Interventie plastica la nivel facial in cazul sindromului Bourneville

12-03-2015
Ginel Decu
Nu este medic/terapeut
Ginel Decu
Va salut respectuos,
As dori sa stiu daca as putea face fiului meu in varsta de 15 ani o grefa de piele pentru pielea fetei. Copilul s-a nascut cu sindromul Bourneville, si din fericire manifastarile bolii in cazul lui sunt restranse, triada Bourneville nu l-a afectat ca individ in profunzime, asa cum am vazut cazuri mult mai grave la alti pacienti bolnavi de acest nefast si distrugator sindrom, pe care, cel putin pana acum medicina moderna nu l-a putu descifra complet ca si aspect medical pe toate liniile sale de actiune ( creier, plamani, rinichi, ochi, piele etc.)
Intrebarea pentru care va fac deranjul e cat se poate de clara : Se poate face o grefa pentru e rescrie structura pielii la nivel facial, astfel incat dupa grefare, pielea fetei sa piarda codul sindromic al genelor declansatoare, si sa se dezvolte normal ?
Stiu ca exista posibilitatea exciziei adenoamelor faciale cu laserul chirurgical destinat special unor astfel de interventii, dar excizarea adenoamelor nu duce la inlaturarea problemei la nivel facial, adenoamele sebacee urmand sa recidiveze dupa o perioada oarecare.
Ar putea o grefa sa dea o solutie, rescriind genetica pielii la nivel facial, si inlaturand astfel reformarea acestor adenoame sebacee faciale ?
Va multumesc pentru rabdarea de a fi citit aceste randuri, si imi cer scuze pentru timpul pe care vi l-am rapit !
2 comentarii
0
17-03-2015, ora 13:46
Dr. Cristian Nitescu
Identitate neconfirmată
Dr. Cristian Nitescu
O grefa de piele la fata nu rezolva nicidecum problema, ba mai mult, aspectul estetic al fetei, desi pare de necrezut, se va inrautati in timp.
Cu stima,
Dr. Cristian Nitescu, medic primar în chirurgia plastică şi estetică, doctor în ştiinţe medicale
0
17-03-2015, ora 22:43
Ginel Decu
Nu este medic/terapeut
Ginel Decu
Va multumesc pentru raspuns, domnule doctor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul