Intrebare asigurat in Romania

09-01-2015
ionut2222
Nu este medic/terapeut
ionut2222
Din ultimele stiri aparute la tv se anunta ca de la 1februarie nu o sa se mai poata face investigatii sau controale, persoanelor ce nu au primit acel card de sanatate. Eu acuma am terminat facultatea si nu m-a decis inca sa ma angajez prin urmare nu cred ca am calitatea de asigurat din moment ce nu am primit nici cardul respectiv in timp ce paritii mei l-au primit. Intrebarea mea este ce o sa se intample de la 1 februarie daca eu nu o sa am acel card, sau exista o metoda pentru a devenii asigurat deoarece stim cu totii ca in Romania o zi de spitalizare costa enorm. Multumesc anticipat pentru raspunsuri. O seara frumoasa.
2 comentarii
0
11-01-2015, ora 17:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca ai card esti asigurat si asigurat esti atunci cand contribui lunar la fondul de sanatate ( prin plata directa, salariu, ajutor social, somaj, pensie etc.).Tu daca nu lucrezi nicaieri te poti asigura platind direct la CAS contributia...dar sfatul meu este ca, daca nu ai o boala cronica, sa nu te grabesti cu asigurarea.Esti tanar si sanatos, pentru o raceala iti poti cumpara din farmacie ce trebuie, si o vizita sau o radiografie, daca va fi cazul, la fel le vei plati.Cardul inca e in perioada de testare, sunt multe intrebari care se ridica legat de utilitatea si utilizarea lui, multa lume nu l-a primit, deci mai ai rabdare..
0
18-11-2015, ora 16:32
Mirunyk
Nu este medic/terapeut
Mirunyk
buna ziua eu antampin mari probleme cu asigurarea.am fost sa o platesc la casa de asigurari si de acolo ma trimis la ANAF.surpriza a ost ca la un ghiseu mia cerut 380 ron dar nu stia sigur si ma trimis la altul acolo banuia ca ar fi 470 ron dar nu ma asigurat ca este suma corecta iar la al treilea mi sa cerut 580 ron asa ca mam enervat si nu am mai platit este specific tarii noastre
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.