Intirziere menstruatie!!!

11-11-2009
Marcika
Nu este medic/terapeut
Marcika
Buna seara, tuturor!sunt noua aici, deci intrebarea mea suna in felul urmator:mi-a intirziat ciklul cu 16 zile, dupa care mi-am facut un test dupa 5 zile de intirziere si mi-a aratat negativ, dar nam nici urma de menstruatie, simptome parca da{sini umflati, snsibili la atingere]si atit...tin sa mentionez ca am fost racita in zona rinichilor si am fost bolnava de gripa, am urmat tratament cu antibiotice.Ma gindesk ca poate asta ar fi cauza dereglarii, in plus la mine ciklu e neregulat.dar orikum imi fac griji, caci nu am mai patit asa ceva, adica sa intirzie asa mult timp!Dati-mi va rog niste sfaturi, de la ce poate fi intirzierea?Mersi anticipat!
1 comentarii
0
12-11-2009, ora 09:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Uita-te cu atentie pe prospectele medicamentelor pe care le-ai luat in ultima luna. Vezi daca printre ele se numara amenoreea sau dereglari ale ciclului menstrual.
Testele de urina au o fidelitate mare, in general situata intre 97% si 99%. Daca insa testul nu este aplicat corect, fidelitatea scade. Trebuie verificat ambalajul, ca in cazul oricarui produs, pentru a vedea daca testul este in termenul de garantie, altfel el pierzandu-si fidelitatea. Majoritatea testelor recomanda sa se repete procedura peste cateva zile, pentru a diminua probabilitatea de eroare. Indiferent de rezultat, pentru mai multa siguranta va puteti contacta medicul. Testul de sarcina interfereaza preponderent cu tratamentele hormonale impotriva infertilitatii, deoarece aceste medicamente contin de regula hormonul de sarcina.
Daca le-ai verificat pe astea doua si tot nu iti vine ciclul, mergi la un medic ginecolog. Mie mi-a dat niste anticonceptionale pentru reglarea lui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.