Intrebare pentru un doctor reumatolog..

15-08-2011
sicaremusica
Nu este medic/terapeut
sicaremusica
La noi situatia este foarte complicata si cautam un diagnostic de doi ani.In urma cu doi ani pe sotia mea[ 39 de ani, 1, 60 inaltime, 60 kg. ] a muscato o capusa, nu stiu daca este relevant acest fapt dar de atunci au inceput zic eu problemele. Dupa aproximativ doua luni intr-o seara a inceput sa se umfle mana dreapta deasupra palmii, iar zona sa inrosit fiind insotita de o mancarime. Spre dimineata mana sa dezumflat ca si cum nu sar intampla nimic si nu ne-am facut probleme majore.Dupa aproximativ doua, trei luni, cealalta mana in zona cotului dupa o punctie venoasa sa umflat din nou, asociata cu un edem roseata si prurit dezumflandu-se dupa doua zile.Ulterior la o luna a inceput o durere la calcaiului DREPT asociat cu o tumefiere, edem, caldura, roseata care sa extins la nivelul intregului antepicior [toate degetele]. La o saptamana a aparut un episod similar de edem inflamator insotit de durere la nivelul calcaiului STANG. Un al treilea episod a aparut la nivelul calcaiului drept insotit de durere si edem dupa o luna. La fiecare luna se transfera de la un picior la celalalt la nivelul calcaiului durerea insotita de eriterm si edem tare. A fost internata la Spitalul Clinic de Boli infectioase, Spitalul de alergologie, Clinica de Reumatologie, Spitalul militar, sub diferite diagnostice [ex: sindrom reumatoid, celulita picior drept, sindrom artralgic, hiperesfegie cutanta zona calcaneana dr., discopatie limfara.lumfega cronic, pintene calcanean drept, etc..] si tratamente dar degeaba.suferinta nu a incetat.Am facut nenumarate analize medicale si de laborator care au iesit negativ.As putea enumara din ele rezultatele dar nu stiu din care, sau poate puteti d-voastra punctual sa ne spune-ti ce analize trebuie sa facem sa putem scapa odata de suferinta. Suma respectelor.
2 comentarii
0
15-08-2011, ora 16:04
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Precizati DACA acea capusa a fost "scoasa"de un medic SAU doar de altcineva si in al doilea rand DACA i s-a facut o injectie pt.infectie. ESTE F.IMPORTANT raspunsul.parerea mea, ca toate de acolo i se trag.am avut caz in familie, DAR ne-am miscat repede, in max 2 saptamani..situatia a fost rezolvata de un chirurg + injectia...Sanatate.(stiati ca DACA acea capusa NU este scoasa la chirurgie, poate face ravagii in organism?..PENTRU CA, EA.SE REFACE...la loc.)
0
18-08-2011, ora 10:37
sicaremusica
Nu este medic/terapeut
sicaremusica
Nu stiu daca este relevant dupa atata timp faptul daca capusa a fost scoasa scoate de un medic sau nu.Eu intrebam cu totul altceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.