Intrebare

10-07-2015
alyflorentin
Nu este medic/terapeut
alyflorentin
Buna seara am facut un rmn cervical fara substanta de contrast in luna mai 2015, si as vrea sa il repet sa il fac cu substanta de contrast, intrebarea mea la cat timp se poate repeta un rmn cervical si unu orbito cerebral ?
6 comentarii
0
12-07-2015, ora 14:54
lachriss
lachriss
Buna ziua. Era important sa precizati in ce context ati facut explorarea respectiva. A fost recomandata de un medic? RMN-ul este o metoda de explorare neiradianta, care poate fi repetata (in absenta contraindicatiilor) ori de cate ori este necesar. Administrarea substantei de contrast necesita o functie renala buna.
0
12-07-2015, ora 19:58
alyflorentin
Nu este medic/terapeut
alyflorentin
am facut rmn cervical pentru ca simt o moliciune in partea din fata a gatului ( parca numai imi simt gatu intarit sau nu stiu cum sa ma exprim eu, ceva de genu ) am facut in luna mai fara substanta de contrast, si as vrea sa il fac din nou da cu substanta de contrast, mi-a fost recomandat de un neurolog...
0
12-07-2015, ora 20:54
lachriss
lachriss
Daca v-a fost recomandat de medic, atunci nu e nici un fel de problema. Se poate repeat inclusiv cu substanta de contrast (daca functia renala e in regula).
0
12-07-2015, ora 22:34
alyflorentin
Nu este medic/terapeut
alyflorentin
adica pot sa il fac oricand si nu sa astept 6 luni ca asa am citit pe un site.ca ar trebui sa astept 6 luni de la ultimul rmn
0
13-07-2015, ora 23:15
lachriss
lachriss
Dupa cum v-am spus, RMN-ul nu iradiaza, deci nu aveti de ce sa asteptati.
0
03-08-2015, ora 08:58
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
e bine insa alyflorentin sa incerci sa-ti tratatezi in primul rand anxietatea ce sta la baza simptomelor tale, dupa cum iti era sugerat in postarea ta anterioara. Incearca cel putin initial 4-6 sesiuni de psihoterapie. Succes!

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.