Intrebare

19-01-2010
Crestina
Nu este medic/terapeut
Crestina
Buna ziua. Sunt Cristina si revin din nou cu cateva intrebari la care m-as bucura daca mi-ati da un sfat.
Am un copil de 16 ani si jumatate. Sa incep cu inceputul. Inainte de Craciun, mai exact in 23 decembrie l-am lasat sa mearga sa doarma la un prieten ft bun, la care de altfel a mai dormit. Prietenul lui are un frate mai mare, 23 ani, care a venit acasa cu niste prieteni si care au adus ceva tigari "cica legale???!!" (poate LSD...). Din ceea ce mi-a povestit copilul meu, au fumat toti din acea tigara, cam 3 fumuri de persoana (acolo fiind 5 baieti). Baiatului meu i s-a facut rau, cam dupa 30 minute. Simptomele care le-a avut au fost de amorteala corpului, uscarea gurii, apoi doar a picioarelor si parca nu mai stia pe ce lume este. A inceput sa aiba batai rapide de inima. De frica ca i se intampla ceva, ulterior a vomitat. Dupa voma a devenit somnolent si abia isi tinea ochii deschisi. Mie nu mi-a spus de toate acestea decat a doua zi dupa ce a venit acasa, fapt care l-a mai linistit si i-a trecut acea stare dupa cam 1 saptamana. In 18 ianuarie a.c. a avut din nou o stare de tahicardie brusca, de anorteala a mainilor si picioarelor, de transpiratie in palma si picioare reci. Asa dintr-o data in timp ce se juca la calculator. Este un copil mai fricos, isi face probleme din orice si nu stiu incotro sa ma indrept. Sa fie cadere de calciu sau atac de panica? M-am uitat pe internet la aceste stari si se aseamana una cu alta destul de bine. El are 51 kg si 1, 78 m. Este cam slab pt inaltimea lui, dar s-a inaltat ft mult in ultimul an si nu a pus in greutate prea mult, nefiind prea mancacios de felul lui. Va multumesc daca mi-ati da orice sfat.
O zi buna!
2 comentarii
0
20-01-2010, ora 20:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Prietenul f.f. bun care are un frate mai mare ce consuma ierburi si un anturaj asemenea este o victima viitoare a acestui grup.Sa administrezi astfel de droguri unui minor, musafir in casa ta, despre care nu stii nimic d.p.d.v. a starii de sanatate este foarte grav, un gest incostient ce oricand poate sfarsi tragic. Parerea mea este sa nu-l mai lasi in compania acestui baiat, cu timpul sa se distanteze de el, sa vina el acasa la tine, nu mai lasa baiatul sa plece si sa doarma prin alte parti ; tine-l mai din scurt caci poate fi usor influentat la aceasta varsta de adolescenti mai mari, mai ales daca este panicos, nu are inca un caracter puternic si autoritar . Ai grija sa nu te minta, supravegheaza-i evolutia scolara si prezenta la ore precum si banii pe care-i ruleaza zilnic. Aceste droguri ies greu din organism, sunt extrem de perverse, baiatul sa consume mult ceai cu miere de albine si lamaie, multe citrice .La cca doua saptamani de la eveniment sa faca un set de analize. Isi va reveni, stai linistita, dar fii foarte atenta si nu-l slabi din ochi.O data ce incepe sa-l intereseze astfel de droguri foarte greu il mai poti ajuta sa-si revina.Numai bine!
0
23-01-2010, ora 18:29
Crestina
Nu este medic/terapeut
Crestina
Buna ziua. Va multumesc pentru sfat. Baiatul meu este un copil cuminte si ascultator. La scoala are note bune, media generala peste 9. Bani nu-i dau niciodata mai mult de 5 lei, nu chiar zilnic, dar cam la 2, 3 zile ca sa-si ia cate un suc pt ca ii pun pachet la scoala. Exact asa am procedat cu el, nu il mai las la acel coleg, dar starea lui nu s-a imbunatatit prea mult. Are stari de ameteli, oboseala, este fara chef, dar nu tot timpul. Am fost cu el la medicul de familie si luni ii fac un set de analize. Dupa rezultat o sa va contactez din nou. Va multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.