Intrebare medicamentatie

07-12-2013
Simplueu
Nu este medic/terapeut
Simplueu
Buna ziua,

In urma cu ceva timp mi-am facut analizele vis a vis de BTS si toate au iesit negative. Am avut un fel de indoiala asupra acestor rezultate si doamna doctor mi-a prescris o reteta ( mai mult ca sa ma linisteasca pe mine ): Cefixima 2 pastile doza unica si doxiciclina 1 pastila la 12 ore timp de 7 zile.

Nu am avut semne si nu am semne de BTS ( mai ales ca am facut analize ).

Intrebarea mea este daca am inceput totusi sa iau tratamentul de mai sus exista reactii negative. Pot aparea cateva semne in timpul tratementului????

Rog raspuns. Multumesc anticipat!
4 comentarii
0
08-12-2013, ora 12:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca reteta e pentru linistea ta, trebuia sa-ti dea altceva, un Distonocalm, un Calmogen, nu antibiotice pe rezultate negative si fara sa ai nici un fel de simptom..Dar probabil ca ai fost foarte insistent si ai cam impus tu tratamentul.Medicamentele, si mai ales antibioticele, nu sunt bomboane sau guma de mestecat ; se dau cu un scop, cu un rost si pentru a te vindeca de ceva existent, nu pentru boli imaginare, inventate.E posibil sa le iei pentru nimic si sa te trezesti cu efecte secundare si altadata, cand intr-adevar vei avea nevoie de aceste medicamente, ele sa nu-si mai exercite efectul.Invata sa cultivi increderea in tine si in ceilalti si nu mai avea frica de boli pe care nu le ai..
0
09-12-2013, ora 09:10
Simplueu
Nu este medic/terapeut
Simplueu
Va multumesc pentru raspuns.

Am toata increderea ca nu voi avea vreun efect secundar. Pot sa intrerup tratamanetul chiar daca mai erau 4 zile din el?

Eu asa ma gandeam pentru a nu ajunge la cele mentionate de dumneavoastra.

Astept cu interes raspunsul dvs.

Cu multumiri!
0
09-12-2013, ora 18:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Din moment ce ai avut indoiala asupra rezultatelor si medicul a cedat dandu-ti tratament, banuiesc ca ceva probleme ai avut/sunt, la d-na dr. ai spus mai multe decat ai scris aici si pana la urma ai primit tratament ; ma gandesc ca medicii totusi nu sunt copii care sa cedeze atat de usor la "plansete" fara temei.Deci termina tratamentul, si daca cu adevarat l-ai luat degeaba, altadata sa nu mai faci asa.
0
10-12-2013, ora 08:43
Simplueu
Nu este medic/terapeut
Simplueu
Intrebarea este: daca as fi avut ceva probleme nu s-ar fi manifestat intrr-o perioada de 1 luna- 1 luna jumate de cand
primit rezultatele..sau nu ar fi aparut in aceasta perioada?

Tratamentul mi l-a prescris dna doctor deoarece i-am spus ca si dupa analize "simteam" un fel de jena( usturime minora) pe care o simteam dupa ce urinam. Dansa a mentioant in nenumarate ori ca eu nu am nimic si ca-mi prescrie reteta daca acele simptome se mentin si eu as vrea sa iau tratamentul, mentionanad inca odata ca analizele sunt negative si nu sunt purtator de BTS.

De pe 8 oct pana pe 04 dec(cand am inceput tratamentul) se putea manifesta vreo boala, vreun simptom daca exista.

Cum as putea realiza ca un tratament l-as fi luat degeaba?

Oricum am intrerupt tratamentul pentru a nu-mi incarca organismul cu antibiotice.

Intrebarea la dvs este: exista vreo modalitate de a elimina aceste antibiotice in vreun fel din organism?

Va multumesc pentru raspunsuri si astept un feedback!

O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: