Bunica mea a fost internata ca nu ii scadea tensiunea sub 18...

01-07-2009
anadaniela11
Nu este medic/terapeut
anadaniela11
Buna ziua Bunica mea de 83 ani a fost internata timp de 5 zile la cardiologie dupa ce a ajuns la urgente pt ca nu ii scadea tensiunea sub 18.La iesire din spital pe scrisoare i-au fost trecute urmatoarele : -insuficienta cardiaca clasa III -hipertensiune arteriala gradul III-cardiopatie hipertensiva -BCI-angina pectorala de efort -accident vascular cerebral sechelar -sindrom depresiv In spital in cele 5 zile medicul cardiolog a vazut-o doar de 2 ori luindu-i doar tensiunea care pe timpul spitalizarii s-a mentinut la 15 cu 5.Tratamentul administrat in spital a fost miofilin, piracetam, nitropector, meprobamat de 3 ori pe zi , vitB6, aspatofort.Rezultatele la analize au fost urmatoarele :Hb 8, 43, Ht 25, L 8200, VSH 123, uree 32, crea 0, 80, GLUC 108, ALT 6, 6, AST 11, 5, CHOL 116, TG 97. EKG:RS:HVS Tratamentul pe care i l-a prescris este : -theotard 200 mg SR 1-0-0 -imvacard 40 mg 0-0-1 -olicard 40 mg 1-0-1 Ce vreau eu sa va rog sa imi spunei este daca vi se pare corect acest tratament avind in vedere valorile analizelor sau sa mai mergem sa consultam alt cardiolog Am pus aceasta intrebare deoarece medicul de familie m-a atentionat Va multumesc
5 comentarii
0
11-07-2009, ora 19:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

83 de ani!!!!!! Multi inainte si Dumnezeu sa o binecuvanteze!

Diagnosticele par a fi in regula, dar in privinta tratamentului nu-mi permit sa comentez, tocmai de aceea va rog sa consultati un alt cardiolog pt a-i cere parerea. Daca doriti, va pot da numarul de telefon al unui medic internist extraordinar, care mananca pe paine tot ce tine de medicina, dar al carui nr. nu-mi mai permit sa-l mai postez atat de des pe Romedic pt ca am "umplut" la propriu tot forumul cu numarul dansei.

Intrati pe link-ul acesta si gasiti toate detaliile:

http://forum.romedic.ro/prod/Junghi_dureros_la_inima.Un__cardiolog_daca_se_poate._029740.html

Numai Bine si multa sanatate!
0
13-07-2009, ora 17:30
anadaniela11
Nu este medic/terapeut
anadaniela11
multumesc pt informatie !
0
12-10-2009, ora 13:51
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Buna ziua!as avea si eu o intrebare va rog!bunica mea are 63 de ani si a fost diagnisticata cu stenoza aortica degenerativa.vreau sa va intreb cat de grava este aceasta boala?multumesc mult
0
13-10-2009, ora 21:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Afecţiunea bunicii dvs. este suficient de gravă cât să o determine atât pe dânsa, cât şi pe dvs., să fiţi precaute. Regimul alimentar este obligatoriu, tratamentul la fel, iar sfaturile medicului dânsei curant NU sunt de ignorat. Vă recomand ca pe lângă tot ce deja faceţi, să vă şi rugaţi la Dumnezeu. Toate cele bune şi însănătoşire grabnică!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
13-10-2009, ora 21:41
sandy24
Nu este medic/terapeut
sandy24
Mr.Nick va multumesc foarte mult pt raspuns!numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.