Intrebare in legatura unor ganglioni

12-09-2015
Andrew K.
Nu este medic/terapeut
Andrew K.
Buna ziua, in primul rand doresc sa precizez ca am 19 ani, nu fumez, nu beau alcool etc.
Acum aproximativ 2 luni mi-au aparut 2 ganglioni de marimea unui bob de mazare deasupra marului lui Adam (micuti, 2 margele).. Am presupus ca vor disparea de la sine... nu au disparut asa ca am facut un control la ORL acum cateva zile, mi-au fost prescrise niste medicamente (Zinnat + Paduden) pentru 5 zile, dar am observat ca in ultimele 3-4 zile au mai aparut alti ganglioni in zona cervicala (pe latura gatului si langa clavicula).
Mentionez ca nu sunt durerosi, nu sunt mari... aproximativ de marimea unei margele. Am programare saptamana viitoare pentru alt control. Mentionez ca nu am alte schimbari sesizabile, nu ma simt rau... nu ma doare capul, nu am facut febra etc., singurul discomfort pe care il am e undeva sub ureche/langa mandibula si ma ustura ochii iar cand ii strang lacrimeaza putin + cateodata ma simt 'incins/fierbite', dar probabil asta e doar din cauza ca imi fac prea multe griji.

Intrebarea finala: Poate fi ceva grav care necesita un control amanuntit cat de repede posibil chiar daca ma simt bine? Sau pot astepta pana saptamana viitoare? Mentionez ca in total sunt vreo 7-8 ganglioni inflamati de marimea unei margele. Dar starea de sanatate este ok, nu simt nimic diferit... pofta de mancare am, energie am destula.. etc.

(Scuzati eventualele greseli gramaticale, am postat in graba.)
1 comentarii
0
12-09-2015, ora 21:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Doar o radiografie panoramica sau locala poate sa excluda posibilitatea unei infectii la o masea in dreptul urechii. In cazul ganglionilor trebuie exclusa orice fel de infectie din organism.
Daca nu e nimic la dinti, fa-ti analiza pt toxocara si toxoplasma. Verifica sa nu ai vreo unghie cu puroi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.