Intrebare pt d-l doctor Flueraru

02-01-2009
DREMA
Nu este medic/terapeut
DREMA
Am vazut raspunsul pt Alexandra si voiam sa stiu dc e valabil si pt un dependent mai vechi-20 de ani de bixtonim si de vreo 6 luni Olynth.Am fost la ORL si mi s-a spus ca am o mica deviatie de sept, dar nimic despre un tratament care sa ma ajute sa scap de picaturi.Toata lumea spune sa le lasi, de parca am avea o placere in a cheltui bani si nervi pt asa ceva!Mai nou migrenele au fost inlocuite cu niste ameteli cumplite insotite de o stare de slabiciune, pe care le-am pus pe seama unei spondiloze, dar oare doar nu au si picaturile un rol?Sunt din Targoviste, va multumesc anticipat pt sfaturi si eventuala indrumare
2 comentarii
0
04-01-2009, ora 12:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Drema.
este grava problema cu dependenta de picaturi...
Aceste medicamente sunt vazoconstrictoare.. adic actioneaza asupra peretilor vaselor sangvine si le micsoreaza in volum.. reducand si volumul cornetelor.., atat... nu au efect terapeutic pozitiv asupra mucoasei nazale. DAR.. au efect negetiv la distanta, se absorb in sange, provoaca vazoconstrictie si la distanta.. deunde si dereglari de circulatie cerebrala= ameteli.
Daca deviatia de sept e minora. diagnosticul ar fi.. Rinita cronica hipertrofica.. care poate fi tratata pe 2 cai.
1. prin insistenta terapeutica.. cu COLARGOL sau PROTARGOL facut la comanda in farmacie.
Are efect de cauterizare chimica a mucoasei.. isi face efectul in timp...
Incepi tratamentul cate 3-4- pic la 8 ore, in pozitie culcat pe spate.
treptat renunti la picaturile tale.. scazi doza.. dupa care si numarul de administrari.. ai voie sa pui numai noapătea ca sa poti dormi.. in timp renunti de tot. Dupa 10-15 zile de colargol.. faci pa uza 7 zile si mai faci o cura de 15 zile,
dac nu ajuta.. exista var.
2. Interventie pe cornet pentru reductia cornetelor.. cu Laser sau Radiofrecventa!
0
04-01-2009, ora 22:02
DREMA
Nu este medic/terapeut
DREMA
Va multumesc pentru raspuns, voi face o radiografie pt a vedea deviatia de sept cat este de importanta.Cat despre colargol sau protargol, sper sa gasesc o farmacie aici, care sa le faca.Daca nu o sa incerc in Bucuresti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.