Intindere musculara

11-06-2009
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Buna ziua, acum o saptamana fiind in autobuz in timp ce asezam sacosa grea jos intre picioare fara a ma tine de vreo bara, s-a pus o frana brusc moment in care m-am dezechilibrat un pic miscandu-ma doara cu picioru stang si in cel drept pe muchie si in ultimile doua degete(el mai fiind rupt odata in 3 bucati)sprijinandu-ma contractand practic picioru spre a imi reveni in pozitia initiala cu cel drept nemiscandu-ma din loc.pe moment si in acea seara m-a durut neglijabil insa a doua zi abia calcam pe el de durere, practic ma dor oasele si carenea intre degete si glezna cam in jumatatea dreapta a piciorului cea in care m-am sprijinit, am facut radiografie, nimic rupt sau fisurat dar abia pot calca pe el din cauza durerilor mari, am pus foi de varza, masaj cu diclofenac, tonifor, ginseng, gheara-dracului, durerea nu cedeaza decat o perioada scurta si abia pot merge caci are rezonanta din degete in podu talpi si calcai, mi s-a recomandat burov ce nu se mai fabrica si un ciorap elastic ce inca nu l-am cumparat, ce pot face spre a scapa de durei si a putea calca iar ca omu normal?cat timp va mai persista durerea?
multumesc anticipat oricarai raspuns de ajutor.
2 comentarii
0
11-06-2009, ora 18:26
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Odihneste mai mult piciorul, evita statul in picioare prea mult, nu purta pantofi cu toc prea inalt, incaltaminte lejera, mai fa masaj usor in zona dureroasa de cateva ori pe zi cu Tonifor sa Profenid gel si ia, daca este cazul un antalgic gen Coxtral sau Advil.Peste 7-10 zile-ti va trece.Numai bine!
0
15-02-2013, ora 16:24
alexa.aldea@gmail.com
Nu este medic/terapeut
alexa.aldea@gmail.com
Buna ziua,

pe data de 11 februarie (luni) am fost la kangoo jumps, apoi la sala de fitness. In timpul alergarii pe banda am simtit la gamba dreapta un fel de carcel puternic... la muschi. M-am dat jos de pe banda (alergasem pe banda inclinata... cred ca de aici toata problema) si am inceput sa ma masez. Cand am ajuns acasa, eram sigura ca imi va trece pana a 2a zi. A doua zi insa, am observat ca ma doare din ce in ce mai tare, mai ales in timpul mersului. Miercuri (a treia zi), durerea a devenit si mai puternica iar de joi am inceput ca la repaus sa am niste contractii ale muschiului involuntare. Piciorul este foarte rece, am incercat in tot acest timp sa il masez usor cu Ketonal Gel, Diclofenac, Ketospray. de ieri am incercat cu BenGay (cu care cred ca va fi mai bine, sau poate e doar senzatia de mentol). Am luat Ketonal pentru inflamatie. Insa nu vad nicio ameliorare in aceste 4-5 zile. Dimineata cand ma ridic din pat nu pot calca deloc pe piciorul respectiv. Apoi, pot calca insa foarte usor si nu il pot indrepta, daca calc cu genunchiul indoit usor, nu doare... insa daca incerc sa il indrept doare foarte tare si senzatia e ca si cum ar fi blocat... m-ar strange cineva de picior. Daca misc glezna, ma doare toata portiunea de la glezna pana aproape de genunchi lateral interior. S-a umflat, nu e si invinetit.si e foarte dureros la palpare. Am observat ca durerea se situeaza si in spatele genunchiului, fix in spatele lui intre acele 2 oase (sau ce sunt) din spatele genunchiului.

Mi se pare foarte ciudat pt ca pe tocuri durerea nu este atat de intensa... daca merg incet pot merge normal, insa pe suprafata plana nu pot calca normal.

Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns cu privire la aceasta problema? Este posibil sa fie afectate si ligamentele de la genunchi?

Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.