Intrebare

05-08-2012
raciudaniel
Nu este medic/terapeut
raciudaniel
Buna seara. As avea si eu o mica-mare problema. De vreo luna am inceput sa am niste stari ciudate de greata in special dimineata dupa micul dejun care persista cam 2-3 ore si cam atat. La vreo cateva zile pe langa aceste stari ma trezeam cu un gust neplacut in gura, ceva intre metal si amar. Pe urma la inca o saptamana am inceput sa am scaune moi, cam de 3-4 ori pe zi. Problema care a inceput sa ma supere cu adevarat s-a produs cam acum 2-3 zile cand a inceput sa ma doara cand in partea dreapta cand in partea stanga, foarte balonat, observ niste spasme mai ales daca las un obiect pe abdomen acesta pulseaza, iar starile de greata s-au inmultit, astazi nu mai am nici pofta de mancare, am crampe, e adevarat una pe zi, gustul e insuportabil, Temperatura a fost maxim 37.3 in conditiile in care afara erau aproape 40 de grade. As dori sa-mi dati un sfat, sa ma indrumati avand in vedere ca e duminica si de abia maine ma pot duce la doctor
2 comentarii
0
05-08-2012, ora 22:02
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Salut!!
" observ niste spasme mai ales daca las un obiect pe abdomen acesta pulseaza"-sutn pulsatiile aortei abdominale insa pulsatiile foarte accentuate in situatii patologice pot arata leziuni de tricuspida, poate la dumneata nu e cazul.
Fugi de urgenta la spital maine ori la internist ori la urgente, s-ar putea sa ai ori colecistita acuta poate sa fie si o hepatita.Ai dureri in dreapta, unde se mai duc acele dureri? Ce culoare are scaunul?daca e galben si urina hipercroma sugereaza un icter
.te-ai ingalbenit? daca da, ai icter., Medicul iti face un set de analize si un echo la ficat vezica biliara si cai biliare si pe baza paraclinicului si simptomatologiei iti poate da un diagnostic.
Bafta multa!!!
0
07-08-2012, ora 09:45
raciudaniel
Nu este medic/terapeut
raciudaniel
Am fost. M-a diagnosticat cu enterocolita trenanta postantibioterapie in context neuroastenic si am primit tratament cu Meteospasmyl(3/zi), Kreon 10000 (3/zi), Normix(1 la 6h 3zile apoi 1 la 8 inca 3), Protectis(1 seara) si Fungolon (1 la 24h). Cum vi se par medicatia si diagnosticul. Dupa o zi simt o vaga ameliorare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici