Intestinul subtire invadat ( carcinom )?

03-04-2010
vasile.jr
Nu este medic/terapeut
vasile.jr
15.01 - trezit noaptea cu frisoane si o stare subfebila, stare de rau general, fara greturi, care s-a ameliorat in urmatoarea zi. Am intrat la un regim relativ, fara grasim, alcool mai deloc, etc.
29.01 - acelasi episod nocturn, trezire transpirat, rau general + o stare de discomfort subombilicala, care s-a mentinut cateva zile. Am fost la urgenta peste 3 zile ( s-a accentuat starea de rau) unde mi s-a descoperit o infectie urinara. Am urmat tratamentul pt infectio o saptamana, dar discomfortul resimtit subombilical nu a disparut. si aveam in plus o inapetenta permanenta, am slabit de la 83 kg, la 78 kg.
Analizele de sange efectuate in 5.02 au iesit relativ bine TGP marit, VSH peste limita.
15. 02 - am facut o colonoscopie ( reactie GREGENSEN pozitiva in scaun ), unde mi s-a descoperit o ulceratie 5mm, pe valva ileala, dar cu analiza biopsiei -rezultat incert
18. 02 - de la acea data am inceput sa tusesc, mai intai sec, dupa aceea cu expectoratie ( dupa vreo 3 saptamani)
23 02 - analizele s-au ameliorat, senzatia de discomfort abdomial se mentine ( se amelioreaz a cu DUSPATALIN - un relaxant intestinal cu care am facut un tratament 2 saptamani - posibil sindrom de colon iritabil !!!)
10.03 -apar dureri cocso femurale, la inceput mai mici, dupa aceea s-au actentuat
19.03 - m-am internat intr-un spital pt analize mai amanuntite, avand urmatoarele simptome:
- inapetenta (de la inceputul lunii februarie - am ajuns la 75 kg ! de la 84 )
- discomfortul abdominal nu a disparut (ameliorat cu DUSPATALIN )
- durerile cocso femurale la piciorul stang ( la radiografie s-a observat o calcifiere ), dureri nocturne ale piciorului, aparute aprox in 16.03
- tusea violenta c u expectoratii ( inceputul problemelor respiratorii a fost prin 15.02)
- din 17. 03 a aparut o senzatie de cap infundat, cu un tiuit discret in urechi, si auzul diminuat, apare si o durere de scurta durata prin craniu , junghiuri intermitente.
LA EXTERNARE :28.03 : doar tusea s-a ameliorat in urma unui tratament cu antibiotic, in rest simptomele persista.
AJUTOR, ce investigatii sa fac ? CT, RMN ? dar de unde sa incep?
Poate fi un CANCER metastazat ?
1 comentarii
0
09-04-2010, ora 22:17
nadir
Nu este medic/terapeut
nadir
Sincer nu stiu ce sa-ti spun ca si eu ma tot caut, am si eu probleme de patu ani, disconfort abdominal zilnic adica mici dureri, dureri cocsale care radiaza si in spate, dureri de calcae, ciudat pofta nebuna as manca tot timpul si apropos mie nu-mi amelioreaza durerile nici un calmant gastrointestinal prescris.Medicul de la Cluj da din umeri ca nu stie ce sa-mi spuna.Sunt asa de patru ani si oare cat... ma sperie cancerul metastazat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.