Intoxicatie, alergie, prednison

31-05-2010
cloni
Nu este medic/terapeut
cloni
Am spalat cu clor un dulap.Cred ca m-am intoxicat.A doua zi a inceput o stare alergica puternica cu intepaturi bubite mancarimi.AM luat o pastila de XIZAL.Urmatoarea zi cred ca am facut un soc, m-am umflat si nu mai puteam respira.Am chemat salvarea. Pana sa apara am luat un aerius, un calciu si mi-am mai revenit.Salvarea a aparut dupa o jumatate de ora. Mi-au facut o injectie cu hidrocortizon cred ca de 50.Seara m-a luat iar cu umflaturi usturimi si nod in gat-senzatie de sufocare.Am fost la dr de familie si mi s-a administrat intravenos hidrocortizon de 100 in vena.Trei zile la rand mi s-a administrat in vena hidrocortizon 100 odata.In a patra zi am simtit cam la fel si am inceput cu Prednison o doza de cate trei trei zile apoi scazator doua trei zile pana la una.am luat o pauza de o zi. Nu m-am simtit bine adica ma umflam pe maini ma ustura si simteam parca teama de a nu respira si nu suportam caldura apa calda. In tot acest timp m-am cam spalat cu apa rece.Cand am inceput cu Prednisonul ori am luat o viroza ori mi s-a distrus mucoasa de la inhalatia cu clor, pentru ca a trebuit sa urmez tratament cu antibiotic.Ciudat pentru ca acelasi lucru a patit sotul meu si copilul meu de 4 luni.Acum sunt la al 3 lea lant (ca sa zic asa) de Prednison.Ce diagnostic am pt ce mi s-a intamplat si unde sa ma duc la alergolog dermatolog?Aseara cand am inceput iar cu Prednison cate 3 mi-au aparut cateva pete rosii mari pe piciorul stang.Acum au disparut.Acum trei ani am facut Zona Zoster.Nu mai stiu cum sa iau Prednisonul. Sa continui asa pt ca nu imi trece mai am nod in gat si teama de asfixiere usturimi intepaturi uneori mai ales pe maini.Nu am reusit sa fac o programare la alergologie.Sunt ocupati pana in Iulie.
1 comentarii
0
01-06-2010, ora 21:23
cloni
Nu este medic/terapeut
cloni
Am fost la dermatolog.Mi-a facut o lista de analize si consultatii:alergologie, analize de sange, nexudat gat, ORL-neaparat, andocrinologie Parhon si culmea psihiatru-depresie dupa nastere.Mi-am facut analizele si m-a mai consultat un doctor generalist.Sustine ca a ramas infectie in gat si in cerul gurii, ca am facut o infectie in gat de la inhalatie si poate si o viroza sau curent. Mi-am facut programare la alerg olog.Mi s-a spus sa iau prednison o zi 3 a doua zi 2 si tot asa pana aflu (cat mai repede ce am) se pare ca inca mai am o reactie alergica.A in noaptea in care am scris aici pe forum mi-au aparut pe piciorul stang niste pete rosii ca niste harti. Asa m-am dus repede la dermatolog. Copilasul meu este bnine si sotul.Mi s-a spus ca se poate sa am reactie alergica in continuare pt ca am tot luat si altfel de pastile pe alergie pt problema cu gatul:nurofen antibiotic.Acum iau prednison Xizal(mi-a sch antialergicul) ketof si calamine pt maini-crema.Multumesc mult pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Viaskin Peanut - plasturele care tratează alergia la arahide
  • Alergie sau răceală?
  • Un nou dispozitiv pentru detectarea rapidă a alergenilor alimentari
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • O nouă abordare de îngrijire a persoanelor care suferă de alergii
  •