Intindere musculara in zona inghinala

26-10-2015
liviu955
Nu este medic/terapeut
liviu955
In zona inghinala de doua luni, atunci cand pun piciorul pe scaun si il pun jos sau daca duc talpa dreapta pe coapsa piciorului stang, iar apoi o pun jos pe la jumatatea drumului se aude un 'poc', am fost la doctor am facut o radiografie si la nivelul sistemului osos totul e ok, mi-a spus ca am o intindere, mi-a recomandat sindolor gel si repaus o saptamana.Dupa o saptamana aceeasi poveste, nu am dureri cand urc scarile, si nici nu se aude vreau sunet ciudat, sau cand ma ridic din pat, doar se aude acel 'poc' atunci cand ridic picioru pe scaun sau cand dau blugi jos sau chiar si atunci cand ma pun in cada.Tin sa mentionez ca am facut sport cam 6 luni, alergat, ajungand la 4 km zilnic, iar intr-o zi ma trezesc cu durerea aceasta si cu parait/pocpocpoc.Deja devine un stres, am 20 de ani si nu mi se pare normal ca dupa 2 luni jumate aproape sa nu imi treaca, unde mai pui ca am incercat si cu diclofenac gel si voltaren si sindolor, dar nmc nu a dat rezultate
7 comentarii
1
09-11-2015, ora 22:18
liviu955
Nu este medic/terapeut
liviu955
De ce nu ma ajuta si pe mine nimeni?
1
04-01-2016, ora 13:01
alex27
Nu este medic/terapeut
alex27
Salut,
Ai rezolvat cumva problema asta?
Aceleasi simptome le am si eu de la inceputul lunii octombrie. Intre timp am fost la urolog si totul era in regula. De la urolog am fost la un medic chirurg si mi-a spus acelasi lucru - cum ca nu am nimic si din start se exclude o hernie inghinala.
Am fost si la un medic neurochirurg si mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la coloana, insa nu am mers inca sa-mi fac un RMN.
Durerea sau mai bine zis senzatia de disconfort e greu de localizat (dar totusi e undeva intre testiculul stang si picior).
Cred ca pana la urma o sa merg sa-mi fac un RMN, pentru ca aceasta durere ma deranjeaza.
0
11-06-2018, ora 18:47
Paaaaaul
Nu este medic/terapeut
Paaaaaul
Am aceiasi durere de 3 luni, voi cum ati resusit sa scapati de ea ?
0
11-06-2018, ora 22:45
alex27
Nu este medic/terapeut
alex27
Eu am scapat de ea dupa multe investigatii făcute degeaba. Am cheltuit la vremea aceea peste 5000 lei pe analize, medici, radiografii si RMN-uri.
Am mers la o farmacie si mi-a recomand farmacistul Arcoxia de 90 mg. Am luat vrei 3 pastile si durerea a trecut iar de atunci (februarie 2016) nu a mai reapărut.
Încearcă si tu si vezi dacă are efect.
0
11-06-2018, ora 23:02
Paaaaaul
Nu este medic/terapeut
Paaaaaul
Mersi pentru sfat, incerc !
0
22-11-2018, ora 19:08
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna seara! De aproximativ o luna si jumătate am dureri de mijloc, zona inghinală si piciorul drept! Cum va mai simțiți? Am mers la ortoped si a spus ca este de la coloana si ca singurul remediu este kinetoterapia, însă ma îndoiesc. Va rog un răspuns urgent.
0
23-11-2018, ora 02:00
liviu955
Nu este medic/terapeut
liviu955
Revenind la acest subiect dupa mult timp, problema mea a fost rezolvata prin kinetoterapie(4 saptamani pana sa pot alerga din nou) in paralel cu fizioterapie(undeva la 10 sedinte). In timpul acestui tratament am luat medicamentatie bazata pe calciu, vitamine si ceva creme (nimic costisitor). Dupa tratament am continuat sa fac exercitii de kinetoterapie acasa inca 4 saptamani, iar de atunci totul a fost ok, iar dupa sedintele de kinetoterapie, am ajuns sa cred ca aceasta este raspunsul multor probleme cauzate de accidentari. E cea mai buna modalitate de a te recupera.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: