Intrebari despre alergare jogging si alimentatie

15-12-2014
rfdangel001
Nu este medic/terapeut
rfdangel001
Buna ziua,
Pentru o persoana care timp ce cel putin 1 an, singura miscare facuta a fost pana la magazinul din colt 1-2 ori pe saptamana, cam care ar fi o distanta acceptabila pentru a incepe sa alerg? De asemenea, alergarea poate face rau unei persoane care s-ar putea sa aiba hernie hiatala/transhiatala? Ce altfel de exercitii fizice ar putea face o persoana cu hernie hiatala/transhiatala? Intr-o perioada am incercat sa fac ceva exercitii acasa(genuflexiuni, flotari, abdomene) dar dupa cam o luna refluxul a inceput sa se agraveze, asa ca am renuntat.
De asemenea, din cauza unor probleme digestive, de mai bine de 2 ani nu consum decat branza foarte slaba(ambalate), oua(1 data pe saptamana), supe de legume si piept de pui cu orez fiert(simplu), din cauza unui reflux gastric/gastro-esofagian sever(am reflux constant pe parcursul zile, iar consumarea majoritatii alimentelor preparate/semipreparate agraveaza refluxul pana la aparitia senzatiei de voma. Intrebarea mea ar fi, ce fel de sucuri(date prin storcator)/shake-uri(date prin blender) de legume/fructe ar putea fi consumate fara agravarea refluxului(stiu ca trebuie sa le testez sa vad ce imi merge mie, dar asi dori sa stiu ce anume merge de obicei pentru ceilalti, pentru a avea un punct de plecare). Pana acum am reusit sa beau suc din mar, morcov si sfecla, fara o agravare a refluxului gastric, dar asi dori sa mai adaug si alte fructe/legume intrucat sunt constient ca alimentatia mea are multe lacune ce pot duce la alte probleme mult mai grave.

Va multumesc.
1 comentarii
0
30-12-2014, ora 14:26
Kinetoterapeut Florescu Emil
Identitate neconfirmată
Kinetoterapeut Florescu Emil
Reluarea activitatilor fizice intotdeauna trebuie sa tina cont de starea de sanatate la momentul respectiv.
Astfel se va respecta principiul progresivitatii, de la usor la greu.
In conditiile in care ati avut un stil de viata sedentar, recomandat ar fi sa optati in prima faza pentru plimbare, in detrimentul alergarii.
Durata plimbarii si ritmul mersului se va stabili in functie de potentialul dumneavoastra.
Spre exemplu, puteti incepe cu 10 min de plimbare, intr-un ritm deloc alert. Daca intensitatea efortului nu va creeaza niciun disconfort, in urmatoarea zi puteti creste durata plimbarii. In prima faza este recomandat sa cresteti durata plimbarii, ulterior putandu-se marii ritmul mersului.
In ceea ce priveste natura exercitiilor fizice ce la puteti efectua, nu sunt recomandate exercitiile care cresc presiunea intraabdominala sau exercitiile ce se realizeaza in apnee.
Pentru a ameliora starea de sanatate este necesara desfasurarea activitatii fizice in mod sistematic si continuu.
Regimul alimentar in cazul celor cu reflux gastric difera de la o persoana la alta, asadar trebuie sa testati fiecare aliment in parte.
Consumul de alcool si de mancaruri acide nu este recomandat.

Cu stima,
Kinetoterapeut Emil Florescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.