Intindere la gat?

10-06-2009
DITA38
Nu este medic/terapeut
DITA38
Am inceput saptamana trecuta niste sedinte de acupunctura pt probleme ginecologice. Ceea ce nu am stiut pt ca nu mi s-a spus a fost ca mi se vor face 'tratamente' si pt indreptarea coloanei, care nu e dreapta deloc dar nu ma doare.
In prima faza am fost asezata pe scaun si mi s-a intors brusc capul o data in dreapta, o data in stanga cu o trosnitura puternica. Peste 2 zile mi s-au aratat exercitii pt acasa care constau in aplecari si rotiri ale capului si si de data aceasta mi s-a bruscat capul cu trosnituri, dar acum in spate si cumva pe diagonala. Au trecut de atunci 5 zile si pe mine ma doare tot gatul, ceafa, uneori si noaptea in pat fara sa-l misc. in plus camd il rotesc se aud unele zgomote pe care nu le-am avut. Sincer sunt destul de speriata ca raman asa. Oare ce s-a intamplat si ce ar trebui sa fac?
1 comentarii
0
10-06-2009, ora 23:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Cel care v-a facut acste "manevre" este oare medic??? Stie oare ce reprezinta informarea completa a pacientului?? Sau este doar un practicant de chiropraxie fara a avea studii medicale??
De principiu nu trebuie sa acceptati tratamente fara sa cunoasteti necesitatea si mai ales utilitatea acestora ce sa mai vorbim despre efectele secundare...
Efectele secundare ale acestor "manopere" pot fi dramatice, mergand pana la paralizie pentru tot restul vietii...
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.