Intrebare pentru medicii psihiatri si nu numai | Forumul Medical ROmedic

Intrebare pentru medicii psihiatri si nu numai

15-04-2008
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este adevarat ca depresia (dezechilibrul neurotransmitatorilor (sau receptorilor ? acestora...spun unii..) este datorata unor nivele crescute ale hormonului stresului (cortizolul) pe perioade mai lungi de timp ?
In ce priveste anxietatea i-am gasit o rezolvare practica, fara medicamente (una din ele, nu singura!) si ulterior si o explicatie logica (si stiintifica zic eu!) dar aici am nevoie de confirmarea medicilor!
Deci profit de formatul acestui site si de ingaduinta colaboratorilor acestuia pt a lamuri unele aspecte..ale acestei boli! Multumesc !
72 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›
0
23-04-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Presupunand ca este adevarata afirmatia de mai sus, reformulez intrebarea ! Nu se poate interveni pe linia hipofiza - suprarenale cu un inhibitor de ACTH, evident in fazele cat mai de inceput ale simptomelor ? Nu ar fi mai eficient sa se intervina asupra supra-secretiei de cortizol decat sa ne luptam apoi cu efectele sale cu acele anxiolitice si antidepresive? Multumesc...dar doresc raspunsuri !!
0
09-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Salut!

Este foarte interesanta "teoria hipercorticismului"- hipersecretia de cortizol...din pacate nu este nimic dovedit stiintific, insa gandind logic ar fi normal ca un nivel f ridicat de cortizol seric sa dezechilibreze atat productia si metabolismul neurotransmitatorilor (serotonina, dopamina, noradrenalina, acid gamaaminobutiric, acetilcolina etc.) cat si captarea acestora realizata la nivelul receptorilor (5HT1, DA, NA, GABA, Ach etc).

Hipercorticismul sau sindromul se caracterizeaza prin asocierea unor simptome specifice (obezitate localizata la nivelul fetei si al trunchiului, hipertensiune arteriala, osteoporoza) datorate hipersecretiei de hormoni glucocorticoizi (cortizol) de catre glandele suprarenale. Sindromul poate surveni si in cazul administrarii indelungate de corticosteroizi in doze mari (corticoterapie). Poate fi FATAL !!!

Daca aceasta "teorie" va fi dovedita, excesul de cortizol seric se trateaza dupa ce este descoperita cauza (Tumori ale glandei pituitare si ale glandei suprarenale)...existand tratamente f eficiente!!! :)

INSA...cunosc cel putin 5 persoane care sufera de sindrom depresiv-anxios si TOC ( TOC are ca principala cauza transmisia serotoninergica deficitara) care au o cantitate de cortizol normala, aproape de limita inferioara...

Ai putea sa imi spui care au fost cei care au spus ceea ce ai detaliat tu in primul mesaj? Multumesc anticipat
0
09-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Scuze, am uitat sa precizez ce sindrom; era vb de sindromul CUSHING (hipercoticismul)... :)
0
09-10-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ideea am luat-o din zbor si pe urma am inceput sa caut si eu solutii ! Pe siteurile americane este foarte populara ideea ! Eu ma refer doar la tulburarile anxioase si cat mai timpuriu dupa cum am specificat ! Cortizolul e incriminat in mai multe boli (cushing, cardiovasculare, colesterol, obezitate etc) si deoarece este f crescut la inceput (dupa cum stii) e aproape sigur ca el strica echilibrul intregului organism, inclusiv al creierului ! Cat timp este crescut cred ca e responsabil de atacurile de panica iar dupa ce scade (chiar sub limite) e asociat cu depresia si agorafobia !
0
09-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Interesant...hipersecretia sau hiposecretia are o mare influenta negativa asupra echilibrului, productiei si metabolismului neurohormonilor (neurotransmitatorilor)...am sa ma documentez pe net sa vad alternative si poate in curand cand va fi disponibil DSM IV TR in Romania (incerc sa il cumpar de ceva timp si nu mai este disponil pe nicaieri) pentru al analiza aprofundat; cu siguranta exista un raspuns cu privire la aceasta problema in "Biblia psihiatriei mondiale"...

Nu prea se gasesc pe net multe info dsp cortizol, cele mai multe sunt dsp testosteron si estradion (estrogen), am sa fiu totusi perseverent!!!

Stevens cati ani ai si cu ce te ocupi? (intrebare la care nu esti obligat sa rsp).

Numai Bine iti doresc !!!
1
10-10-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai solutia o stiu eu si e destul de banala ! E vorba de Ketoconazol(cel mai 'ecologic' - si ca efect secundar atentie) ca inhibitor de ACTH - asta e cel prin care se stimuleaza secretia de cortizol ! Mai sunt si altele folsite in Cushing - metyrapone, mitotane etc dar au multe efecte secundare am inteles ! Trebuie cam 200-300 mg dimineata si seara (cand nivelurile de cortizol sunt f crescute, dimineata e normal intr-o anumita limita dar.. seara refuza sa mai scada) ! Aveam nevoie de cineva care sa aiba cunostinte si putin 'tupeu' sa recomande medicamente !
0
10-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Interesant dar incorect. Ketoconazolul este un antimicotic care are ca efect secundar dupa cum ai spus alterarea efectului ACTH asupra cresterii concentratiei de cortizol plasmatic (insa f rar, la doze mari), insa niciodata nu ar trebui administrat in acest scop! De ce? Pt ca este dovedit stiintific ca acest antifungic la doze mai mari de 200 mg /zi scade f mult concentratia de TESTOSTERON LIBER chiar daca pe prospect nu este scris acest lucru. Acest fapt se intampla datorita efectului de stimulare a estrogenului (principalul hormon feminin), care la randul lui stimuleaza concentratia de SHBG (Sex Hormone Binding Globuline), globulina care reduce cantitatea de testosteron liber (bineinteles dependent de concentratia din sange care nu ar trebui sa depaseasca la un barbat 40-50 nmol/L cu toate ca valorile normale sunt intre 10 si 80 ). Efectele secundare ale cantitatii reduse de testo. liber sunt dupa cum le stii : atrofie musculara, scaderea fortei, impotenta, infertilizate, azoospermie etc.

Deci, nu iti recomand sa folosesti acest produs in acest scop, cu atat mai mult cu cat nici macar nu esti sigur ca iti va altera ACTH-ul, fiecare organism este unic si are efecte diferite la doze diferite.

Nu cred ca se merita sa devii un cobai, mai bine fa-ti analizele hormonale si consulta un medic endocrinolog pt ca s-ar putea sa iti dezechilibrezi total sistemul hormonal!!!


Numai Bine...
0
10-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Pt ati recomanda un medicament trebuie sa iti faci analize...cu cea mai mare placere ti-as spune ce sa iei dar situatia existenta poate determina aparitia Sindromului Adisson si nu cred ca ai dorii acest lucru! Crede-ma :)

Salut! O zi superba!
0
10-10-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
N-ai inteles man, nu pt mine vreau ci pt cei aflati la debutul simptomelor ! Eu am depasit simptomele, mai citeste din mesajele mele ! Tocmai asta ziceam si eu ca un endocrinolog bun te poate scapa de instalarea nevrozei daca actioneaza inteligent de la inceput ! Dupa ce cortizolul isi face de cap prin organism (fara sa fie 'deranjat' de medici), lucrurile sunt mai greu de indreptat..dar nu imposibil ! Asta e un medicament pe care multe femei l-au luat deja, la ele ce efecte are ? Antidepresivele nu au cam aceleasi efecte secundare dar chiar mai grave ? Think about !
0
10-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
M-am gandit ca nu pt tine, dar ti-am vb asa pt ca tu m-ai intrebat!

La femei are foarte putine reactii adverse, aproape inexistente, cele mai frecvente sunt hepatotoxicitate si alterarea formulei hematologice (leucocite, limfocite, hematii, hemoglobina, monocite etc).

Antidepresivele au si ele reactii adverse f grave daca ai un organism susceptibil si sensibil, insa reactiile negative sunt dependente de doza si durata tratamentului. De exemplu Clomipramina (Anafranil) daca iei 1 caps de 10 mg dimineata si 1 cps seara (de aceeasi concentratie) sau chiar si 25 mg de 2 sau 3 ori pe zi nu vei avea reactiile adverse de pe prospect, poate o mica sedare la inceputul tratamentului si eventual o xerostomie dar in nici un caz tot prospectul de 15 cm. Alte antidepresive cu reactii mai putine sunt Remeron (la persoanele f sensibile provoaca leucopenie, neutropenie si chiar agranulocitoza), Coaxil, Remotiv si Amoryn (cu efecte secundare inexistente la doza recomandata de maxim 4 cps pe zi).
0
10-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Din pacate Amoryn NU este disponibil in Rom., cine doreste il poate comanda si importa din USA!

Exista si antidepresive fara reactii adverse si pe deasupra chiar naturale precum 5- HTP (5 hidroxitriptofan - precursorul direct al serotoninei), DL- phenylalanina sau L-Dopa (precursor al dopaminei si noradrenalinei), Rhodiola Rosea (trandafirul muntilor) moduleaza activitatea serotoninei si dopaminei crescandu-le activitatea cu minim 45%, Morinda Citrifolia (Noni) prin continutul de scopoletina moduleaza serotonina ameliorand depresia si anxietatea si Hypericum Perforatum sau Hypericum Herba (Sunatoarea si iarba de sunatoare) care determina inhibarea recaptarii serotoninei, dopaminei si GABA prin continutul de hipericina si hyperforin.
0
10-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
In concluzie toate medicamentele au reactii adverse, din pacate pt noi barbatii in 90% din cazuri sunt cu cel putin 70% mai afectati de efectele negative ale antidepresivelor decat femeile si stii de ce si cum!
0
10-10-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Cu penultimul mesaj mai vii de-acasa Nicusor ! Amoryn-ul este tot sunatoare daca nu ma insel, ca si Remotiv-ul dar sub alta denumire ! Am fost si eu in discutii cu mercenarii astia de la calivita pt un Rhodiolin, eventual un suc de noni dar..la pomul laudat sa nu te duci cu sacul ! Anafranil am luat si eu la inceput vreo 2-3 ani cu mari pauze dar NICIODATA o pastila intreaga, una de 25 imi ajungea aproape o saptamana ! Triste vremuri ! Insa problema de fond ramane aceeiasi, e bine sa nu ajungi sa ai nevoie de ele !
Pt acel efect secundar e simplu sa iei un ginseng, apilarnil sau ceva cu efect steroid potrivit !
0
10-10-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Amoryn este o combinatie intre o substanta continuta de sunatoare (hyperforin), 5-HTP din Griffonia Simplicifolia - un arbore care vegeteaza in Africa de V (in zona Golfului Guineea cu un climat ecuatorial "pur"), rosavine si salidroside din Rhodiola Rosea, vit. B6 (piridoxina), vit.B12 (cianocobalamina), vit. B9 (acid folic), seleniu, zinc, vit. C (acid ascorbic) si vit. D3 (cholecalciferol).

Aceasta combinatie este dupa parerea mea cea mai buna alternativa naturista pentru tratamentul depresiei, anxietatii si chiar a atacurilor de panica.

Anafranil ai luat doar 25 mg pe saptamana, dar cum faceai sa o spargi in cantitati egale? sau o spargeai in 4 si luai una la 24 h? A avut efect Anafranilul (fara reactii adverse)???

In leg. cu Ginsengul si apilarnilul, intr-adevar au efect hormonal pt ca ambele cresc cantitatea de T!!!

In sf. am gasit pe cineva cu care sa vb fara inhibitii sau teama ca nu ma inteleg cu persoana respectiva, in acest caz tu!!!

Numai Bine :)
0
10-10-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nu e nici o problema ca nu se gaseste Amoryn, avem Equilibrium care le contine pe primele doua si se poate completa cu restul !
Anafranilul avea efect la mine si in cantitati homeopatice :) dar NU fara efecte secundare ! Seara pe la 7-8 aveam crize de agitatie, la fel noaptea cateodata ! Ca sa nu mai zic de haloul de farmacie pe care-l purtam dupa mine(il simteam doar eu dar ma deranja ) ! Oribil !
Trebuie asociat cu un anxiolitic si un somnifer potrivit dar mie mi se pareau deja prea multe ! In sfarsit bine ca am scapat, pot sa beau si eu linistit un pahar de vin sau bere, daca e cazul, fara sa am emotii ca o sa-mi fie rau..
Placerea e si de partea mea ! Keep in touch !
0
28-10-2008, ora 16:20
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
Hello, la toata lumea! Sunt noua pe forum.am vazut ca multi dintre voi aveti probleme si intrebari...am trecut si eu prin acestea...dar solutia nu este intotdeauna un trat medicamentos..si sunt de acord cu voi in ceea ce priveste folosirea trat alternative cum ar fi...algele: Klamath...costa mult in Romania., spirulina si clorella luate impreuna, faceti reserch digitind newstarget..este acolo o carte a lui Mike Adams free despre clorella si spirulina... ulei de peste( omega 3) raport. intre cei 2 aminoacizi treb sa fie de 2 la 1...hipericum perforatum f bun dar nu administra niciodata impreuna cu antidepresivele., rhodiola la fel..neurolimbajul.si hipnoza sunt super pt cei care isi permit...si noua carte a lui Eckart Toole "A new World"..cititi-o si veti intelege multe lucruri! Multa sanatate si nu disperati pt ca intr-adevar ceva se intampla cu noi...foarte multi am iceput sa suferm de boli psihice si ar trebui sa ne intrebam de ce?
0
09-12-2008, ora 18:15
danielanatalia
Nu este medic/terapeut
danielanatalia
Stimate Nick, am o întrebare pentru dumneavoastra si anume : ati încercat tratament cu Amoryn ? stiti mai multe detalii despre el ? am posibilitatea sa-l procur dar as avea nevoie de mai multe amanunte.Mentionez ca sufar de 4 ani de anxietate, atacuri de panica.efectul diferitelor terapii alternative a fost destul de slab.Va rog, daca puteti sa-mi ràspundeti fara sa -mi puneti întrebari despre starea mea...deja am "povestit" prea multor medici, psihoterapeuti si homeopati, încât nu mai am putere sa repet...Va multumesc si va doresc numai bine ! Danielanatalia
0
09-12-2008, ora 18:34
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Buna ziua Stimata Doamna Daniela,

Amoryn contine o combinatie foarte interesanta si mai ales foarte bine GANDITA de substante active care au o actiune sinergica. De obicei se recomanda 2 pana la 4 cps zilnic impartite in doze egale de 2 ori pe zi (2 dimineata, doua seara, dupa masa). Daca puteti sa il procurati va rog din suflet sa nu ezitati, doar ca va recomand sa cumparati mai multe flacoane pentru ca tratamentul incepe sa aiba efecte poztive dupa 1 luna, iar durata totala a tratamentului ar trebui sa fie de minim 5 luni si maxim 6. Intrati pe site-ul www.amoryn.com si documentati-va, calculand in prealabil de cate flacoane aveti nevoie tinand cont ca veti lua intre 2 si 4 cps zilnic.

Numai Bine si aveti incredere in Dumnezeu; va veti face bine negresit! :)
0
13-12-2008, ora 20:06
patrascu claudia
Nu este medic/terapeut
patrascu claudia
Buna ziua! Sunt noua pe forum, dar am o mare si foarte grava problema: fratele meu sufera de o boala foarte rara "sindromul cushing", a fost operat in august, la Targu Mures unde i s-au scos glanda suprarenala si rinichiul stang ( tumora maligna), iar in luna noiembrie a fost depistat cu recidiva tumorala tot in partea stanga si a fost internat la Parhon unde i se administreaza cate 6p/zi de Lysodren (mitotan).
Intrebarile mele sunt urmatoarele : ma poate ajuta cineva in aceasta problema? a mai trecut cineva prin asa ceva? stie cineva un laborator de analize unde se poate depista cata substanta de mitotan se afla in organism? ajutati-ma va rog!!!!
Multumesc!
0
14-12-2008, ora 14:53
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Buna ziua Doamna Claudia,

Stiu dsp Sidromul Cushing sau hipercorticism. Mitotan-ul fiind o substanta cu potential toxicologic destul de mare (dependent de doza), depistarea cantitatii din organism se poate determina aproape EXCLUSIV in laboratoarele care fac astfel de analize toxicologice (probabil la cerere).

Laboratorul de analizele Synevo Cluj face analize toxicologice dar numai pentru Arsenic, Cadmiu, Crom, Cupru, mangan, Mercur, Nichel, Plumb si Zinc, insa va dau numarul de telefon pentru a suna, poate la rugamintile dvs. vor face aceasta determinare. Va dau si adresa Synevo Cluj pentru ca din cate stiu eu este cel mai aproape de Targu Mures.

Laboratorul Synevo Cluj

Str. Republicii nr. 34-36 (in Incinta Institutului Oncologic);
Tel.: 0264. 430. 450
Fax: 0264. 430. 452.

Daca nu doresc sa va faca aceasta analiza (s-ar putea sa nu aiba reactivii necesari unei astfel de determinari), atunci apelati la Institutul Oncologic care poate face o astfel de cerere!

Multa Sanatate amandurora si Sarbatori Fericite!
0
14-12-2008, ora 20:35
patrascu claudia
Nu este medic/terapeut
patrascu claudia
Buna NICK!
Iti multumesc tare mult pentru ajutor! Noi suntem de fel din Buzau, dar am ajuns la Targu Mures printr-o cunostinta, oricum nu conteaza, ne ducem si la capatul lumii numai sa-i fie bine fratelui meu. O sa sun maine de dimineata sa vedem daca ne poate ajuta.
1
14-12-2008, ora 21:10
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Cu multa placere! Eu v-am spus dsp Synevo Cluj pt ca am crezut ca locuiti in Tg Mures!
Daca doriti pot suna eu la Synevo Bucuresti sa intreb sau sa ii rog sa va faca aceasta analiza! Ce spuneti? Si apoi va comunic ce am rezolvat!
Stati linistita ca ii va fi mai bine fratelui dvs!

Multa sanatate!
0
15-12-2008, ora 10:17
patrascu claudia
Nu este medic/terapeut
patrascu claudia
Va multumesc si va rog daca se poate sa sunati dvs la laboratorul din Bucuresti sa vedeti daca ma poate ajuta, sau daca nu va rog, sa imi dati numarul de telefon.
mai am o problema: fratelui meu i s-au umflat picioarele de vreo 2 zile, de la genunchi in jos, si nu stim daca e de la Lysodren sau de la alte medicamente care i se dau pt tensiune (161/95, 125 kg, 28 de ani) ori ar trebui sa manance fara sare?
Va multumesc ca ma ajutati!
0
15-12-2008, ora 10:36
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Ok, am sa sun astazi si va scriu rsp aici!
Fratele dvs. nu are voie clorura de sodiu (sare), de aceea este predispus sa faca edeme!
Cu multa placere.
O zi buna!
0
15-12-2008, ora 19:35
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Buna seara!
Cei de la Synevo Bucuresti fac aceleasi analize toxicologice ca si cei de la Synevo Cluj, nici pe departe mitotan. Cel mai probabil veti putea face o astfel de analiza numai intr-un centru oncologic.
Dvs. ati rezolvat ceva cu cei de la Synevo Cluj?
Numai Bine!
0
15-12-2008, ora 20:13
patrascu claudia
Nu este medic/terapeut
patrascu claudia
Am sunat la Cluj si au spus ca nu ne pot ajuta. Nu stiu ce sa mai facem. Fratelui meu i s-au descoperit tumori si la ficat, in jur de 10, cam de cca 3 -4 cm. A ramas ca maine sa i se faca un RMN, fara substanta de contrast sa vada daca s-a mai schimbat da la ultimul RMN de acum 2 sapt. Nu stiu cat o sa mai reziste psihic, pt ca acum a avut o cadere cam urata si nu stiu la ce sa ne mai asteptam. O sa ma intereez si la centre oncologice sa vad daca ne poate ajuta cineva.
Va multumesc foarte mult!
0
16-12-2008, ora 10:58
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Imi pare rau ca nu ati rezolvat nimic! Va rog sa dati si un acatist la biserica!
Aseara vb cu o prietena, am facut rost de adresa unui preot foarte bun care va poate ajuta macar spiritual.
Va dau adresa, scrieti-i si sunt convins ca va poate ajuta (rugamintile unui preot intotdeauna parca sunt mai puternice). Sau puteti sa si sunati, cred ca ar fi mai bine!

Preot Cristian Pomohaci
Sfanta Biserica Sfantul Nicolae,
localitatea Mosuni, judetul Mures
tel. 0265/576.936

Aveti incredere ca fratele dvs. se va face bine. Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Celelalte persoane care vad acest mesaj, va rog sa nu trimiteti scrisori sau sa sunati daca nu aveti nevoie si cu atat mai mult sa nu sunati din plictiseala pentru a face rau. Multumesc!
0
01-04-2009, ora 15:27
anka20
Nu este medic/terapeut
anka20
buna nick.ma confrunt cu problema "sindromului cushing"...am vazut ca tratezi cu seriozitate intrebarile persoanelor de pe forum...daca nu sunt indiscreta as vrea sa stiu totusi...ce profesie ai?Momentan sunt "dezorientata si speriata", pt ca nu stiu ce sa mai cred.am 21 ani in prezent.Acum 2 ani am fost la spital Parhon in Buc pt ca aveam prea multe kg pt varsta mea(19 ani-94 kg, 1, 65 inaltime), aveam vergeturi pe abdomen care "cresteau"dupa cum ma ingrasam, amenoree...In urma investigatiilor, diagnosticul a fost pus:hipercorticism reactiv, obezitate grad1, gusa mixta.Mi s a prescris urmatorul tratament: XENICAL, REGENON.SPIRONOLACTONA SI EUTIROX, si dieta hipocalorica.Tratamentul trebuia sa l administrez 3 luni si apoi sa revin la control, insa, l am administrat numai 1 luna si jumatatedeoarece nu ma simteam bine...eram tit timpul "ametita" nervoasa...si a trebuit sa plec din tara.In timpce am luat tratamentul am slabit 10 kg, apoi evident ca le am pus la loc si in prezent ma confrut din nou cu kg in plus(21 ani-92 kg), vergeturile au ramas aceleasi...amenoreea s a reglat insa a aparut tensiunea arteriala(mai mare de 15 nu a fost--dar totusi m am speriat), si am dureri de cap "frecvent"Am mers de curand la un oftalmolog sa mi comand ochelari de protectie(stau f mult la calc, cos goben, pictez...etc)si dr oftalmolog mi a spus ca vasele de sange din ochi sunt"sarmoase" iar tensiunea arteriala o am de ceva timp(desi eu nu mi am tinut o sub observatie), pulsul il am cand 130 cand 160(la emotii, suparari...).Acum mi am facut progamare la un cardiolog dupa care voi merge din nou la parhon.INTREBAREA MEA:ce parere ai despre tratamentul care l am administrat?pt problemele sindromului cushing se administreaza numai medicam pe baza de (amfetamina si alte"droguri")?In sindromul asta este intotdeuna prezenta o tumoare?daca ai placverea si timpas vrea sa vb mai multe pe messenger.id ul meu:anamariageartu.
PS: imi cer scuze ca am vb cu "tu" insa nu stiu cum sa te/va abordez...multumesc din suflet...astept un raspuns. ANA-MARIA
0
02-04-2009, ora 03:31
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Buna anka!
Te rog frumos sa-mi trimiti un e-mail -, in care sa-mi spui cum te pot ajuta.
Putem vb si pe mess, dar cand intru ma abordeaza foarte multe persoane si nu am timp pt toate.

Te ajut cu cea mai mare placere! Numai Bine si multa sanatate (vb per tu).
0
08-02-2010, ora 14:18
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
buna nick.am o intrebare, am facut in germania testul de neurostress(serotonina, catecolamine, GABA, cortizol, dhea etc), deoarece am un fel de disfagie, care nu este de ordin psihic, iar de ORl nici atat.cortizolul il am mare rau, DHEA, si catecolaminele.sindromul cusching nu am, ACTH e normal, si sunt foarte slaba pt ca nu ma pot hrani.am urmat tratament su Seriphos pt scaderea cortizolului de 2 luni jumate, si tot nu pot manca, cortizolul din sange e mare(nu stiu in comparatie cu analizele din germania pt ca erau din saliva facute si nu mi-am permis sa ma mai duc la control la ei).ce parere ai?nu am lipsa de minerale si vitamine, dar mi-am facut la synevo vineri analize iar cortizolul din sange este dublu
Adaugă un comentariu / răspuns
72 comentarii 12 3 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul