Intindere Genunchiul Stang

06-06-2013
bukisan222
Nu este medic/terapeut
bukisan222
Buna!

De cateva zile am o problema la genunchi.
Am jucat fotbal si m-am accidentat. Cum s-a intamplat ? Piciorul stang, care era de sprijin, i-a stat pe loc de la genunchi in jos, dezechilibranduma (intr-un fault de joc) m-am rotit, in timp ce partea de la genunchi in jos a ramas statica. Am simtit o mica trosneala dupa care durere. Am putut sa calc, ma durea, am fost masat, durerea a trecut in mare parte. Simt o umflatura, ceva tare in spatele rotulei (mai exact 'incheietura piciorului'), iar piciorul nu il pot intinde, prin intindere ma refer: Daca stau in picioare, piciorul drept sta intins drept, iar cel stang e cam indoit, daca fortez intinderea lui simt cum 'plezneste, se umfla' partea din spatele genunchiului, incepe sa ma doara si simt si o durere sub rotula in fata.
Mi s-a spus ca e intindere de ligamente...cum se trateaza, sper sa nu fiu nevoit in aceasta perioada sa port ghips sau ceva, am multe proiecte si e si sesiunea :).

Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
07-06-2013, ora 09:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles nimic din relatarea D-voastra: ce intelegeti prin """incheietura piciorului""'????????
Trebuie sa evitati confuzia intre picior (care se afla mai jos de glezna) si membrul inferior, format din sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior.
Unde este situata suferinta D-voastra, la nivelul gleznei sau al genunchiului???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
07-06-2013, ora 14:19
bukisan222
Nu este medic/terapeut
bukisan222
La genunchi este problema, eram grabit cand am scris postul si am facuto de pe telefon, ma scuzati.
In spatele rotulei simt umflatura unde se indoaie piciorul.

Am postat o imagine cu zona aici: http://s22.postimg.org/z6ntt44wx/pici.png

Simt partea acea umflata, mai tare fata de piciorul drept.
Iar cand stau in picioare drept, stangul e mai flexat/indoit fata de dreptul, iar daca incerc sa il intind simt durere in spate dar si in fata sub rotula
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.