Intrebare

21-12-2010
mironny
Nu este medic/terapeut
mironny
Buna ziua,
Am 26 ani si in urma cu 5 luni, dupa o raceala mi s-a infundat brusc urechea dreapta, apoi au inceput dureri groaznice de cap si pareza faciala dreapta( seara), peste cateva ore am ajuns sa nu-mi mai pot misca capul de durere, iar pe la 6 dimineata mi s-a spart timpanul si am avut initial scurgeri din ureche de culoare rosie, apoi de culoare maro. Am mers dimineata la medic si mi-a spus ca eu sunt vinovata ca mi-as fi bagat ceva in ureche si mi-a dat augmentin 1g si acid boric picaturi. Peste 2 zile am inceput sa-mi pierd echilibru pana nu mai eram in stare sa merg singura si dureri de cap, am mers la un alt medic care mi-a tras lichidul din ureche si mi-a dat Novosef 1g intravenos(treb.sa ma internez, dar nu aveam asigurare)timp de 10 zile. Dupa acest timp m-a simteam mai bine si am facut tomograf : material dens la nivelul cel.mastoidiene dr.si sinus maxilar st. Am luat inca 14-16 zile Eficef 200 mg 2 cp la 12h. Problema este ca desi am terminat de 4 luni tratamentul tot am probleme, dureri de cap pe partea dreapta, dureri mici de ureche si in special seara ameteli cu mici tulburari de echilibru. Credeti ca inca mai am otomastoidita?
Va multumesc!
3 comentarii
0
21-12-2010, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA. sigur ca ai.
trebuiea atunci sa paltesti o asigurare de 3 luni.. sa te internezisi sa operezi urechea.
Cred ca si acum ai nevoie de o internare in clinica ORL, in oras universitar
0
07-04-2011, ora 11:24
kikis
Nu este medic/terapeut
kikis
buna ziua...acestea sunt urmatoarele simtome: ameteli, dureri groaznice de cap in zona frunti si tamplelor, dureri musculare, dureri si intepaturi de gat si gura, tusa, sangerari usoare pe nas si nu mai vad de aproape, constipatie, si cateodata dureri de stomac...acest lucru sa intamplat acum 2 saptamani cand m-am trezit am vrut sa vad cat este ceasul si nu am mai vazut, m-am ridicat din pat si ma luat cu ameteli din ziua aceia am fost la foarte multi doctori si nu imi gasesc nimic nu pot sa stau in picioare mai mult de 5 minute.am fost la neurolog si au spus ca am ceva la cap dar nu au pus un diagnostic concret.rog un doctor sa ma ajute sa inteleg ce am spre ce boala ma indrept cu astfel de simtome.sa stiu ce am de facut am 27 de ani si un baietel mic..cer urgent ajutor va rog din suflet nu imi pot ajuta copilul la lecti din cauza boli si mai ales ca nu mai vad..VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
09-04-2011, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil ai fost foarte solicitata si obosita, organizmul a cedat prin o tensoiune mica ce a afectat circulatia sangvina cerebrala.
trebuie sa monitorizezi tensiunea arteriala de 3-4 ori pe zi sa vezi ce tendinte are
tratament cu vazodilatatoare, sermion si betaserc cate 2 pe zi
complex de vitamine cu B uri si magneziu
investigheaza cooana cervicala, fund de ochi, consult ORL
trebui esa bei 3 litri de apa plata si ceaiuri, paducel, urzici.s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.