Intrebari chist de canal tireoglos

18-06-2014
Alinutzaaa
Nu este medic/terapeut
Alinutzaaa
Buna ziua! Acum cativa ani mi s-a depistat un chist de canal tireoglos. In timp, el a crescut iar acum ma deranjeaza la deglutitie. As avea si eu cateva intrebari despre operatia acestui chist. Nu am mai fost operata niciodata si de aceea sunt foarte speriata.Mentionez ca nu este infectat, pur si simplu a crescut si ma deranjeaza in deglutitie si uneori simt ca am ceva acolo la gat.

1. cam cat dureaza operatia?
2. se face anestezie totala?
3. cate zile de spitalizare necesita aceasta interventie?
4. voi putea manca dupa aceasta interventie? (pentru ca am inteles ca se scoate si o bucata din osul hioid)
5. este o operatie grea? exista multe riscuri?
2 comentarii
0
06-04-2018, ora 09:20
Tratamente revolutionare
Nu este medic/terapeut
Tratamente revolutionare
Buna ziua! Am putin peste 40 de ani. Vreau sa va impartasrsc experianta mea de acum doi ani cand am fost diagnosticata cu chist de canal tireoglos. Am facut multe analize, de tot felul, am fost la 3 medici si toti mi-au spus ca trebuie sa ma operez. Aveam mari dificultati la inghitire, tot timpu ma durea gatul si eram disperata. Cu toate astea, dupa ultima vizita la o mare clinica specializata pe asa ceva, din Bucuresti, i-am spus meicului " Eu na ma operez!!".
Din pura intamplare.sau nu, o prietena m-a dus la un medic ce practica medicina traditionala, fara medicamente. Am facut doua luni de acupunctura, trei de masaj, am urmat o cura de 4 saptamani cu ceaiuri baute astfel: luni salvie, marti sunatoare, miercuri anghinare, joi soc, vineti ienupar, sambata sanziene, duminica galbenele. Cantitatea este de 5 linguri de plamta la 2 litri de apa.Pe parcursul unei zile se beau cei 2 litri de ceai. Eu am reisit sa beau cam 1.5 l. In paralel a trebuit sa remunt la carnea de porc, la toate mezelurile, fara cafea, fara sucuri cu acid si de proasta calitate si.fara dulciuri. Dulciurile fsvorizeaza dezvoltatea chistului.
La doi ani dupa acest tratament, ma simt foarte bine. Regimul alimentar a devenit un stil de viata. Mananc carne de porc foarte rar, dulciuri foarte putine. In loc de dulciuri mananc curmale, smochine, banane, prue uscate.Foarte rar mananc si cevsa dulce. Nici lapte dulce nu prea mai mananc.
Trebuie controlat putin si sistemul nervos. Emotiile trebuiesc lasate sa treaca neobservate...de catre orgamism. Pe mine ma sugrumau. Acum reusec sa ma detasez. Sunt mai indiferenta si mult mai sanatoasa.
Meficii sunt foarte sceptici. Nu admit ca exista rediu natural, totusi, eu sustin cu tarie ca exista!! Trebuie sa avem rabdare si sa tratam cauza nu efectul. Aceasta experienta m-a facut sa inteleg ca ne intoxicam organismul cu tot felul de alimente nesanatoase. Detoxifietea fizica si plsihica (nu gandi inutil, nu analiza, roaga-te), ajuta la insamatosirea orgamismului.
Pasiti cu incredere si rezultatele nu se vor lasa asteptate. Trebuie sa stiti ca o boala se instaleaza in cativa ani, este normal sa dureze cateva luni perioada de insanatosire iar stilul de viata sa fie schimbat, pentru ca boala sa nu revina!
Va imbratisez cu drag si va urez sanatate maxima! Claudia.
1
05-08-2019, ora 11:28
Laurenta
Nu este medic/terapeut
Laurenta
Buna ziua
Va multumesc ca mi-ati confirmat faptul ca acest chist se poate vindeca si astfel. Ma puteti indruma catre persoanele care v-au facut acupunctura si masaj? Va multumesc!
Laurenta Dascalu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.