nu am experimentat acele dureri de nedescris, insa fiecare persoana are gradul sau de toleranta la durere. Acum multi ani am facut un chiuretaj si desi a durat mai putin, a fost mult mai traumatizant, psihic vorbind. Niciuna dintre variante nu reprezinta o alternativa, ar trebui sa fim responsabile si sa nu ajungem la o intrerupere de sarcina, insa personal recomand calea medicamentoasa. Spun asta pt ca esti doar tu cu tine si cu gandurile tale, fara sa te priveasca sau sa te "manevreze" cineva. Desi durerile exista si sunt mai puternice decat la menstruatie, au fost durerile mele si le-am simtit in intimitatea casei mele. Urmeaza sa merg la control peste 2 saptamani, sper sa fiu bine si sa fi incheiat cu bine acest episod urat din viata mea. Multa intelepciune tuturor femeilor!
0
01-02-2018, ora 23:38
Evv
Nu este medic/terapeut
Evv
Costul a fost urmatorul: Prima ecografie 250 de lei, reteta 240 de lei si taxa pt intreruperea in sine 300 de lei.
0
02-02-2018, ora 20:31
Mihaelamihaelam
Nu este medic/terapeut
Mihaelamihaelam
Buna seara ! Desi in urma cu 6 luni am optat ptr legarea trompelor, am ramas insarcinata.Am ales sa fac avort medicamentos cu Medabone. Nu am avut nici o durere, nici dupa prima pastila, nici dupa cele 4. Azi este a treia zi de cand le-am luat.Domnul doctor care mi-a recomandat medicamentul mi-a spus ca o sa am dureri si sangerari mai mari ca la o menstruatie. Intradevar sangerarile au fost mai dense dar dureri nu am avut deloc.
0
05-09-2018, ora 01:53
katty_mic
Nu este medic/terapeut
katty_mic
Bună sunt o femeie cu 2 întreruperi medicamentoase, ambele de nevoie (oprirea din evoluție a sarcinii). Ce vă pot spune este că durerile depind și de săptămâna sarcinii. Prima întrerupere la 5 săpt. a fost ușoară, dureri ca la o menstruație după o răceală, cea de a doua la aprox. 11 săpt. o a doua naștere la propriu (am o naștere naturală și știu ce vb). Dar, după aprox. 4 ore s-a terminat, ești slăbită însă a trecut, rămâne durerea și golul din suflet(dacă nu ai avut alternativa de a ține e sarcina) și slăbiciunea creată de efort, durere și pierdea de sânge. La avort chirurgical poate că nu simți, dar riscurile sunt mai mari.
0
27-10-2018, ora 10:08
Diana4life
Nu este medic/terapeut
Diana4life
Dupa luni de încercări, fericirea de a fi mama s-a curmat brusc când am primit verdictul de, , sarcina oprita din evoluție" - ou clar - la doar 8 săptămâni jumate (la ecograf sarcina era de 5 săpt). Fără speranțe, din spital mi s.a recomandat Medabon. Prima pastila am luat.o de fata cu medicul, recomandandu-mi ca la 24 h să introduc și cele 4 comprimate vaginale. Expulzarea săculețului gestational s.a produs la aprox 20 h de la primul comprimat luat în spital (fara sângerare abundenta-doar câteva cheaguri), după care am luat și cele 4comprimante intravaginale. A urmat o noapte de coșmar, cu aprox 3 h de dureri groaznice, timp in care am eliminat doar câteva cheaguri și puțin sânge, după care.. atât. Nu am avut sângerări abundente ( daca umpleam un absorbant normal intr.o zi întreagă ). A mai pățit cineva așa ? E normal? Daca am expulzat săculețul, ar trebui să îmi mai fac griji că dacă nu sângerez nu s-ar curata totul tocmai bine acolo? Să mă întorc la spital? Adesea trebuie chiuretaj după medabon? Va mulțumesc și nu doresc nimănui să treacă prin aceste dureri fizice și mai ales PSIHICE de..nedescris.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •