Intrebare

26-01-2013
oct
Nu este medic/terapeut
oct
Buna seara. Am 40 de ani, o stare de sanatate 'buna' -cel putin asa spun analizele. In ultimele luni am observat un fenomen ingrijorator: subit mi se umfla incheieturile membrelor (maini, picioare) si fata. Zonele umflate nu sunt dureroase, ci ma mananca. Umflaturile dispar dupa 2/3 zile lasand in urma mici vanatai/zone dureroase. Prima oara mi s-a intamplat in august 2012 cand mi s-a umflat - subit, peste noapte - jumatate din fata. Am pus-o pe seama aerului conditionat. S-a retras in cateva ore, punand masiv gheata peste zona umflata!. Fenomenul nu s-a mai repetat pana acum 2 saptamani cand mi s-au umflat si inrosit, pe rand, incheieturile mainilor (ambele), apoi glezna stanga. Chiar in acest moment am iesit din dus si am constata ca fata mi s-a umflat relativ puternic (jumatatea stanga, cu buza si obraz) si am o usoara senzatie de amorteala/mancarime pe zona umflata.
Sunt cam supraponderal si destul de sedentar. Nu am avut probleme mari de sanatate pana acum, dar am o ereditate incarcata: parinti cu diabet, probleme cu rinichii, hipertensiune arteriala grava. Recent am schimbat tara de resedinta. Aici clima este foarte umeda. Dar, repet, mi s-a mai intamplat si asta-vara cand eram in Romania.
Ma puteti ajuta?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.